reklama

Contactel končí, kupuje ho GTS Novera

Už jen posvěcení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chybí k tomu, aby byl naplněn prodej Contactelu konkurenční společnosti GTS Central Europe.

Jako blesk z čistého nebe přišla v úterý odpoledne zpráva, která oznamovala prodej Contactelu firmě GTS Central Europe. Tato společnost (dříve jenom GTS Czech, nyní pod obchodním názvem GTS Novera), se už dříve spojila s Aliatelem a z posledního vývoje je zřejmé, že pozici na českém trhu chce ještě dále posilovat. Pokud ÚOHS prodej schválí, předpokládá se, že celá transakce bude dokončena na začátku roku 2006.

Kim Frimer, prezident společnosti TDC Solutions, jediného vlastníka Contactelu, vyjádřil spokojenost s proběhlou transakcí. Podle jeho slov se Contactelu podařilo vyprofilovat své zaměření na IP řešení pro malé a střední firmy a získat na tomto trhu výrazný podíl. Zároveň ale prý Contactel nebyl dostatečně velký na to, aby mohl výrazně expandovat na českém trhu. Prodej jinému telekomunikačnímu operátorovi tak byl logickým vyústěním této situace. Cena transakce nebyla zveřejněna, ale sám Kim Frimer mluví o „dobré ceně“, kterou GTS CE za Contactel zaplatila.

Contactel je přitom společností, která se vývoje telekomunikačního trhu v České republice aktivně účastnila. Přestože se v posledních letech zaměřovala spíše na uživatele ze segmentu malých a středních firem, ne vždy v minulosti tomu tak bylo. Ostatně, i podle zprávy mapující počty českých ISP, kterou letos v lednu vydal iAudit, byl ještě v roce 2004 Contactel čtvrtým největším poskytovatelem připojení k Internetu (byť jejich počet spíše stagnoval). Bude zajímavé sledovat, jak se ke koncovým uživatelům postaví GTS Novera, která je na podnikový segment zaměřena ještě výrazněji.

Vzpomínky na Contactel

V létě roku 1999 zaplavily Českou republiku billboardy, ve kterých jsme byli upozorňováni na to, že Sex bude pestřejší, Děti chytřejší, Komu není shůry dáno, tomu bude pomoci... Za touto reklamní kampaní, kterou symbolizovala červená krychle (odtud název RED BOX) stál tehdy právě Contactel. Jak se později ukázalo, šlo o kombinaci nabídky počítače na splátky, modemu a bezplatného připojení k Internetu.

Přestože v době realizace reklamní kampaně se velmi spekulovalo, že půjde právě o bezplatné připojení k Internetu – první u nás, nakonec toto prvenství Contactelu vyfoukl pohotovější Czech On Line (Volný), který bez velké reklamní kampaně začal nabízet bezplatné připojení k Internetu také a o pár dnů dříve.

Podruhé se o Contactelu hodně mluvilo o rok později, kdy byl spuštěn internetový portál na adrese www.redbox.cz (dnes už tam portál nenajdete). Přestože s novou službou přišel Contactel v relativně vhodnou dobu (Centrum.cz přišlo v roce 1999) a měl s ní velké plány, nepodařilo se mu získat větší pozornost uživatelů a projekt postupně upadal.

Zajímavostí byla použitá vyhledávací technologie – vedle klasického katalogu, který měl od začátku nabízet až 60 tisíc položek, byl pro fulltextové vyhledávání využíván Google, kterému byla tehdejší česká konkurence na hony vzdálena. Ani využití služeb světové jedničky ve vyhledávání (Google tehdy používalo např. Yahoo) ale nestačilo k tomu, aby se RedBox.cz výrazněji uchytil.

Potřetí se Contactel do zorného pole dostal ve chvíli, kdy odešel generální ředitel Michal Čupa. Toho si veřejnost pamatovala především jako "toho poplivaného" z doby, kdy pracoval v Českém Telecomu a byl ochoten sejít se s účastníky demonstrace proti zvýšení telefonních tarifů. Jeho ochota se mu vymstila ve chvíli, kdy jednomu z mladších účastníků vzrušené diskuze došla slova a na sako mu vyrobil nepěknou vizitku své bezradnosti.

V průběhu dalších let začal Contactel nabízet další služby zaměřené převážně na firemní klientelu. S prodejem Contactelu se tak uzavírá další kapitola vývoje českého Internetu a přístupových služeb.

Témata článku: Google, Billboard

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • warezCD, warezCD 30. 11. 2005 22:26:46
    mám BLUETONE a taky je to spolehlivé...full speed..bez výpadků
  • Skye 30. 11. 2005 20:47:22
    Mám UPC 2mbit na Praze 9, namátkově kontroluji rychlost na DSL.cz (např....
  • Tomik 30. 11. 2005 19:21:17
    mám taky 512/256 Kb/s necelý rok a spokojenost . Rychlost (dsl.cz) něco...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama