reklama

Cloud computing a zrod megadatových center

Cloud computing je líbivá technologická idea, bez superpočítačů, rychlého internetu a nové generace megadatových supercenter a CDN sítí se ale neobejde.

Podle vize cloud computingu si přestaneme v příštích letech kupovat a instalovat programy a začneme si je pouze pronajímat. Grafický editor nebo kancelářský balík už nenajdeme na DVD médiu v pěkné papírové krabici s přiloženým sériovým číslem, ale naopak si jej zaplatíme podle potřeby třeba na měsíc nebo na rok a na našem počítači bude nainstalovaný pouze spouštěč, zavaděč konkrétního programu.

Rozdíly mezi desktopem a internetem se pomalu stírají

Funguje to vlastně již dnes, klasické programy se totiž stále více blíží chytrým webovým stránkám. Firefox je postavený pomocí strukturálního jazyka XUL, Microsoft pro změnu už pár let experimentuje s podobným formátem XAML, a pak je tu ještě open source formát SVG a mnoho dalších. Všechny tyto variace na jazyk XML mají za úkol jediné – interpretovat grafické uživatelské rozhraní programu. HTML, nebo XHTML chcete-li, je také XML a také je to formát, který interpretuje grafické uživatelské rozhraní – rozhraní webových stránek a aplikací.

Klepněte pro větší obrázek
Příkladem webového cloud computingu jsou i webtopy, webové operační systémy běžící v prohlížeči
K těm nejlepším patří icloud od švédské společnosti Xcerion

Cloud computing není ve své podstatě nic nového, je to spíše návrat ke kořenům. Ostatně jak pro Živě.cz na podzim řekl Vint Cerf, autor protokolů TCP/IP a spolutvůrce stařičkého ARPANETu, již v 60. letech se mluvilo o vizi, kdy se bude o zpracovávání úloh a dat starat superpočítač ve velké budově. S pádem berlínské zdi ovšem přišlo období IT blahobytu, cena počítačů mnohonásobně klesla a centralizace najednou nebylo třeba, každý si totiž mohl koupit dostatečně výkonný domácí počítač. V 21. století se ovšem k superpočítači ve velkém domě vracíme, vyžaduje to totiž internet samotný, který už není pouze infrastrukturou, skrze kterou si vyměňujeme textové e-maily a pomocí které firmy prezentují na WWW své statické reklamní letáčky, naopak je to zcela unikátní ekosystém, který živí miliony obyvatel planety, umožňuje sledování televizních kanálů a filmů, realizuje videokonference, stará se vlastně o libovolnou formu výměny a sdílení informace jako takové. Internet žije a my v něm (podle nedávného průzkumu by mladí Němci dali přednost raději webu než partnerovi).

Bez Akamai by to nešlo

Internetové aplikace a stále citovanější cloud computing vyžaduje v pravdě úžasnou infrastrukturu. Pokud dnes budete chtít provozovat robustní webovou službu, hosting pro klasické webové stránky už vám stačit nebude. Stále náročnější webové služby připraví cestu superdatovým centrům, které si svým výkonem, datovou propustností a kapacitou nezadají s těmi nejvýkonnějšími superpočítači současnosti. To je ostatně případ i Googlu, který se dnes stará o desítky milionů Gmail účtů a miliardy indexovaných webových stránek. Zatímco v počátcích datové centrum Googlu zabralo jednu místnost zaplněnou podomácku sestrojenými rackovými skříněmi s běžným „konfekčním“ hardwarem, dnes potřebují inženýři internetového hegemona k návštěvě svých datových center elektrický vozík.

A stejně tak je tomu v případě Microsoftu, který se každý měsíc rozroste o deset tisíc nových virtuálních serverů. Pro změnu softwarový hegemon má v rukávu ještě jedno eso – strategické partnerství se společností Akamai, které uzavřel před deseti lety.

Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchá CDN síť může pracovat jako běžné mirror úložiště: Návštěvníci nestahují náročný obsah z původního serveru ale z geograficky nejbližšího bodu, na kterém je uložena kopie originálu

Akamai je jednou z mnoha CDN (Content Delivery Network) sítí, které se starají o distribuci prakticky libovolného internetového materiálu. Konkrétně Akamai pak patří k naprosté špičce v oboru, Microsoft ji používá pro Windows Update, na MSN portálu pro streamování multimédií, Akamai se postarala také o bezchybný chod vysílání LOH 2008 v Pekingu přes internet a před několika měsíci Akamai raději použil i YouTube při své první velké online vysílané „veselici“. Bez nadsázky lze říci, že se dnes Akamai stará o distribuci několika procent celkové každodenní výměny dat na globálním internetu. Slouží ji k tomu datová centra rozesetá po celém světě.

Amazon neprodává jen knížky

Akamai ovšem není jediná komerční CDN síť. Čína vybudovala svůj vlastní systém ChinaCache a pak jsou tu desítky malých sítí a především Amazon, který vedle prodeje knížek a dalšího zboží prodává také cloud computingový superpočítačový výkon, velkoobchodní webový disk, databázový prostor a CDN síť jménem CloudFront.

Nebýt Amazonu, nabízí dnes spolehlivý maloobchodní webový disk pravděpodobně jen Microsoft (SkyDrive), prakticky všechny startupy posledních let totiž používají relativně levné úložiště S3 a platí to i o oblíbeném webovém disku DropBox.

Klepněte pro větší obrázek
Distribuční body CDN sítě Amazon CloudFront (Zdroj: IT Solutions Blog)

Velmi zajímavý je také virtuální server Amazon EC2, což je vlastně takový malý superpočítač (v nejdražší podobě nabízí výkon srovnatelný s dvaceti gigahertzovými procesory Intel Xeon). EC2 ve spojení s S3 a CloudFront tedy nabízí komplexní virtuální prostředí pro realizování libovolné Web 2.0 aplikace a to ke všemu relativně levně. Pokud si tedy chcete postavit vlastní YouTube, DropBox nebo Facebook, nebudete potřebovat celé patro administrativní budovy pro rackové skříně a servery a páteřní konektivitu, vystačíte si prostě s webovým prohlížečem a kreditní kartou. I to je jeden z pohledů na „velkoobchodní“ cloud computing.

Za svou popularitu Amazon ale i mnohokrát zaplatil, jeho cloud computingové infrastruktury totiž často využívají autoři spamu a malwaru. Proč totiž vytvářet nějaký složitý a náročný botnet složený ze stovek a tisíců nakažených počítačů, které do světa neustále chrlí spam, když lze stejného výkonu za pár dolarů dosáhnout i pomocí EC2? IP adresy, kterými virtuální servery Amazonu disponují, se tak už mnohokráte dostaly na nejrůznější černé listiny včetně celkem populárního blacklistu Spamhaus.

Megadatová centra

Centralizace výkonu do obrovských datových a výpočetních center, do oněch Cerfových „domů s velkým superpočítačem“, si začínají v posledních letech všímat i výrobci hardwaru. Intel tak například předpovídá, že v roce 2012 bude prodávat čtvrtinu serverových procesorů právě pro podobná megacentra a Dell už před dvěma lety vytvořil sekci Data Center Solutions Group, která již podle názvu prodává datové superpočítače a dle svých slov dnes patří do světové pětky v oboru. Podobně se na cloud computingová datová megacentra začíná orientovat i AMD, jehož šéf, Dirk Meyer, předvídá, že datová centra, virtualizace a cloud computing se stanou během několika let novým rohem hojnosti pro výrobce procesorů, u čehož AMD samozřejmě nesmí chybět – na rozdíl od vývoje procesorů pro mobilní kapesní zařízení. Pokud se za pár let stanou z domácích počítačů relativně levná „okna do internetu“, ze kterého budeme vedle Gmailu nebo Hotmailu spouštět i hry a programy, nelze se podobnému vyjádření divit.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Asi nejmobilnější a zároveň velké datové centrum nabízí Sun, který ho prodává společně s běžným kontejnerem

Poslední podmínkou úspěšného internetového (nikoliv malého/korporátního intranetového) cloud computingu je kvalitní pojivo – skutečně velmi rychlý a symetrický web s minimální latencí a snad i inovovanými komunikačními protokoly.

To sice může mnoha čtenářům připadat jako vzdálené a v českých podmínkách naprosto nereálné sci-fi, během deseti let se však mohou věci dramaticky změnit. Ostatně stačí se podívat na realitu tuzemského internetového připojení v roce 1999. České republice tehdy vládlo 140krát pomalejší dial-up připojení než současná základní nabídka u kabelového operátora UPC nebo průměrného ADSL. Primitivní WAP na monochromatických displejích tehdejších mobilních telefonů pak současný mobilní internet připomíná jen velmi vzdáleně.

Velmi vzdálenou inspirací může být současné Evropě a Americe tradičně inovativní Japonsko a Jižní Korea, která se rozhodla do roku 2012 investovat pohádkových 24 miliard dolarů do vybudování nejhustší optické infrastruktury na Zemi. Pokud se z plánu na papíře stane realita, za čtyři roky by měla být na celém území dostupná konektivita 1 Gb/s a HD internetová televize.

Témata článku: Hardware, Web, Internet, Cloud Computing, LOH, Česká televize živé vysílání, Program televize dnes, Televize levně, Mobilní telefony apple levně, Mobilní telefony levně, Kancelářské potřeby online

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Michael ŠOUREK 8. 11. 2009 14:49:09
    Kvůli jednorázové zakázce. To podle mě nemá ani cenu se učit s tím...
  • Michal Hanko 8. 11. 2009 11:30:23
    Za prvé půjde o možnost, nikoliv povinnost. Kdo bude chtít, bude si moct...
  • Michael ŠOUREK 7. 11. 2009 2:49:27
    To jako že si pronajmu software na měsíc či půl roku a pak budu muset...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama