Čínský počítač Municator: řekněte ne platformě Wintel

Čínské součástky, čínský procesor, čínská verze Linuxu a čínský kancelářský balík. To vše zabaleno v malé krabičce, stačí připojit klávesnici a monitor. To je Municator, počítač za 123 euro, který se snaží získat titul nejlevnějšího počítače současnosti.

Municator se představuje

Momentálně nejlevnější počítač na světě, tak by se dal s nadsázkou označit Municator, malý stolní počítač za 123 euro. Cena se tak blíží stodolarovému notebooku od MIT, i když produkty jsou dost těžko porovnatelné. Čínská společnost YellowSheepRiver se pokusila vyrobit levný stolní počítač, ne notebook. Výsledkem je malá krabička, ke které stačí připojit standardní myš s klávesnicí a připojit nějaké zobrazovací zařízení. Tím může být monitor, ale také televizor. Jako operační systém je použita speciální distribuce Linuxu a stroj pohání ryze čínský procesor Godson-2. Firma pak používá poměrně jednoduché marketingové heslo: "Say no to Wintel."

Hardware

Základní myšlenkou při výrobě tohoto počítače bylo pochopitelně srazit náklady na minimum. A to nejen použitím levných komponent, ale pokud možno i takových komponent, za které se nemusí nikomu platit licenční ani jiné poplatky. Většina klíčových čipů (nejen procesor) se také vyrábí přímo v Číně.

Srdcem celého stroje je poněkud kontroverzní 64-bitový čip Godson-2 od BLX Semiconductor. O něm jste si mohli přečíst před časem i u nás. Jeho problematičnost spočívá v tom, že je postaven na MIPS architektuře, přičemž však na rozdíl od první generace tohoto čipu tentokrát nedošlo k licencování ze strany společnosti MIPS Technologies. Procesor je údajně až příliš podobný svému vzoru, procesoru MIPS R10000 (ten byl zhruba před 11 lety používán ve stanicích Silicon Graphics), což se MIPS Technologies pochopitelně nelíbí. Jiné zdroje zase hovoří o tom, že patentované části instrukční sady MIPS Godson-2 neobsahuje a navíc je plný novinek, takže se nejedná o pouhou kopii.

Tak či tak, procesor je svému vzoru velmi podobný, i když jej YellowSheepRiver přirovnává spíše k Pentiu III. Existuje ve verzích 400 až 800 MHz, FSB má frekvenci 133 MHz a jako northbridge slouží čip Marvel MV64420-BDM1C133. Ten podporuje DDR RAM 166 MHz a také podporuje 32-bitové PCI rozhraní. Jako southbridge je použit VIA VT82C686B. Společnost pak plánuje, že v budoucnu by použila řešení SoC (system-on-chip), tedy čipset i procesor integrován v jednom čipu. Tím by mohlo dojít ještě k dalšímu snížení nákladů a také spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek

Takto vypadá Municator uvnitř

Počítač je poměrně malý, má rozměry 180 x 145 x 37mm a váží 0,65 kg. Na rozdíl od stodolarového notebooku se dodává se 40 GB 2,5" pevným diskem a má maximálně 512 MB paměti RAM. K počítači lze externě připojit i optickou mechaniku (a teoreticky možná i disk?), protože na svém boku má IDE a napájecí konektor. Specifikace dále uvádí grafický čip ATI Radeon 7000-M s 16 MB paměti s VGA a S-Video výstupem. Kromě čtyř USB portů jsou zde zvukový výstup a vstup pro mikrofon, infračervený port a také Ethernetový port (10/100 Mbit). Myš či klávesnici pak můžete připojit i přes PS/2.

Klepněte pro větší obrázek

Krabička není zrovna výstřelkem moderního designu

V základní (nejlevnější) výbavě sice již nic jiného nenajdeme, ale lze si pořídit i model s Wi-Fi či modemem a nebo i Li-Ion baterii.

K dispozici je bohužel žalostně málo obrázků a ty oficiální ze stránek společnosti skoro nestojí za řeč. Stránky samotné jsou vůbec kapitola sama pro sebe. Ve své podstatě se tedy jedná o malou základní desku, na které je integrováno co se dá a vše je zabaleno do nepříliš moderního case s jednotlivými vstupními a výstupními porty. Díky použití zmiňovaného procesoru pak není nutný ani příliš výkonný (a velký) zdroj a počítač je tak napájen malým adaptérem. Skříň tak mohla zůstat opravdu miniaturní.

Co to umí?

Když už víme, co je uvnitř, pojďme se také podívat na to, co vlastně lze s tímto počítačem dělat. Operačním systémem tohoto stroje je Thinix 3.0. Je to upravený RPLinux, což je distribuce, kterou vytvořila China Software and Integrated Circuit Promotion. Bohužel, ani v tomto případě neexistuje moc konkrétních informací (resp. obrázků) a tak lze v zásadě vycházet jen z videa, které pochází z CeBITu a bylo pořízeno na stánku firmy. Toto video rozhodně stojí za shlédnutí, zástupce firmy v něm popisuje jak samotný hardware, tak software, který lze na počítači spustit.

Klepněte pro větší obrázek

Obrázek z oficiálních stránek - Municator je ta malá krabička s nápisem

Video bohužel není natolik kvalitní, aby si bylo možné udělat obrázek o samotném prostředí operačního systému. I stránky firmy jsou ohledně popisu systému velmi strohé. Internetovým prohlížečem by však měl být Firefox, vyplývá to alespoň z prezentovaného videa, i když odpověď zástupce firmy na dotaz kameramana nebyla příliš jistá a tak se lze dohadovat, zda nešlo o nějaký komunikační šum.

Byl však předveden IM klient GAIM, fungovat by měl i Skype (byl spuštěn, ale nebyl ukázán v akci). Počítač je dále vybaven kancelářským balíkem RedOffice, což je open-source balík, který pravděpodobně vychází z OpenOffice.org, ale informace na webu jsou v čínštině, takže tuto informaci berte jen neoficiálně. Zástupce firmy se pak nezapomněl pochlubit, že soubory Powerpointu načítá RedOffice rychleji než Microsoft Office (i když měl během vyprávění trošku problém soubor otevřít, skoro to vypadalo, že v programu pracuje poprvé). Pro přehrávání médií pak slouží MPlayer. Počítač je dále vybaven i jakýmsi balíkem e-learningových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

RedOffice vypadá v čínské verzi exoticky, ale jinak naprostý standard

Závěr

Vypadá to, že v dnešní době je snaha vyrobit levný počítač oblíbeným sportem. A kdo jiný by měl v podobném odvětví vynikat, než právě čínští výrobci. Pro nějaké hodnocení Municatoru je ještě brzy, na základě technické specifikace a několika obrázků se nedá nic tvrdit. Přesto bych byl k tomuto konkrétnímu pokusu o levný počítač v této fázi spíše skeptický. Je hodně orientován na čínské uživatele a zde také může být úspěšný. Čínští výrobci však dokazují, že jsou schopni ledasčeho, třeba i použít vlastní procesor, a tak uvidíme časem, kam až se podobné pokusy dostanou.

Zdroje: Google Video, YellowSheepRiver, Linuxdevices

Témata článku: Video, Hardware, Google, Open source, Čína, Notebooky malé, Nejlevnější notebooky, Marvel, Levné stolní počítače, Levné televizory, Nejlevnější televizory, Napájecí zdroje a adaptéry, Popis klávesnice u notebooku, Televizory v akci

135 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ditys, Ditys 28. 4. 2006 23:40:51
    Webový + databázový mám Cyrix P166 (zruba Pentium 120) a funguje to
  • Ditys, Ditys 28. 4. 2006 22:47:00
    I na Celeronu 400 MHz, jen je třeba vypnout Flash
  • Ditys, Ditys 28. 4. 2006 22:41:56
    Obávám se, že nikoliv - je to jen marketing. Která součástka je...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?