reklama

Chodili jsme naVostro

Měli jsme možnost několik dní pracovat se zástupcem nové vostré řady notebooků Dellu. Dobrá značka, poctivé zpracování, vyšší cena.
Kapitoly článku

V druhé polovině minulého týdne se nám do rukou exkluzivně dostal první a zatím jediný zástupce nové notebookové řady Dellu: Vostro 1500. Notebooky Vostro jsou útokem Dellu na cenové hladiny nižší, než jsme doposud byli u tohoto výrobce zvyklí. Alespoň u některých řad. Nejnižší řada Vostro 1000 není drahá ani si na drahou nehraje. Vyšší řady však na české poměry vyšší cenu mají. Všechny jsou však dobře vybavené a opravdu poctivé. Recenzi kousku, který se dostal do naší redakce, najdete v časopisu Computer č. 18. Jaké však byly naše první dojmy?

První dojem: překvapení

Úplně prvním dojmem bylo jednoznačně překvapení. Slovy chvály nad nečekanou pevností a tvrdostí šasi jsme totiž nešetřili. Tak přesné hrany a pevně sedící jednotlivé kusy pláště se u notebooku, který je považován za spíše levnější (ačkoli v Evropě rozhodně není), nevidí. Na Vostru jednoduše nic neskřípe, displej drží, kde má, počítač působí celkově robustně a pevně. Jistě by vydržel i nějaké to nešetrnější zacházení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dell Vostro: překvapivě pevný

V redakci nám samozřejmě projde rukama notebooků celá řada. Já sám se po tristní zkušenosti s kouskem jedné méně oblíbené (a přesto hojně prodávané) značky, který jsem svého času používal jako služební, zaměřuji při hodnocení v první řadě na rozložení ovládacích prvků a konektorů. Zde je třeba Dell pochválit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Spodní strana a otvory chlazení

Celé tělo vostra je tvořeno matným černým plastem. Horní stranu krytu narušuje pouze logo výrobce. Totéž v menším vydání najdeme i na vnitřní straně krytu pod displejem. Nad displejem se skrývá oko webové kamerky a zdířka mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek

Klávesnici chválíme

Klávesnici je nutno pochválit. Klávesy na ní sedí pevně a mají velice příjemný odpor. Rozložení kláves není netradiční, blok kláves Home, PgUp, PgDn a End je ve sloupci zcela napravo. Jakkoli by to mělo být samozřejmostí, chválíme Dell za to, že neumístil důležité klávesy Home a End na klávesy jiné pod nutnost přimáčknutí Fn. Vítáme i klasické uspořádání kláves Ctrl a Fn, které nejsou prohozeny. Ctrl je standardně na kraji.

Klepněte pro větší obrázek 

Nad klávesnicí najdeme diody signalizující stav uzamykatelných kláves. Vedle nich návrháři umístili již jen tlačítko pro přístup k funkci Dell MediaDirect a hlavní vypínač. Dell MediaDirect je možnost rychlého přístupu k multimediálním funkcím z vypnutého stavu, kdy se spustí jen omezený operační systém Windows (zřejmě Windows XP). Vpravo od klávesnice se krčí pětice diod informujících o zapnutí přístroje, aktivitě pevného disku, baterii, Wi-Fi a Bluetooth. První tři jsou na stejném místě viditelné i na boční stěně počítače.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nad klávesnicí moc tlačítek nenajdeme • Užitečné diody jsou vidět ze dvou směrů

Podívejte se na video: Tak funguje MediaDirect

Touchpad Vostra najdeme na svém místě pod klávesnicí. Touchpad má vyznačené plošky pro vertikální i horizontální posuv dokumentů. Možná by neškodilo, kdyby byla plocha touchpadu o něco větší. Místo na to na Vostru je. Tlačítka touchpadu jsou dostatečně rozměrná a příjemně se mačkají, přičemž nedělají hluk.

Klepněte pro větší obrázek 
Touchpad nabízí skrolování čtyřmi směry

Kolem dokola

Na skoseném přechodu mezi plochou klávesnice a přední hranou notebooku je umístěno sedmero tlačítek ovládajících multimédia. Jak pod Windows, tak v MediaDirect zde lze klasickou čtveřicí (přehrát / pozastavit, předchozí, další, zastavit) tlačítek řídit přehrávání a trojicí tlačítek hlasitost (vypnout zvuk, ztišit, zesílit hlasitost). Uprostřed přední stěny je umístěn infraport, který již dnes využijeme asi jen jako partnera přibalenému dálkovému ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tlačítka pro přímý přístup k multimédiím 

Na pravé boční stěně najdeme optickou mechaniku, port IEEE1394 (fire-wire), klasický VGA konektor, ethernetový port a dvojici USB portů. Zadní strana skrývá pouze další dvojici USB, S-Video výstup, port RJ11 pro telefonní linku a konektor napájení. Nalevo najdeme zdířku pro zámek Kensington, hardwarový vypínač bezdrátové komunikace, zdířky pro zapojení 3,5mm jacků mikrofonu a sluchátek a konečně jeden slot ExpressCard, v němž lze použít oba formáty těchto karet. Lze do něj rovněž schovat dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zprava, zezadu i zleva
Klepněte pro větší obrázek
Přepínač bezdrátové komunikace. Dioda vedle něj signalizuje dostupné Wi-Fi sítě i ve vypnutém stavu.

Vidět znamená věřit

Displej je asi jediné, co si na Vostru bez zaváhání zaslouží pořádně vostrou kritiku. Má totiž velmi nízký kontrast. Žádné nastavování v ovládacím panelu grafické karty nezpůsobí, aby černá byla opravdu černá a zároveň nebyly k uzoufání ztmaveny jiné barvy. Věříme, že na modelech vybavených displejem s technologií TrueLife, která by právě kontrast měla zlepšovat, bude zobrazení o poznání lepší. Mnozí zákazníci ocení, že tento model displeje je klasicky matný, nemá lesklou povrchovou úpravu. Dobré jsou i pozorvací úhly. Do počítačů Vostro řady 1500 jsou standardně osazovány displeje o úhlopříčce 15,4" nabízející volitelné rozlišení 1280×800 px, 1440×900, či 1680×1050 px.

Témata článku: Notebooky, Video, Dell Vostro, Touchpad, Care

60 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin 14. 11. 2007 16:53:34
    Google - dell vostro 1500 a našel jsem tento obrázek....
  • Martin Schmied 7. 11. 2007 23:04:46
    Jj, pravda - mám prakticky stejný kousek, jako je ten recenzovaný....
  • honza 3. 10. 2007 17:14:31
    to se pene pletes...ceny dellu v us a vb/D/A/... bych moc...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama