Čtyřjádro Intel QX6800 a vodní chlazení v boxu

Zhruba před měsícem Intel uvedl čtyřjádrový procesor QX6800 pracující na frekvenci 2,93 GHz. Ten se stal nejrychlejším x86 kompatibilním čipem. Uvedení ale provázely určité nesrovnalosti. Zpravodajské servery přinášely informace o velmi omezené dostupnosti a dlouhou dobu ani neexistovala žádná dokumentace. O to větší je překvapení nás čekalo po vydání příslušných dokumentů.

Celá záhada byla dále posílena následujícími informacemi z dokumentu Specification Update:

Povšimněte si dvou věcí - u procesoru není udávána kompatibilita se v současnosti nejvýkonnější napájecí specifikací 775_VR_CONFIG_05B (maximálně 125 Ampér odběru) a je vyžadováno jakési ALCT chlazení. Co to je, jsem ale ještě donedávna netušil.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se jedná o následující:

ALTC = Advanced Liquid Cooling Technology

Ano, přesně tak, jedná se o vodní chlazení. Intel začal dodávat jako BOXovaný chladič "vodníka", konkrétně následujícího typu:

Důvod? Ten je vcelku jasný - procesor totiž opravdu nesplňuje specifikaci 775_VR_CONFIG_05B, protože si říká až o 155 Ampér.

S takovýmto odběrem procesor není schopen pracovat s žádnou v současnosti prodávanou základní deskou (nebo přesněji řečeno funkce není garantována, provozování na desce s 775_VR_CONFIG_05B může vést k přetížení napájecích okruhů a zničení desky i procesoru).

Prototyp chlazení fungujícího na tomto principu předváděla společnost Intel na jarním Intel Developer Fóru 2006.

V celé koncepci je znát snaha o co největší zjednodušení chladícího okruhu. Ten se skládá ze dvou hlavních částí – radiátoru, či chcete-li tepelného výměníku se 120mm ventilátorem, a procesorového vodního bloku kombinovaného s čerpadlem.

Radiátor s ventilátorem se montuje na zadní stěnu skříně – výhodou je, že se teplo dostává od procesoru účinně a velice rychle ven ze skříně a délka chladícího okruhu je minimálni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V prototypu Intelu nahradila klasické silikonové hadičky dvojice kovových trubek. Toto opatření brání běžným únikům kapaliny – prosakování či odpařování, takže není v chladícím okruhu zapotřebí expanzní nádobka.

Díky kombinaci čerpadla a vodního bloku pro procesor odpadá další spoj a potenciální zdroj problémů a v celém okruhu tak zůstávají namísto klasických čtyř jen dva komponenty vzájemně propojené dvojicí trubek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ochlazená kapalina se dostává k základně vodního bloku vstupem uprostřed, po ohřátí vychází postranním vývodem zpět do radiátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chladící kapalinou je 35% Propylen Glykol. V chladiči je naplněný již od výroby. Celý okruh prochází pečlivým systémem testování, který má zaručit minimální pravděpodobnost poruchy.

Pro chlazení ostatních součástek, jako je čipová sada či napěťové regulátory, je na radiátoru u ventilátoru malý tunel, který na tyto součástky směruje část proudu vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Intel, Hardware Secrets

Témata článku: Hardware, Vodní chlazení, Liquid, Chlazení tepelným čerpadlem, Vodní zdroje

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Eagle 31. 5. 2007 22:20:40
    Můžu to rovnat dost snadno. Ostatně stačí si to otestovat. Neteoretizuju,...
  • Kjuty_jste 25. 5. 2007 1:55:25
    kua takové hovna jsem dlouho nečetl.
  • Kjuty_jste 24. 5. 2007 23:12:46
    Přesně tak kdy už všichni pochopí že AMD pouze čeká to s čím přijde Intel,...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 55

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

Aktualizační nástroj Microsoftu nabízí přechod na Creators Update. Funguje to! [Aktualizováno: už ne]

** Aktualizace Creators Update pro Windows 10 ještě nebyla oficiálně uvolněna ** Už ale existuje způsob, jak jí ze serverů Microsoftu dostat ** Úspěšně jsme to vyzkoušeli

28.  3.  2017 | Jakub Čížek | 69


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?