reklama

Čtyřjádro Intel QX6800 a vodní chlazení v boxu

Zhruba před měsícem Intel uvedl čtyřjádrový procesor QX6800 pracující na frekvenci 2,93 GHz. Ten se stal nejrychlejším x86 kompatibilním čipem. Uvedení ale provázely určité nesrovnalosti. Zpravodajské servery přinášely informace o velmi omezené dostupnosti a dlouhou dobu ani neexistovala žádná dokumentace. O to větší je překvapení nás čekalo po vydání příslušných dokumentů.

Celá záhada byla dále posílena následujícími informacemi z dokumentu Specification Update:

Povšimněte si dvou věcí - u procesoru není udávána kompatibilita se v současnosti nejvýkonnější napájecí specifikací 775_VR_CONFIG_05B (maximálně 125 Ampér odběru) a je vyžadováno jakési ALCT chlazení. Co to je, jsem ale ještě donedávna netušil.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že se jedná o následující:

ALTC = Advanced Liquid Cooling Technology

Ano, přesně tak, jedná se o vodní chlazení. Intel začal dodávat jako BOXovaný chladič "vodníka", konkrétně následujícího typu:

Důvod? Ten je vcelku jasný - procesor totiž opravdu nesplňuje specifikaci 775_VR_CONFIG_05B, protože si říká až o 155 Ampér.

S takovýmto odběrem procesor není schopen pracovat s žádnou v současnosti prodávanou základní deskou (nebo přesněji řečeno funkce není garantována, provozování na desce s 775_VR_CONFIG_05B může vést k přetížení napájecích okruhů a zničení desky i procesoru).

Prototyp chlazení fungujícího na tomto principu předváděla společnost Intel na jarním Intel Developer Fóru 2006.

V celé koncepci je znát snaha o co největší zjednodušení chladícího okruhu. Ten se skládá ze dvou hlavních částí – radiátoru, či chcete-li tepelného výměníku se 120mm ventilátorem, a procesorového vodního bloku kombinovaného s čerpadlem.

Radiátor s ventilátorem se montuje na zadní stěnu skříně – výhodou je, že se teplo dostává od procesoru účinně a velice rychle ven ze skříně a délka chladícího okruhu je minimálni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V prototypu Intelu nahradila klasické silikonové hadičky dvojice kovových trubek. Toto opatření brání běžným únikům kapaliny – prosakování či odpařování, takže není v chladícím okruhu zapotřebí expanzní nádobka.

Díky kombinaci čerpadla a vodního bloku pro procesor odpadá další spoj a potenciální zdroj problémů a v celém okruhu tak zůstávají namísto klasických čtyř jen dva komponenty vzájemně propojené dvojicí trubek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ochlazená kapalina se dostává k základně vodního bloku vstupem uprostřed, po ohřátí vychází postranním vývodem zpět do radiátoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chladící kapalinou je 35% Propylen Glykol. V chladiči je naplněný již od výroby. Celý okruh prochází pečlivým systémem testování, který má zaručit minimální pravděpodobnost poruchy.

Pro chlazení ostatních součástek, jako je čipová sada či napěťové regulátory, je na radiátoru u ventilátoru malý tunel, který na tyto součástky směruje část proudu vzduchu.

Klepněte pro větší obrázek

Zdroj: Intel, Hardware Secrets

Témata článku: Hardware, Liquid

29 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Eagle 31. 5. 2007 22:20:40
    Můžu to rovnat dost snadno. Ostatně stačí si to otestovat. Neteoretizuju,...
  • Kjuty_jste 25. 5. 2007 1:55:25
    kua takové hovna jsem dlouho nečetl.
  • Kjuty_jste 24. 5. 2007 23:12:46
    Přesně tak kdy už všichni pochopí že AMD pouze čeká to s čím přijde Intel,...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 29

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama