Co je Office 365?

Office 365 je řešení pro všechny firmy, které chtějí využívat benefitů nejnovějších Microsoft produktů a technologií bez nutnosti velkých počátečních investic

Office 365 je hostovaná platforma, která v sobě skrývá nejmodernější technologie z dílny Microsoftu, dostupné online odkudkoliv.

Firemní infrastrukturu tak již není potřeba zásobovat drahým serverovým hardwarem, který navíc vyžaduje dohled a údržbu. Office 365 je provozována v několika navzájem zastupitelných datacentrech, díky čemuž Microsoft garantuje takzvanou třídevítkovou (99,9%) dostupnost služby. Samozřejmostí je vysoký stupeň bezpečnosti celého řešení a užitečná je rovněž technická podpora Microsoftu.

Důležitým aspektem je rovněž to, že Office 365 je již hotové řešení, které po krátké úvodní konfiguraci umožňuje okamžité použití a přístup odkudkoliv. Na stolním PC či notebooku lze využít přímé napojení z kancelářského balíku Microsoft Office, případně použít webový prohlížeč a k dokumentům přistupovat pomocí Office Web Apps. Majitelé chytrých telefonů s podporou technologie ActiveSync se mohou bez problémů připojit k poštovnímu serveru a pracovat s poštou, kalendářem a kontakty, šťastnější majitelé telefonů s OS Windows Phone 7 se přímo připojí i ke knihovně dokumentů SharePoint a připravena je i podpora pro komunikátory BlackBerry. Není tedy nutné složitě zprovozňovat a nastavovat vlastní infrastrukturu včetně firewallů, Office 365 vše zajistí za vás.

Z čeho se Office 365 skládá?

V rámci Office 365 jsou k dispozici následující technologie:

 • Microsoft Exchange Online

  Klepněte pro větší obrázek – hostovaná obdoba oblíbeného a výkonného e-mail a groupware serveru Microsoft Exchange 2010. Stejně jako v dedikované verzi, i hostovaná Exchange umožňuje plnohodnotné zpracování e-mailů, kalendáře a kontaktů se zabudovanou antivirovou ochranou. Přístup k mailboxu (standardně o velikosti 25 GB pro každého uživatele) je možný v podstatě odkudkoliv, k dispozici je připojení z PC pomocí klienta Outlook, webového rozhraní a rovněž z mobilního telefonu podporujícího ActiveSync.

 • Microsoft SharePoint Online 

  Klepněte pro větší obrázek 

  – řešení pro inteligentní ukládání firemních dokumentů a práci s nimi. Díky SharePointu lze efektivně spolupracovat s kolegy, partnery či zákazníky a dosahovat tak lepších výsledků v kratším čas. Stejně jako u Exchange, i k SharePointu lze přistupovat přímo z aplikací Office, pomocí webového rozhraní, případně pomocí mobilního telefonu (přímý přístup ke SharePointu umožňuje Windows Phone 7).
 • Microsoft Lync Online

  Klepněte pro větší obrázek – umožňuje firmám využívat nejnovější možnosti digitální komunikace včetně instant messagingu pro rychlou textovou komunikaci online, audio a video hovorů mezi jednotlivými účastníky, audio a video konference, zjišťování dostupnosti jednotlivých účastníků (dostupný, na schůzce atp.), sdílení pracovní plochy a další možnosti spojené s komunikací v rámci firmy i mimo ni.

 • Microsoft Office Professional Plus

  Klepněte pro větší obrázek – při využití prémiové služby Office 365 je k dispozici rovněž kompletní sada kancelářského balíku Office Professional Plus, která umožňuje přímý přístup ke službám popsaným výše a rovněž nabízí sadu Office Web Apps, díky které uživatel může pracovat s dokumenty i pomocí webového prohlížeče na jakémkoliv počítači.

 • Webový portál
  – součástí nabídky Office 365 je i prostor pro vytvoření webového portálu firmy včetně nástrojů a šablon pro tvorbu webových stránek. Webové portály lze zřizovat jak pro externí prezentaci firmy, tak pro interní týmy, a rovněž do nich lze integrovat data s Exchange a SharePointu.
 • Nástroje pro řízení a správu
  – umožňující konfiguraci výše zmiňovaných technologií a celkovou správu Office 365, u variant pro střední a velké firmy s možností doplnění o služby Active Directory.

Jak lze Office 365 použít?

Jak vyplývá z předchozího textu, Office 365 nabízí kompletní pokrytí firemních potřeb:

 • Prezentace firmy partnerům a zákazníkům – firma si může vytvořit vlastní webovou stránku, jednoduše a rychle díky předpřipraveným šablonám a nástrojům. Web může mít vlastní firemní doménu a rovněž může obsahovat data z portálu SharePoint a dalších zdrojů, díky čemuž lze jednoduše zprovoznit například online obchod či zákaznický portál.
 • Kompletní řešení pro vnitrofiremní komunikaci – základem je zde služba Exchange online, řešící přístup k e-mailům, kontaktům a kalendáři. Exchange Online podstatně vylepšuje týmovou spolupráci díky velmi silným nástrojům pro sdílení kalendářů a kontaktů, plánování schůzek, takřka neomezené kapacitě mailových schránek, automatickému archivování, silnému zabezpečení (včetně zabezpečení mobilních zařízení) a mnoha dalším možnostem usnadňujícím spolupráci. Nadstavbou pro Exchange Online je Lync Online, který k už jmenovaným přednostem přidává možnost online sledování prezence firemních zaměstnanců, textové konverzace v reálném čase, audio a video hovory včetně možnosti vytváření virtuálních pracovních schůzek a konferencí.
 • Pokročilé zpracování firemních dokumentů – SharePoint Online slouží jako centrální úložiště firemních dokumentů, nad kterými umožňuje spolupráci jednotlivých týmů v reálném čase (více pracovníků může najednou editovat stejný dokument), verzování dokumentů, možnost práce s dokumenty off-line (jak na PC, tak na mobilním zařízení) a mnoho dalších pokročilých funkcí pro práci s dokumenty. Možné je rovněž zpracování oběhu dokumentů ve firmě a nastavení firemních pravidel pro práci s dokumenty (například při tvorbě faktury je tato automaticky zaslána vedoucímu ke schválení a poté účetnímu oddělení ke zpracování).

Jaké jsou požadavky na klientské počítače?

Pro použití Offce 365 na klientských počítačích jsou kladeny následující nároky:

Operační systém:

 • Windows XP SP3
 • Windows Vista SP2
 • Windows 7
 • Mac OS X, 10.5 (Leopard), 10.6. (Snow Leopard)

Internetový prohlížeč:

 • Internet Explorer 7 a vyšší
 • Mozilla Firefox 3 a vyšší
 • Apple Safari 4 a vyšší

Kancelářský balík Office*:

 • Office 2007 SP2 a vyšší
 • Office 2010
 • Office 2008 pro Mac a Entourage 2008 Web Edition
 • Office 2011 pro Mac a Outlook 2011 pro Mac
 • Lync 2010
 • Communicator pro Mac

Další požadavky:

 • .NET Framework 2.0 a vyšší

*Pozn: kancelářský balík Office není vyžadován, pokud chcete využít přístup ke službe Office 365 výhradně pomocí webového rozhraní.

Jaké jsou nabídky řešení?

Nabídka služeb Office 365 je flexibilní a umožňuje zákazníkovi vybrat si pouze služby, které jsou v danou chvíli potřebné. Lze tedy kombinovat již existující infrastrukturu (například Exchange server) se službami Office 365 (například SharePoint server). Jednotlivé služby jsou k dispozici již od 45 Kč na uživatele na měsíc.

Pokud zákazník potřebuje více nabízených služeb, jsou k dispozici cenově výhodné balíčky, přičemž nejlevnější, určený pro malé a střední firmy, je k dispozici za 130 Kč. Součástí tohoto balíčku jsou Exchange Online, SharePoint Online, Lync Online, Office Web Apps a webový prostor.

Balíčky pro střední a velké firmy v ceně od 550 Kč za uživatele na měsíc obsahují všechny zmíněné technologie a navíc plnou sadu Office Professional Plus. Oproti předchozí variantě jsou k dispozici pokročilé nástroje pro správu oběhu dokumentů a nastavení přístupových oprávnění až do úrovně jednotlivých dokumentů.

Podrobné informace o jednotlivých plánech, včetně jejich rozdělení podle vhodnosti dle typu a velikosti zákazníka, lze nalézt na adrese http://www.microsoft.com/cze/office2010/sluzby/office-365.aspx .

Jak je to s dostupností Office 365?

Služba Office 365 je v tuto chvíli dostupná v neveřejné Beta verzi, do konce prvního pololetí 2011 bude Beta program rozšířen na veřejné testování a ostré spuštění služby se předpokládá na podzim 2011, kdy rovněž dojde k migraci stávajících BPOS zákazníků na Office 365 (podrobnosti o migraci budou upřesněny v dostatečném časovém předstihu).

Kde najdu další informace?

Podrobnější info o Office 365, včetně použitých technologií, balíčků předplatného a možnosti otestovat zkušební verzi (jakmile bude dostupná) je k dispozici na této adrese: http://office365.microsoft.com/en-US/online-services.aspx

Autor: Tomáš Kantůrek

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Software, Office 365, Office 2007, Office 2010, Office 2013, Online, Exchange, Sharepoint, Leopard, Mobilní telefony s windows 10, Snow, Kancelářské potřeby, Kancelářské potřeby online, Presence, Nejlevnější mobilní telefony

1 komentář

Nejnovější komentáře

 • Martin Novak 29. 11. 2012 13:49:45
  Nulová podpora je největší problém..... odkážou vás na zahraniční telefoní...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?