reklama

Chrome umí na Windows spouštět aplikace z Androidu

Android lze na Windows spustit třeba pomocí BlueStacks. Ten se ale často chová jako zbytečný slon v porcelánu. Mobilní programy spuštěné v Chromu vypadají naopak skvěle.

Aplikace z Androidu můžete na Windows spouštět už celé roky, k dispozici je totiž hned několik emulátorů, které dokážou virtualizovat celé prostředí mobilního operačního systému od Googlu. Tím nejznámějším je bezesporu BlueStacks, jehož App Player teprve před několika měsíci opustil stádium betaverze. Za poslední tři roky si jej vyzkoušelo na padesát milionů zájemců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
BlueStacks App Player aneb kompletní Android na Windows

BlueStacks emuluje v jednom okně kompletní Android se vším všudy. Po spuštění tedy uvidíte jeho pracovní plochu s virtuálními tlačítky a aplikace budete moci instalovat z klasického Play Storu.  Kompletní emulace umožňuje nainstalovat prakticky cokoliv, přičemž autoři BlueStacks doufají především v to, že tímto způsobem dostanou na Windows androidí hry. A nejen na Windows, sesterský projekt Gamepop chce totiž identickým způsobem dostat aplikace z Play Storu i na chytrý televizor.

BlueStacks po letech vývoje funguje a je relativně svižný i na pár let starém notebooku, nicméně z ergonomického hlediska je v tomto případě až příliš patrný předěl mezi dvěma světy. Když v BlueStacks nainstalujete z Play Storu třeba vyhledávač spojů MHD Pubtran, emulátor pro něj sice vytvoří zástupce i v nabídce Start ve Windows, ale tím integrace prakticky končí. Po spuštění se opět nastartuje kompletní prostředí Androidu a okno s Pubtranem, které bude mít ve spodní části virtuální tlačítka Androidu a nahoře pak lištu se stahovací roletkou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pubtran spuštěný v BlueStacks App Playeru

Android v Chrome OS

Co kdyby se ale Pubtran ze světa Androidu na Windows spouštěl takovým způsobem, že by si uživatel prakticky ani nevšiml, že kdesi na pozadí opět musí běžet emulátor Androidu? Tedy, co kdyby se Pubtran spustil opravdu jen ve svém okně bez virtuálních tlačítek a dalších součástí tohoto mobilního systému? Co kdyby se choval identicky jako aplikace z Windows spuštěná v Linuxu třeba pomocí emulátoru Wine?

Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro Android na telefonu a její desktopová verze emulovaná v Chrome OS

Přesně s tímto nedávno přispěchal rovnou Google na svém operačním systému Chrome OS a nabídl možnost instalace několika androidích aplikací skrze Chrome Web Store.  Jelikož se takové programy na první pohled jeví jako aplikace Chrome pro plochu, které Google nabízí už nějaký pátek, na Chrome OS nevypadají nikterak cize a naopak úžasným způsobem rozšiřují jeho možnosti.

ARChon – emulátor Andoridu pro Chrome

Komunitě se pochopitelně nelíbilo, že je na Chrome Web Storu aktuálně jen několik kompatibilních aplikací ze světa Androidu, a začala se pídit po tom, jak to vlastně Google dělá a jestli by tímto způsobem nešlo na Chrome OS dostat jakékoliv APK (balíček androidího programu).

Aplikace z Androidu se v Chrome OS spouští ve speciálním běhovém prostředí, které se instaluje jako běžné rozšíření prohlížeče. Možná vás napadne, že to musí být šíleně pomalé – doplňky pro Chrome jsou přeci napsané v HTML a Javascriptu, nicméně mohou využívat i technologii Native Client (NaCl), kterou Google vyvíjí už celé roky. Technologie už dle svého názvu umožňuje spouštět strojový kód. Emulace běhového prostředí Androidu je tedy rychlá a aplikace se může spustit téměř okamžitě, nebo alespoň mnohem rychleji než v těžkotonážním BlueStacks.

Zpět ale ke komunitě. Bylo jen otázkou času, kdy se tomuto běhovému prostředí podívá na zoubek a trošku si jej upraví. Tak se zrodil ARChon. Po stažení objevíte běžný ZIP balíček, který rozbalíte do libovolné složky a ve správci rozšíření prohlížeče Chrome 37+ pak tuto složku načtete jako rozbalený doplněk. Prohlížeč sice nahlásí několik varovných hlášení, ale nebojte se, vše funguje.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace běhového prostředí ARChon v Chromu 37+ ve formě běžného rozšíření načteného z rozbaleného adresáře 

ARChon je kouzelný hlavně v tom, že jej autor úspěšně testoval jak na Chrome OS, tak na Windows, Linuxu a OS X, čili tímto způsobem lze v Chromu spouštět androidí aplikace hned na několika operačních systémech.

Dobrá, ARChon je už nainstalovaný, ale jakým způsobem vlastně spustit samotný program z Androidu? K tomu slouží další aplikace. Tentokrát se jedná o textový chromeos-apk, který je opět multiplatformní, je totiž napsaný v Node.js. Této další překážky se ale bát nemusíte, Node.js totiž nabízí klasický instalátor a vlastní upravenou příkazovou řádku Node.js command prompt, kterou najdete v nabídce Start.

V konzoli Node.js stačí chromos-apk nainstalovat příkazem npm install chromeos-apk -g a samotný androidí program pak zpracujete třeba tímto příkazem chromeos-apk pubtran.apk -archon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Instalace chromeos-apk v prostředí Node.js a konverze balíčku pubtran.apk

Chromeos-apk provede jednu podstatnou věc. Rozbalí APK balíček do adresáře a vytvoří v něm vše potřebné, aby se aplikace Androidu tvářila jako doplněk pro Chrome. Adresář tedy můžete ve správci doplňků Chromu opět načíst jako rozbalené rozšíření. A poté konečně spustit, kdy už se do práce zapojí samotné běhové prostředí ARChon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
A konečně nahrání androidí aplikace  jako rozbaleného doplňku pro Chrome

A takto to vypadá v praxi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tentokrát vypadá emulovaný Pubtran na Windows prakticky jako jakákoliv jiná aplikace 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Funguje i aplikace Navlak nebo třeba předpověď počasí Aladin. Jen budete muset ručně nastavit polohu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokonce se spustily i Mapy.cz, i když mapové dlaždice se zobrazily až po stažení offline dat
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V mapách funguje samozřejmě i vyhledávání

Jak získat APK?

Na závěr se samozřejmě ještě nabízí otázka, kde vlastně získat balíčky androidích aplikací APK. Zde pro hrátky s novou technologií výborně poslouží třeba AirDroid. Tento program pro Android sice primárně slouží jako webový správce telefonu, ale jen tak mimoděk umožňuje stáhnout i nainstalované aplikace – tedy pokud nejsou chráněné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Balíček APK s mobilní aplikací stáhnete do počítače z telefonu třeba pomocí webového správce AirDroid

Budeme aplikace Androidu opravdu spouštět všude?

Výše popsaný postup může na první pohled vypadat přeci jen kostrbatě a složitě, protože tomu tak skutečně je. Jedná se tedy především o technologickou ukázku, že je to možné, tedy o typický proof-of-concept, a nejspíše i příslib toho, co má Google sám za lubem.

Pokud dnes Google umožňuje na Chrome OS oficiálně nainstalovat několik androidích aplikací, nicméně jeho technologie to samé umožňuje provést prakticky s libovolnou aplikací z katalogu Play Store na všech systémech, na kterých běží desktopový Chrome, neexistuje asi žádný silný důvod k tomu, aby se něčemu takovému Google výhledově bránil.

Hlavní překážkou je tak momentálně především nedokonalý emulátor. V ARChonu zatím zdaleka nespustíte vše. Jednoduché aplikace bez specializovaného kódu a přístupu k všemožným senzorům zpravidla fungují, ale ty složitější se prostě nespustí. V tomto případě je dnes jedinou možností jejich běhu na Windows opravdu větší kalibr po vzoru BlueStacks.

Témata článku: Software, Technologie, Google, Windows, Mobility, Archon, Google Store, Google Play, Google Play Store, NaCl, Sand, Mobilní telefony s tlačítky, MHD, Concept, Notebooky bez os

77 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukas1107 24. 9. 2014 18:13:43
    jak v bluestacks skryt tu dolni listu, kdyz pustim nejakou aplikaci?
  • Pavelka IT amater 24. 9. 2014 5:07:51
    WINDOWS FOREVER !! ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Na ANDROID a GOOGLE CHROME...
  • Crustus 23. 9. 2014 22:45:36
    jako kvalitnim emulator pro Win mohu vrele doporucit Genymotion....
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 131

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama