reklama

CMenu: zajímavé doplňky nejen pro správce systému

Souborový správce Průzkumník dostal do vínku jen minimum funkcí. Pomocí doplňku kontextové nabídky CMenu však spoustu chybějících funkcí přidáte. Jak jistě víte, lze kontextovou nabídku používat i v dalších programech, včetně Total Commanderu a jiných souborových správců. Skvělé doplňky z CMenu tak využijí téměř všichni.
 Plusy / minusy
 + provázanost s AutoIt
 + rozšiřování nabídky
 – menší počet pomůcek 

CMenu je určeno především pro zkušené uživatele, resp. programátory a správce systému. Navenek se tváří jako prográmek, který přidává do kontextové nabídky souborů několik nových funkcí. Ve skutečnosti jde o sbírku několika povedených pomůcek, které na disku zabírají minimum místa a mnoha lidem poslouží.

Podpora AutoIt na prvním místě

Po instalaci najdete CMenu v kontextové nabídce pod položkou More Options. Seznam dostupných nástrojů je rozdělen do několika skupin: AutoIt, CMenu, File Management, Installer Tools, Path To Clipboard a Utilities. V každé z těchto skupin jsou pak položky spouštějící několik nástrojů. Proberme si je tedy hezky popořadě.

Klepněte pro větší obrázek

CMenu najdete v kontextové nabídce souborů a složek

Ve skupině AutoIt najdete několik pomůcek pro práci s těmito skripty. AutoIt je volně šiřitelný skriptovací jazyk velice podobný Basicu. Měl by pomoci tam, kde selhávají běžné VBScripty. Dovede simulovat stisky kláves i pohyb myši. Nespornou výhodou je možnost převodu skriptu na EXE soubor a možnost spouštění bez jakýchkoli runtime knihoven.

V příslušné nabídce CMenu se nachází funkce volající nástroj, který zobrazí informace o aktivním okně. Ty můžete využít nejenom při tvorbě skriptů, ale třeba ke zjišťování barev, skrytých oken aplikací atd. Další nástroj vytváří skript, který poslouží ke komprimaci zvolené složky. Musíte jej tedy spustit na označené složce. Najdete zde také generátor konstant a nástroje, které převádí ini soubory a exportované klíče registru na skripty AutoIt.

Klepněte pro větší obrázek

Au3Info vám pomůže nejen při tvorbě skriptů

Vytvořte si vlastní kontextové nabídky

Další položkou je samotné CMenu. Odsud můžete otevřít složku, ve které je tento doplněk nainstalován. Důležitý je však hlavně CMenu editor, ve kterém lze upravit položky v nabídkách a přidat nabídky vlastní. Chcete-li z kontextové nabídky spouštět další nástroje, není nic jednoduššího. V editoru vytvoříte novou složku, přidáte cestu ke spustitelnému souboru nebo jiný příkaz, popisek, ikonku, případně další možnosti. Nakonec nastavíte, zda má CMenu předat jako parametr soubor nebo složku.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava nabídky CMenu a tvorba vlastních nabídek je hračkou

Od komprese k mazání souborů

Pro souborové operace jsou připraveny čtyři nástroje. První z nich použijete ke konverzi archivů ve formátu 7z na samorozbalovací balíčky. Podmínkou je, že máte nainstalován archivátor 7-Zip. Pro samorozbalovací balíček lze nastavit popisek a obsah příkazové řádky. Nejde o žádný unikátní nástroj, nicméně pokud pracujete s formátem 7z často, může se vám hodit.

Klepněte pro větší obrázek

Převod archivů 7z na spustitelné soubory

Další pomůckou je nástroj nazvaný DirectoryList. Jak je patrno z názvu, slouží tedy k vytváření seznamu položek, které se nacházejí ve vybrané složce. V nastavení můžete ovlivnit, jaké položky budou zpracovány. K jednotlivým položkám lze přidat pomocí předpony a přípony doplňkové příkazy. Ideální pro zpracování většího množství souborů v jedné složce pomocí určitého programu. Výsledek lze uložit do schránky, do souboru nebo jen zobrazit v jednoduchém textovém editoru na obrazovce.

Klepněte pro větší obrázek

DirectoryList lze využít k hromadným příkazům pro práci se soubory

Zbylé dva příkazy ve správě souborů mohou pomoci se spouštěním souboru s určitými parametry a s vynucením smazáním konkrétního souboru. Spouštění s parametrem je metoda mnohdy používaná a v Průzkumníku docela chybějící. Uživatelé jiných souborových správců ji ale mají dostupnou, takže ji příliš neocení. Vynucené smazání využijete u souborů, které jsou nějakým způsobem blokovány.

Zjistěte si typ instalátoru

Skupina s nástroji pro tvorbu instalátorů obsahuje v první řadě dvě pomůcky pro tvorbu skriptů AutoIt. Nástroj nazvaný AutoIt Automated Script vytvoří na základě označeného souboru rozsáhlý skript umožňující jeho instalaci, a to včetně vytvoření zástupců. Asi nejzajímavější z celé řady nástrojů pro podporu skriptů s koncovkou .au3 je AutoIt Macro Generator. Do něj totiž můžete nahrát svou činnost na počítači, zaznamenaný skript uložit, a pokud používáte AutoIt, máte k dispozici prostředek na zautomatizování často prováděných úloh.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvořte si makropříkazy pro jakoukoli aplikaci

S instalačními programy si dovede pohrát nástroj nazvaný Identify Installer. Jednoduše označíte soubor s instalačním programem nějaké aplikace a počkáte, zda jej nástroj rozpozná. Podporuje sice velké množství instalátorů, ne však úplně všechny. Máte-li štěstí, zobrazí se vám seznam nejrůznějších parametrů vybraného instalátoru, případně seznam položek, které obsahuje. Nic vám nebrání je rozbalit kamkoli na disk bez instalace. Instalátor můžete také převést do podoby skriptu pro AutoIt. Při instalaci lze nahrávat seznam změn, které v počítači nastanou. Tento nástroj vám také umožní instalaci spustit v tichém režimu, kdy nebudete muset odsouhlasit jednotlivé kroky.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavá pomůcka pro zjištění informací o instalátorech

Tidy MacroGenerator Script konvertuje soubory pro AutotIt. Poslední položkou v instalačních nástrojích je pomůcka pro odebírání programů ze systému. Mnozí asi budete znát nástroj MyUninstaller. Je mnohem rychlejší než standardní pomůcka ve Windows, dovoluje mazat chybné záznamy, u některých programů dovede spustit tzv. tichou odinstalaci, vyhledává programové složky a vytváří souhrnná hlášení v podobě souborů HTML.

Klepněte pro větší obrázek

MyUninstaller je jednoduchý, ale rychlý odebírač programů

Najdete zde i disassembler

Při programování, ale i při jiných činnostech oceníte možnost snadného zkopírování cesty k souboru. CMenu podporuje název souboru, cestu k souboru i kombinaci obojího. Pokud budete potřebovat některý z těchto údajů zkopírovat v krátkém formátu cesty, tedy 8.3, je to možné.

Poslední pomůckou, kterou v CMenu najdete, je identifikátor hlaviček spustitelných souborů. Zobrazuje nejrůznější informace o spustitelných souborech, včetně informace o použitém kompilátoru. Dovede prohledat zadanou složku a zobrazit informace ke všem nalezeným souborům. Sleduje spuštěné procesy a nabízí seznam modulů, které tyto procesy používají. Jeho součástí je také jednoduchý disassembler.

Klepněte pro větší obrázek

Informace o spustitelných souborech zjistíte s PEiD

CMenu je zajímavá sbírka několika užitečných nástrojů, kterou využije každý, kdo se často dívá systému „do vnitřností“. Zajímavá je především provázanost se skriptovacím prostředím AutoIt, byť si jej musíte nainstalovat samostatně (www.autoitscript.com/autoit3).

 CMenu 2.5
 rozšíření nabídky Průzkumníka o nové nástroje 
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Michael Heath
 web  http://uawiki.org/CMenu/
 cena  zdarma
 operační systém  Windows 9X/2000/XP

Témata článku: GigaMania, Doplňky do prohlížeče, Generator, Macro

reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama