reklama

Core 2 Extreme QX6700: dvakrát dvě jádra od Intelu

Intel dnes uvolnil svůj první čtyřjádrový procesor určený pro stolní počítače. V testu prověříme schopnosti Core 2 Extreme QX6700 a jeho ohromující výkon a zamyslíme se nad tím, jak je obtížné pro podobný procesor najít ve stolním počítači využití.

O letošních prázdninách se ve světě procesorů událo po dlouhé době něco velkého. Intel uvedl nové dvoujádrové procesory postavené na architektuře Intel Core. Na našich stránkách jste si o nich mohli přečíst celou řadu článků, testů a recenzí.

Asi pět měsíců po uvedení dvoujádrového Core 2 Duo si Intel připravil další lahůdku – první čtyřjádrový procesor pro PC na světě. A ze svého prvenství bude také zřejmě náležitě těžit. Ale nepředbíhejme.

Klepněte pro větší obrázek

První výsledky testů vícejádrových procesorů Core 2 Duo z letošního léta a stručný popis nové architektury najdete v našem prvním článku Conroe přichází na scénu. Smysluplné využití dvou a vícejádrových procesorů není stále jednoduché i přes relativně dlouhou dobu, po kterou se dvoujádra prodávají. Ve dvou článcích Dvoujádrový procesor: mýtus silnější než realita a Mýty o dvoujádrových procesorech: chcete důkaz? najdete podrobně vysvětleno, proč je v současné době rozumné využití těžké a jak je to s podporou vícejádrových procesorů v současných aplikacích. Na dvoujádrech není nic špatného, snad jen to, že je většina lidí nepotřebuje i přesto, že se je výrobci snaží přesvědčit o opaku.

Majitelé dvoujádrových procesorů se ohání tím, že se jejich práce s operačním systémem pořízením dvoujádra výrazně urychlila. Velká část těchto tvrzení je však ovlivněna tím, že málokdo z nich vylepšil počítač pouhou výměnou procesoru – většinou člověk s výměnou procesoru mění i základní desku, dokoupí více (nebo jen rychlejší) paměti, pořídí rychlejší pevný disk a přeinstaluje operační systém. Tato svědectví je tedy třeba brát s rezervou.

Kudy ven ze slepé uličky

Jestli se ptáte, proč je tedy v poslední době o dvoujádrové procesory tak obrovský zájem, odpověď je jednoduchá. Výkon jednojádrových procesorů v posledních měsících a snad i letech stagnoval. Nové modely procesorů své předchůdce výrazně nepřekonávaly a zvyšování frekvence procesorů bylo jen obtížně realizovatelné, ať už kvůli výrazně vyšší spotřebě, nebo kvůli problémům souvisejícím s dosažením vyšších frekvencí.

Dobrým způsobem, jak zvýšit výkon cestou minimálního odporu se zdá zvýšit počet jader procesoru. U na procesor náročných a optimalizovaných aplikací se může výkon celého počítače zvýšit téměř dvakrát. A to není konec. Intel podobně, jako to kdysi udělal s dvoujádrovými Pentii D, vzal dva dvoujádrové procesory a umístil je vedle sebe tak, že vznikl čtyřjádrový Intel Core 2 Quad, který je zatím posledním výsledkem tohoto snažení.

Co doma se čtyřjádrem?

Jestliže se dá říci, že využití dvoujádrových procesorů není snadné, pak se dá konstatovat, že využití výhod čtyřjádrového procesoru jedním uživatelem je v domácích podmínkách prakticky nemožné. V současné době již najdete nějaké aplikace, které dokáží využít dvě jádra procesoru i v celkem normálních aplikacích. Typickým zástupcem této skupiny jsou programy pro zpracování videa. Co je však na některých optimalizovaných programech špatně? To, že se připravují pro dvě jádra. V případě, že takový program spustíte na čtyřjádrovém procesoru, ostatní jádra opět zahálejí.

Oblíbeným argumentem majitelů dvoujádrových procesorů je i tvrzení: „máme málo vícevláknových aplikací? Nevadí, Windows zvládají multitasking, mohu na jednom procesoru kódovat video, a druhý je mi k dispozici, takže mohu s počítačem pracovat, jako by se nic nedělo.“ Podobný přístup už v případě čtyřjádrového procesoru postrádá smysl. Provozovat najednou tři a více aplikací, které dokáží stoprocentně výkonu procesoru využít je už prakticky nemožné. Pravda, s přibývajícími vícevláknovými aplikacemi můžete argumentovat tím, že pokud spustíte aplikaci optimalizovanou pro dvoujádra, zůstanou vám na práci volné dvě jádra. Ale u počítače pořád sedí jen jeden člověk, a pro něj je, na rozdíl od operačního systému, takové starání se o více aplikací, docela náročné.

Optimalizované hry? Už aby tu byly

Ani u her není situace nikterak růžová. Dvoujádrové procesory podporuje zatím drtivá menšina prodávaných her. I když existuje řada možností, jak výkon více jader využít pro výpočty umělé inteligence, pro výpočty fyziky, pro počítání scény apod., je obtížné všechno zkombinovat dohromady, a ještě to zařídit tak, aby hra fungovala i na slabších (jednojádrových) procesorech, kterých je stále převážná většina. Hlavní brzdou nových herních titulů je grafická karta, a tak je navýšení výkonu s použitím dvoujádra většinou v řádech pár procent. O jedné z mála her, u které je použití vícejádrového procesoru přínosem – Alan Wake jste si na našich stránkách mohli přečíst v reportáži z Intel Developer Fóra. Stále jde však spíše o světlou výjimku.

Klepněte pro větší obrázek

Vícejádrové procesory tedy přivítají především profesionálové, pro něž je využití víceprocesorových stanic běžnou záležitostí. Výborně optimalizované jsou totiž jen aplikace, které jsou ve srovnání s tím, co většina lidí provozuje na PC nesmírně náročné na výpočetní výkon a s tím i čas.

Témata článku: Video, Hudba, filmy, seriály, Procesor, Core, Quad, Wake, Half Life, Half Life 2, Movie Maker, Embargo, Windows Movie Maker

54 komentářů

Nejnovější komentáře

 • . 5. 11. 2006 15:01:20
  Tak jsem si to zkusil taky,
  notebook 1.5GHz, 512MB RAM. Spuštěných...
 • Mirek 4. 11. 2006 21:53:47
  Chci udělat brutální rewrite pravidla na adresáře pro 10 000 webhostingů....
 • b-dno 4. 11. 2006 14:45:09
  wow-fakt fasa-vsetky benche ma presviedcaju o tom jak mi su 4 jadra...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama