reklama

ChromePlus: Když jednoduchý Google Chrome nestačí

Google Chrome je rychlý ale příliš jednoduchý. Rozšiřte si ho pomocí zajímavé nadstavby ChromePlus a získejte IE tab, gesta myši a další pokročilé funkce pro surfování na webu.

Stabilní Chrome je ve verzi 3.0, vývojové verze a open source projekt Chromium se už ale honosí číslicí 4. Generační změnu ale nečekejte, hlavní specialitou čtyřky je pouze rozhraní pro doplňky a pak samozřejmě synchronizace záložek, která funguje na jedničku – funkci můžete využít pro zálohu oblíbených stránek a přístup k nim z libovolného místa a prohlížeče, protože je lze spravovat přes webové rozhraní Google Docs.

Ani Chrome nebo Chromium 4 ovšem nenabízí některé pokročilejší funkce, kterými disponují ostatní prohlížeče. A právě této absence využívá projekt ChromePlus, který tak trochu jde ve šlépějích IE7Pro. Nerozšiřuje ovšem Internet Explorer ale Chromium v posledním sestavení.

ChromePlus tedy nabízí to samé co oba výše jmenovaní ve verzi 4.0.206 (synchronizace, doplňky), přidává ale ještě pět specialit. Jsou to docela prostá vylepšení, která ale Chrome rázem posunou o kus dál. Člověk se tedy skoro až diví, proč už něco takového neimplementoval samotný Google, respektive vývojáři z komunity okolo Chromia.

Klepněte pro větší obrázek
ChromePlus je ve skutečnosti jen rozšířené Chromium v nejnovější verzi

První specialita: Dvojklik zavře panel

První rozšiřující funkcí je zavření libovolného panelu prostým dvojklikem na jeho záložku. Je to jistě skoro zanedbatelná drobnost, dospělý Chrome to ale neumí a křížek v záložce je docela malý. Pokud často otvíráte velké množství panelů a pracujete bez prostředního tlačítka myši (třeba na notebooku), toto jednoduché vylepšení je k nezaplacení.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení dvojkliku pro zavření panelu

Druhá specialita: Super drag

Pokud v Chromu označíte text nebo odkaz a přesunete jej do adresního řádku, prohlížeč buď frázi vyhledá na Googlu, nebo navštíví adresu. Super drag vám ušetří práci, označený text totiž stačí myší přenést jen o pár pixelů dál – doslova stačí jej odhodit.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení  funkce Super drag

Třetí specialita: IE tab

Tato funkce je brilantní a funguje naprosto totožně jako stejnojmenný doplněk pro Firefox. Pokud pracujete s weby, které vyžadují Internet Explorer – nejrůznější administrační systémy, firemní intranety aj., stačí v adresním řádku klepnout na ikonu při pravém okraji a vykreslovací plátno namísto Webkitu použije IE. Proces Internet Exploreru je izolovaný, při použití IE jádra tedy nebudete mít po ruce některé funkce prohlížeče včetně rozšíření ChromePlus. V nastavení můžete zároveň zvolit, které weby mají implicitně používat jádro Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek
Živě.cz uvnitř IE panelu a nastavení stránek

Čtvrtá specialita: Mouse gestures

Ano, i Chrome může pracovat s gesty myši, i když to má své omezení. ChromePlus má předdefinovaných 17 pohybů. Ke každému z nich můžete připojit některou z typických operací. Malou nevýhodou je skutečnost, že pohyby nejsou předkreslené, ale pouze ve formě textového popisku. Nové tvary program zatím učit nemůžete a ještě jedna drobná nevýhoda – gesta fungující se stisknutým pravým tlačítkem myši pracují pouze nad běžnou HTML stránkou. Pokud budete chtít pomocí gest ovládat prohlížeč a přes celé plátno bude roztažená třeba aplikace ve Flash Playeru, gesta fungovat nebudou.

Klepněte pro větší obrázek
Gesta myši jsou již předdefinovaná, vy ale můžete změnit akci

Pátá specialita: Podpora download manažerů

Posledním rozšířením je kontextová podpora několika download manažerů. Jejich výběr není nikterak rozsáhlý a funkce nenabízí žádné další nastavení. Pokud používáte jiný program, máte prostě smůlu. A jak to funguje? ChromePlus sám rozpozná, jaký program používate a do kontextové nabídky myši připojí novou volbu. Pak už stačí pouze nad libovolným odkazem klepnout na pravé tlačítko myši a stáhnout, co je třeba.

Klepněte pro větší obrázek
ChromePlus podporuje několik download manažerů
Prohlížeč sám rozpozná, jaký používáte

Chromium na rozdíl od Google Chromu nedisponuje automatickou aktualizací. ChromePlus ale používá vlastní aktualizační systém, stačí jej povolit v nastavení. Veškeré další funkce prohlížeč přebírá právě z Chromia a to včetně české lokalizace.

  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastavení rozšiřujících funkcí a důkaz, že ve skutečnosti surfujete v Chromiu
Projekt ChromePlus je tedy poměrně transparentní

ChromePlus je poměrně mladý projekt, který by se mohl stát vzorem i pro dospělý Chrome. Pokud programátoři vydrží, vedle Chromu a Chromia tu bude již třetí svébytná odnož jednoho prohlížeče. ChromePlus je v současné době k dispozici pouze pro Windows, fanoušci alternativních operačních systémů tedy mají alespoň prozatím smůlu.

stáhnout program ChromePlus 1.4.0.0 Licence: freeware, 22 MB
Autor: Maple Studio
Web programu: www.chromeplus.org


 

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet, Download

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • coltcha 20. 9. 2009 18:39:31
    zdravím nevite jestli jde nastavit aby pri ctrl+tab se prepinali posledni...
  • Láďa Říha 17. 9. 2009 22:16:13
    Zkousel jsem otevirat odkaz z pdf a doc, bez problemu se otevre novej tab...
  • yanick 17. 9. 2009 21:55:22
    >> předváděl si velmi pádné argumenty, a bylo to plodná diskuze, dle mého,...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama