Co když chce Microsoft vlastní Android?

Microsoft před pár týdny představil nové špičkové Lumie s Windows 10. Jenže stejně tak chrlí jednu aplikaci pro Android za druhou a novinářům ukázal svůj Arrow. Co když je v tom víc?

Když se Microsoft na začátku října pochlubil se svými hardwarovými novinkami, dočkal se ovací vestoje a vřelého přijetí většiny velkých médií. Weby tehdy psaly o novém a kurážném Microsoftu, Windows 10 a unavené konkurenci.

Microsoft už Android dobře zná

Microsoft je rozhodně kurážný, krátce poté, co se pochlubil novou várkou svých Lumií, totiž pozval novináře i do Seattlu, kde jim ukázal poněkud jiný svět. Svět, který nespoléhá v růžovou budoucnost mobilních Windows, ale v konkurenční platformu Android.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft už dávno není na Play Storu žádná malá ryba – patří k největším producentům. A toto zdaleka není kompletní výčet jeho aplikací pro Android.

Microsoft dal Androidu zelenou už před několika lety a v relativní tichosti zaplnil jeho Play Store desítkami aplikací. Leckoho tak může překvapit, že jich má dnes v katalogu Googlu více než sedmdesát, což z něj dělá jednoho z největších producentů na této mobilní platformě. Kdybych tuto informaci teleportoval svému mladšímu Já z roku 2010, nejspíše by se jen zasmálo a praštilo mě pro jistotu holí.

Mohl by Microsoft vyvinout vlastní distribuci Androidu?

Jen si ten seznam desítek a desítek aplikací pěkně projděte a záhy zjistíte, že většinu z nich sice tvoří všemožné podnikové programy, nicméně doplňuje je stále více aplikací, které bychom mohli považovat za stavební kameny každého plnohodnotného mobilního systému.

A tak se jen málokdo ubrání kacířské a ještě před pár lety nemyslitelné otázce: Co když se kdesi v redmondské vesničce Microsoftu rodí kompletní distribuce AOSP – Android Open Source Project?

Kdyby se psal rok 2010 a u kormidla Microsoftu by stál žoviální Steve Ballmer, odpověď by se možná mohla podobat té z konce léta 2007, kdy se posměšně ptal reportéra, jaký blázen by dal 500 dolarů za iPhone, který nic neumí a nemá ani klávesnici. Jenže doba se změnila, těch bláznů se totiž nakonec našly miliony, zatímco z Windows Mobile 5 a 6 nezůstalo naprosto nic. Jen vzpomínka na blogové zápisky Radka Hulána.

Když tedy stejný dotaz na onom říjnovém setkání v Redmondu dostala vysoká manažerka Microsoftu Julie Larson Greenová (Chief Experience Officer), pro The Australian šalamounsky odpověděla: „We’ll go wherever our customers are,“ a rozpoutala tak vlnu spekulací, jestli by právě Android nemohl být případnou exit strategií, kdyby vize mobilních Windows přeci jen selhala (a není pochyb, že se Microsoftu v mobilním světě zatím opravdu nijak extra nedaří).

Arrow je tvář Androidu podle Microsoftu

Zmíněná schůzka s novináři měla jeden účel – Microsoft se zde svěřil se svým dalším programem pro Android. Firma první střípky informací vypustila už na jaře a o prázdninách jej vyzkoušeli i kolegové z Mobilmanie, jedná se totiž pravděpodobné o nejdůležitější aplikaci každého telefonu – správce plochy, tedy launcher, který dává mobilnímu systému tvář.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Proč by zrovna Microsoft vyvíjel svůj vlastní launcher pro Android?

Ten od Microsoftu se jmenuje Arrow, pomalu se blíží jeho vydání, a pokud jste jej ještě nevyzkoušeli, přihlaste se do testovací skupiny. Arrow je onen pomyslný ksicht mobilního OS, ale sám o sobě k vlastní verzi Androidu nestačí.

Co tedy budeme potřebovat dál? Zkusme to vypsat do seznamu:

Jedná se jen o malý výčet potenciálních náhrad za integrované aplikace na většině dnešních chytrých telefonů s Androidem. Dále bych totiž mohl pokračovat mobilní verzí Office, poznámkovníkem OneNote, herními aplikacemi ze stáje Xbox a tak dále. Chybí snad jen balík vlastních multimediálních přehrávačů, ale to by už mohl být při tomto tempu pouhý detail.

Zbývá tedy už opravdu jen poslední krok – obalit těmito aplikacemi AOSP a jako Amazon spustit vlastní katalog pro další specifický avšak aplikačně kompatibilní mobilní systém „based on Android.“

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohotovostní displej Echo, Cortana, Sunrise a Outlook. Aneb Microsoft na Androidu

Že je taková vize příliš odvážná? Když Satya Nadella na počátku letních prázdnin v dopisu zaměstnancům přiznal, že se akvizice Nokie nevydařila a podnik ji prakticky celou odepíše z účetnictví, dodal, že Microsoft bude muset provést některá další těžká a odvážná rozhodnutí a konečně se najít na poměrně rozparcelovaném mobilním trhu, kde jen miliardy na propagaci prostě nestačí.

Vlastní systém postavený na Androidu, nad kterým by měl Microsoft plnou kontrolu a zároveň by netrpěl nedostatkem aplikací ve Windows Storu, by mohl být jednou z cest. Alternativní špičkový model Lumie s hypotetickým Windroidem by pak zasáhl mnohem širší spektrum potenciálních uživatelů a Microsoft by jim mohl konečně prodat své služby, které budou v byznysu příštích let stále důležitější, protože se celý trh transformuje do ekonomiky služeb. Kdo dnes není as a service, jako by nebyl.

Cyanogen a jeho OS, do kterého by Microsoft rád integroval své služby v čele s Cortanou, by mohl být pro tuto odvážnou vizi ideálním pilotním projektem. Obě společnosti na jaře uzavřely dohodu o další spolupráci, takže se nechme překvapit, jaké plody nakonec přinese.

Je představa androidího systému od Microsoftu odvážná až příliš a patří spíše do světa science fiction? Je to samozřejmě možné, ale kdo z vás by si ještě před pár lety pomyslel, že jednou bude v powerpointové prezentaci výkonného ředitele redmondská korporace zářit nápis Microsoft loves Linux?

103 komentářů

Nejnovější komentáře

  • AlteredBeast 25. 10. 2015 18:25:30
    Windroid??? No potěš koště!!! Pochybuju že to bude stejně dobrý jako WP,...
  • Rakija 24. 10. 2015 0:14:32
    Sice ta firma má stále název "Microsoft", ale už tam vůbec není ta první...
  • jiří Chuděj 23. 10. 2015 23:56:46
    Podle mě to jistě Microsoft jednou zkusí ale nesmíme zapomínat že je to...

Určitě si přečtěte


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

25.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

** Pro běžné úpravy fotek nemusíte pirátit Photoshop, vystačíte si s levnějšími programy ** Ceny pokročilých editorů se většinou vejdou do dvou tisíc korun ** Mnohdy stačí i bezplatné nástroje

26.  9.  2016 | Stanislav Janů | 49

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

** Zoner vypustil do světa nové Photo Studio. Je za paušál. ** HP nechce neoficiální inkoust ** Koutek časopisu Computer

25.  9.  2016 | Časopis Computer | 65

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

** Největší inovace vždy vychází z radikálních kroků ** Apple není v situaci, kdy by jej ke změnám něco tlačilo ** Chybí-li na trhu konkurence, nemůžou existovat ani invoace

22.  9.  2016 | Stanislav Janů | 139