reklama

CorelDRAW X3 Graphics Suite: Nasaďte vektor X3

Poslední verze grafického balíku CorelDRAW se elegantně vyhnula číslu 13 a slibuje velké množství novinek a vylepšení. Traduje se, že liché verze programu jsou lepší a stabilnější. Jak je to tedy u Corelu s příslovečnou třináctkou?

Plusy a minusy
 +  barevný režim CMYK i pro efekty
+ výběr uzlů křivky lasem
+ formátovací textové znaky
- přiložená písma bez středoevropské sady
- nelze rozřezat stránku pro optimalizaci
- Web Image Optimizer odvozuje velikost od lupy
Hned po instalaci na vás čeká malý dárek. Připojíte-li se k webu a vytvoříte registrovaný účet u Corelu (potřebujete ho i ke stahování zkušebních verzí), získáte sériové číslo ke kolekci dodatkových šablon na čtvrtém CD. Šablony běžně najdete v samostatné aplikaci Design Collection, jsou pěkné, ale není jich tolik, aby se rychle neokoukaly. Pro rychlý přehled nových funkcí slouží volba Highlight What´s New, novinky se v rozhraní vyznačují barevně.

Opravdové černé stíny

Vylepšeno je zobrazení dokumentu, nejkvalitnější režim nyní zobrazuje i přetisky barev, přetiskovat lze také rastrové obrazy. Nejspíš si zamilujete funkci Image Adjustment Lab, která je společná s Photo-Paintem a slouží pro úpravy barev a kontrastu rastrových obrazů (především importovaných fotografií). Umožňuje nastavit teplotu barev a odděleně jas ve stínech, středních tónech i světlech, a také vytvářet „snímky“ nastavení a porovnávat tak různé varianty úprav.

Klepněte pro větší obrázek

Nenápadný přepínač v dolní části okna pro správu barev vylepší vzhled efektů při tisku

Za zcela zásadní lze považovat zdánlivě drobné vylepšení správy barev. Volba umožňující použít pro efekty barevný režim CMYK konečně umožňuje využít vektorových efektů Corelu v komerčním tisku. Už nemusíte obcházet chybu v generování černé barvy u efektů a provádět všelijaké kejkle s barvami nebo převádět části obrazů na rastry, aby stíny na barevném podkladě vypadaly přirozeně i v režimu CMYK.

Jakou chcete mezeru?

Velmi citelné změny doznalo formátování textu. Výhodou je, že nejvíce používané nastavovací prvky pro formátování znaků a odstavců se přesunuly do ukotvitelných panelů, takže je můžete mít při práci stále po ruce. Kladem je, že přibyla možnost vkládat typografické znaky, jako jsou například různě široké mezery, nezlomitelná mezera, nezlomitelné a měkké dělítko – všechny přitom mají své klávesové zkratky.

Klepněte pro větší obrázek

Volby pro formátování textu máte konečně stále po ruce

Bohužel i v X3 zůstala velmi hloupá novinka z minulé verze – při psaní CorelDRAW nahrazuje znaky, které písmo neobsahuje, výchozím písmem. Toto může být, zvláště v případě písem podobných výchozímu, zdrojem nepříjemných chyb, protože záměna písma nemusí být na první pohled patrná. Potěší, že exportní modul pro MS Word konečně funguje korektně a nekazí diakritiku.

Odřízněte zbytečnosti!

Přibylo několik nových ukotvitelných panelů (některé z nich však stále nenajdete v seznamu nabídky Window). Panel s rychlou nápovědou (Hints) si asi staří harcovníci vypnou, ale nováčkům může ušetřit nějaké to hledání a zkoušení. Možná jej, alespoň zpočátku, přece jen oceníte u nových funkcí a nástrojů. Panel Bevel se stará o zkosení hran jednobarevných vyplněných objektů a dává tak objektům plastický vzhled. S vícebarevnými výplněmi si však zatím neporadí – snad v příštích verzích. Fillet / Scallop / Chamfer zaobluje nebo sráží ostré rohy křivek.

Zcela nové jsou dva nástroje Crop a Smart Fill. Crop (Oříznutí) odřezává části vybrané grafiky přesahující ořezový obdélník, Smart Fill (Inteligentní výplň) vyplňuje průnik dvou objektů. Objekty nemusí být uzavřené tvary, průnik však ano – nástroj vytvoří nový objekt ve tvaru obrysu průniku a ten vyplní. Obrys a výplň průniku lze předem nastavit v panelu vlastností.

Šikovnou pomůcku má nyní nástroj Shape (Tvar). Roletka na panelu vlastností umožňuje nastavit režim výběru uzlů „od ruky“. Uzly, které chcete vybrat pak obkreslíte jako by lasem, takže je konec zdlouhavému přidávání uzlů do výběru po jednom. Funguje to všude, kde používáte režim výběru uzlů, například i u síťových výplní.

Česky až později

Objekty nyní můžete bleskově přesunout zcela dopředu nebo dozadu bez ohledu na vrstvy. Velkého vylepšení se dočkal i trasovací nástroj, který se nyní jmenuje PowerTRACE. Bitmapový editor Photo-Paint je na novinky chudší, nejvýznamnější změnou je již zmiňovaný Image Adjustment Lab a ukotvitelný panel pro formátování textu.

Klepněte pro větší obrázek

„Laboratoř“ pro nastavení obrázku je velmi příjemná a intuitivní

Třináctá verze CorelDRAW řeší některé nepříjemné nedostatky předchozích verzí a přináší spoustu drobných vylepšení, díky nimž je ovládání programu rychlejší a příjemnější než v předchozích verzích. V druhé polovině roku bude k dispozici i lokalizovaná verze.

Verdikt celkem 85%
Vyspělý profesionální grafický balík
za přijatelnou cenu s praktickými doplňujícími
nástroji. Nové funkce činí ovládání rychlejší
a přehlednější, což zpříjemňuje práci
a zvyšuje výkonnost.
Cena 4/5
Funkce 4/5
Systémové nároky 4,5/5
Doplňky 4,5/5

CorelDRAW X3 Graphics Suite
produkt Balík grafického softwaru
cena 13 686 Kč
kontakt Corel Corporation
Cenová osa:
Adobe Creative Suite CS2 Standard 41 460 Kč
CorelDRAW X3 Graphics Suite 13 686 Kč
ACDSystems Canvas X 7 901 Kč
Minimální požadavky
operační systém Windows 2000/XP (Home, Professional, Media Edition,
64-bit nebo Tablet PC Edition)/Server 2003
s nejnovějšími servisními balíčky
procesor 600 MHz
operační paměť 256 MB
volné místo na pevném disku 200 MB (pouze CorelDRAW;
ostatní aplikace sady vyžadují další prostor)
ovládání myš nebo tablet
rozlišení obrazovky 1024 × 768 (768 × 1024 na Tablet PC)

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 9/06.

 

Témata článku: CMYK, Crop, Canvas

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Satan 14. 6. 2006 11:55:02
    Corel bol navrhnuty ako profi balik aj ale oproti adobu musia este hodne...
  • Satan 14. 6. 2006 11:50:41
    Tu je rozhovor o Adobe a Coreli a ne o Xare! Pracujem s grafikou uz...
  • PF 7. 6. 2006 9:22:59
    ...asi tak
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

Včera | Jakub Čížek | 28

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

Včera | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama