reklama

Crossword Forge: Vytvořte si vlastní křížovku

Už vás někdy napadlo udělat vlastní křížovku? Vše vymyslet, nakombinovat a poskládat dohromady není vůbec jednoduchý úkol. To nejtěžší ale za vás může zvládnout počítač.

Crossword Forge již v šesté verzi ušel od svých počátků pořádný kus dopředu. Neustálé vylepšování funkcí, grafického vzhledu a především algoritmů, které se starají o poskládání jednotlivých slov do co nejkompaktnějšího celku, na to vše se může zkušený i nový uživatel těšit. I když se jedná o zahraniční program, s českými slovíčky si Crossword poradí také.

Nejprve školení

Na začátku vás přivítá pouze prázdné okno programu, které je tvořeno panelem s hlavními funkcemi, náhledem na vzniklou křížovku či možnostmi pro nastavení písma, kterých je k dispozici velká škála a barevná paleta. Nejdůležitější je ale v tuto chvíli pole, do nějž budete vkládat zadání a odpovědi pro slova, která případný luštitel bude vyplňovat do vašeho výtvoru.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez vyplnění toho moc neuděláte.

Vytváříte tak v podstatě záznamy s otázkou a odpovědí, přičemž pro co největší sofistikovanost je třeba logicky vytvořit co nejvíce těchto kartiček. Ač Crossword Forge nepodporuje češtinu, s diakritikou si poradí. Jediným problémem zůstává písmeno Č, které při stisku příslušné klávesy z nějakého důvodu v programu způsobí posun na další pole, takže v praxi toto písmeno nelze napsat. Musíte tedy slovo zkopírovat odjinud.

Klepněte pro větší obrázek 
Zadávání nápověd a odpovědí.

Křížovky i osmisměrky

Pokud máte napsaný dostatečný počet slov, tak můžete přistoupit k úpravám vzhledu křížovky. Na prvním místě je třeba napsat název. Dalším krokem je volba pozadí. To můžete nechat buď prázdné (v různých barvách), nebo si lze vybrat z nějaké z přednastavených grafik, či se dá sáhnout po vlastním obrázku. Důležitá je pak zásadní volba, zdali chcete ze zadaných slov vytvořit klasickou křížovku, nebo hodláte získat osmisměrku.

Klepněte pro větší obrázek 
Nastavení vlastního obrázku na pozadí.

Pro každou možnost máte přichystáno několik druhů spíše drobnějších úprav a nastavení. Jen u osmisměrky je klíčové nastavení, jestli chcete povolit slova v diagonálách či zrcadlově obrácené. Nakonec ještě můžete určit, zdali má program zpracovat všechna zadaná slova, nebo třeba jen jejich určitý počet, aby tak křížovka byla co nejkompaktnější. Pak už stačí jen stisknout příslušené tlačítko pro tvorbu a počítač začne usilovně pracovat na nejvhodnější kombinaci. Takováto akce může v závislosti na počtu slov trvat i několik minut.

Klepněte pro větší obrázek 
Během vymýšlení kombinací se počítač opravdu nefláká.

Luštění za 50 dolarů

Jakmile je křížovka vygenerovaná, máte na výběr dvě možnosti. Buď můžete ve výsledku pokračovat vlastními manuálními úpravami, nebo necháte celý projekt vyexportovat. To můžete provést do čtyř podob – obrázek, text, PDF, HTML. U obrázků lze vybrat z dlouhé řady různých formátů a u HTML zase nastavíte přesnou podobu kódu. Určíte také, jestli má být křížovka vyexportovaná s nápovědami, vyplněnými slovy či legendou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Je libo křížovku nebo osmisměrku?

Protože je ale Crossword Forge placeným programem, o poslední možnosti nastavení jste ochuzeni do té doby, dokud si nekoupíte plnou licenci, která vyjde na nemalých 50 dolarů. Bez zaplacení můžete exportovat pouze vyplněné křížovky, které jsou tak k ničemu. Je tak na každém, jestli se mu vyplatí investice do programu, který nabízí dobré uživatelské prostředí, jednoduché ovládání a kvalitní algoritmy pro výpočty, nebo sáhne po konkurenci zdarma.

Česká alternativa pokulhává

Tou konkurencí může být český program Křížovky, který je již dlouhou dobu přítomný na stránkách GigaManie. Bohužel po tuto dlouhou dobu také nedošlo k jeho inovacím. Freewarová licence je ale v porovnání s Crossword Forge vykompenzována výrazně horším uživatelským prostředím a kostrbatým ovládáním. Rovněž se zde nemůžete spoléhat na pohodlnost propracovaných algoritmů, ale většinu věcí si budete muset udělat sami ručně.

Klepněte pro větší obrázek 
Rozdíl je patrný na první pohled.

stáhnout program Crossword Forge 6.2 Licence: shareware, 3,7 MB
Autor: Sol Robots
Web programu: www.solrobots.com


stáhnout program Křížovky 3.00 (1,1 MB)


Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, GigaMania, Forge

Nejnovější komentáře

Přidat příspěvek
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 406

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 41

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama