Co umí nové úložiště Google Dokumenty

Google Docs (Dokumenty) se proměnily v univerzální úložiště s jednoduchým ale funkčním rozhraním. Hlavní konkurent SkyDrive od Microsoftu ale nabízí 25x větší kapacitu.

Google před pár dny otevřel své dokumentové úložiště Docs i pro ostatní formáty. Do té doby jste na něj mohli nahrávat pouze běžné kancelářské formáty Microsoft Office, Office Open XML a Open Document Format.

Google tedy konečně pronikl i do světa, kterému se dlouhé roky vyhýbal a který přenechal Microsoftu (SkyDrive, Mesh), Dropboxu a desítkám dalších služeb. Pokud Google Dokumenty používáte, nic se pro vás vlastně nemění, snad jedině kapacita. Soubory na web Googlu nahrajete stejně jako kancelářské dokumenty, budete se ale muset vlézt do kapacitního limitu.

1 GB grátis, 20 GB za stovku

Zatímco Word, Excel a další kancelářské formáty mají omezení pouze na velikost souboru, na webu Docs jich ale můžete mít teoreticky stovky, „běžná“ data se vám musí nyní vlézt do kapacity 1 GB. To dnes věru není mnoho, pomocí platební brány Checkout si ale můžete zakoupit rozšířenou kapacitu, přičemž nejlevnější 20GB roční paušál vás přijde na pět dolarů. Zaplatíte tedu asi stovku.

Není Docs jako Docs

Nejsou Dokumenty jako Dokumenty. Ty klasické, které budete provozovat na Google nebo Gmail účtu, můžete v případě potřeby rozšířit nejméně o 20 GB, po ruce tak budete mít 21 GB na libovolná data za pět dolarů ročně. Pokud ovšem používáte Dokumenty na Apps účtu (Gmail na vlastní doméně), tuto možnost po ruce nemáte a budete si muset prozatím vystačit pouze s 1 GB. Apps je totiž určen pro organizace a podniky a má tedy zcela odlišný obchodní model. Zároveň ovšem platí, že popularita osobního Gmailu na vlastní doméně stále roste, Google tak bude muset tuto permanentní „schizofrenii“ v dohledné době rázně řešit.

Klepněte pro větší obrázekSamozřejmě můžete namítnout, že konkurenční SkyDrive nabízí totéž zdarma, ze strany Googlu to ale není žádné náhlé rozhodnutí, stejnou politikou se totiž už roky řídí obrázkové úložiště Picasa. Pokud si přitom připlatíte za extra prostor, ten se bude mezi těmito službami sdílet, budete mít tedy 20 GB společně pro fotky a běžné soubory. (ceny v tabulce jsou jen orientační)

Soubory se na Google Docs nahrávají skrze webové rozhraní, v jednom kroku ale můžete vybrat větší množství souborů, takže to není žádná katastrofa. Zároveň existuje množství programů třetích stran, které umí Docs napojit jako virtuální diskovou jednotku, kopírování a práce se soubory je tedy pak stejně jednoduchá jako kopírování z jednoho diskového oddílu na druhý.

Tyto chytré programy ale zatím mají „menší“ háček, poradí si totiž pouze s kancelářskými formáty, pro které byl Docs původně navržený. Vzhledem k tomu, že je univerzální úložiště skutečně mladou službou, nelze než doufat, že bude podpora pro běžné soubory jen otázkou času.

Webové rozhraní bez zbytečných pozlátek

Webové rozhraní Docs je sice na první pohled jednoduché, ale zdání skutečně klame. V nitru je schovaný asynchronní ajax a celé prostředí je interaktivní. Pod pravým tlačítkem myšáka se stejně jako ve skutečném systému schovává kontextová nabídka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní Google Dokumentů a hromadné nahrávání (označit můžete více souborů naráz)

Kancelářské dokumenty si nadále ponechávají některé extra výhody, jinak se ale od běžných souborů neliší. Vedle klasického sídlení je tedy můžete i publikovat (třeba textový dokument jako veřejně přístupnou HTML stránku) a po ruce máte i seznam revizí, tedy časové resumé všech úprav, přičemž ke každé úpravě se můžete vždy vrátit a začít znovu. Dokumenty Office nebo OpenOffice.org nakonec můžete samozřejmě i upravovat ve WYSIWYG editoru – pokud jste tedy při nahrávání neodškrtli volbu převodu na vnitřní Google formát.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Náhled obrázku na úložišti a možnosti sdílení

U ostatních „ne-kancelářských“ dat lze soubory exportovat, sdílet s ostatními registrovanými uživateli Google Docs, případně pak s celým internetem skrze unikátní webovou adresu.

Připojení k počítači jako síťový disk

Proměna Google Docs v „Google Drive“ byla vlastně celkem jednoduchá – přinejmenším v očích uživatelů. Autoři prostě jen umožnili nahrávání souborů s libovolnou příponou.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Gladient Cloud Desktop umí jako diskovo ujednotku připojit většinu populárních úložišť včetně SkyDrive a Docs

A jak by vypadalo srovnání s největším konkurentem? SkyDrive začínal jako obecné úložiště, nabídl tak extra kapacitu už na svém začátku, na druhou stranu trpí menším limitem pro maximální velikost souboru. Možnosti sdílení jsou u běžného používání srovnatelné, pokud jste ovšem štamgasti, Google vám vyjde vstříc o něco lépe.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Google Dokumenty jsou dopstupné i v mobilním prohlížeči
Vlevo mobilní verze (bez možnosti nahrávání) a vpravo plná verze

Jak SkyDrive, tak Google Docs v každém případě působí nejlépe a nejuniverzálněji v aplikacích třetích stran v čele s Gladinet Cloud Desktop, který umí obě úložiště napojit přímo do systému v podobě diskové jednotky. Jen co začne v plné míře podporovat Docs (prozatím nahraje pouze kancelářské formáty souborů), začne být souboj webdisků skutečně zajímavý.

Témata článku: Google, Web, Internet, Úložiště, Google Docs, Skydrive, Extra, Open Office, Kancelářské potřeby online

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Štěpán Trčka 23. 1. 2010 14:05:12
    :-D:-D
  • ucho1212 23. 1. 2010 13:19:02
    preco by som si robil v google doc zalohu ked tam mam len 1 gb ked si ju...
  • akira.uzai 23. 1. 2010 12:57:33
    což takhle použít správce souborů?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5