reklama

Co vlastně znamená Intel Viiv?

Platforma Intel Viiv byla oficiálně představena už více než před měsícem a pomalu ale jistě se začíná "rozjíždět". Přes poměrně značnou marketingovou snahu však stále řada běžných uživatelů nemá příliš tušení, co tato podivná písmenka vlastně znamenají a co celá tato platforma obnáší.

Když si na počátku minulého roku nechal Intel zaregistrovat ochranné známky Viiv a tato informace prosákla na veřejnost, ihned se spustila vlna spekulací o tom, co to vlastně znamená. Jedním z nejčastějších odhadů bylo to, že se bude jednat o označení nové generace 64-bitových procesorů, ale časem se ukázalo, že záměry Intelu jsou zcela jiné.

Podobně jako již dříve s platformou Centrino hodlal Intel nabídnout výrobcům (a pochopitelně hlavně zákazníkům) značku, která by spojovala některé vlastnosti počítače a zákazník si tak může být jist (až uvidí příslušnou nálepku na výrobku), že produkt má jisté předem stanovené parametry technologie Intel. Na rozdíl od Centrina však tentokrát Intel míří do oblasti domácí zábavy. Počítač se má stát již definitivně multimediálním centrem domácnosti.

Technologie

Platforma Viiv [`vajf`] byla oficiálně představena na letošním ročníku výstavy spotřební elektroniky CES 2006 v lednu. V řeči marketingových sloganů znamená Viiv "snadný přístup k on-demand obsahu díky množství nasmlouvaných a certifikovaných online služeb s digitálním obsahem, téměř okamžité zapínání a vypínání počítače podobně jako u běžné spotřební elektroniky (pokud tuto vlastnost aktivujete a samozřejmě po prvotním nastartování, takže se nejedná o nic jiného než o formu hibernace), snadné ovládání prostřednictvím dálkového ovladače, výkon dvoujádrového procesoru, podporu až 7.1 zvuku a široké možnosti nahrávání televizních pořadů a jejich zastavení či přetáčení během vysílání (time shifting) a v neposlední řadě menší a tišší počítač".

Pořád jsou to ale jen obecná vzletná marketingová prohlášení, takže teď se podíváme na věc čistě technicky. Základem je pochopitelně procesor. To v tomto případě znamená především nejnovější kousky Core Duo T2600, T2500, T2400 a T2300. Viiv ovšem může obsahovat i procesor Pentium D (820 až 840 a 920 až 950), případně Pentium Extreme Edition 840 či 955. Jedině jeden z těchto procesorů musí mít příslušný produkt, aby dostal certifikaci Viiv (i když je jasné, že až bude uvádět Intel procesory nové, rozšíří se i tato skupina).

To pochopitelně není vše. Druhou nutnou podmínkou je příslušný čipset. Momentálně to musí být jeden z čipsetů Intel 975X Express, 955X Express, 945G Express, 945P Express, 945GT Express a mobilní Mobile Intel 945GM Express.

Třetí klíčovou komponentou je pak některá ze síťových "karet" Intel PRO/1000 PM, PRO/100 VE či PRO/100 VM.

Hardware Intelu tvoří jen část

Zmiňované tři komponenty samotné samozřejmě nezařídí vše, co tato platforma slibuje. Je jasné, že například pro příjem televize budete potřebovat i příslušnou televizní kartu (ať už analogovou či digitální), kterou si ovšem musíte koupit již zvlášť. Označení Viiv neznamená, že počítač něco podobného již obsahuje. Pouze si s tím bude dobře rozumět.

A dálkové ovládání? To poněkud souvisí s operačním systémem, který je pro Viiv zatím doporučován. Tím jsou momentálně Microsoft Windows XP Media Center Edition (recenze), ke kterým ovladač dostanete. V zásadě ale může pohánět počítač libovolný operační systém, pokud jej Intel pro Viiv certifikuje, a proslýchají se i zvěsti o speciální verzi Linuxu. V každém případě v současné době si Viiv rozumí s Windows XP Media Center Edition.

Pro "rozjetí" celé platformy pochopitelně nesmí chybět patřičný obsah, jinak to bude jen mrtvý kus hardware. Proto také Intel nasmlouval pro Viiv řadu multimediálních společností, které budou zákazníkům nabízet placený obsah. Mezi poskytovatele patří například DirecTV, AOL, NBC, Tivo, Yahoo, Google, MTV, NBC Universal a další. Celkem tak bylo v době spuštění celé platformy k dispozici zhruba 2 miliony hudebních nahrávek, 100 tisíc videoklipů, asi tisícovka filmů a deset tisíc TV seriálů.

Závěr

Čistě z hardwarového hlediska tedy není Viiv nic jiného, než kombinace procesoru, čipové sady a síťové karty. Jedná se tedy o velmi obdobný princip jako u Centrina, kdy se Intel snaží pod společnou značkou prodávat několik druhů hardware značky Intel. Na to je pak nabalena multimediální vrstva, kterou dodají nasmlouvaní poskytovatelé obsahu, a také vhodný operační systém. Přístroj, který si pak připojíte k televizoru a ovládáte běžným dálkovým ovladačem, tak vlastně na první pohled ani počítač nepřipomíná (i díky modernímu designu) a spíše se snaží splynout s běžnou spotřební elektronikou. Asi není třeba příliš rozebírat, že nedílnou součástí Viiv jsou kvůli placenému obsahu i DRM technologie.

Na úplný závěr se musíme zmínit i o podobné iniciativě od konkurenční společnosti AMD. Pod názvem Live nabízí vlastní pohled na věc. Na to, co se pod touto značkou skrývá, se podíváme v samostatném článku, který bude "druhým dílem" této minisérie.


Zdroje: Intel, Wikipedia

Témata článku: Hardware, CES 2010, Dálkové ovladače, Multimediální centra recenze, Live TV, TV Live

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • TOWER 31. 10. 2006 12:33:19
    Nechápu, proč všichni melete jen fuj a běda... Až budou ti vypatlanci z...
  • nxt 21. 2. 2006 16:13:47
    nejspis to znamena marketingovou snahu pripojit k prodavanemu procesoru...
  • Sir knigh 21. 2. 2006 12:25:21
    Tak to je fakt dobre Intel wife. Nenavari,...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 31

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 126


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama