reklama

Češi rozumějí notebookům: 66% se považuje za experty

Češi využívají své notebooky na pokročilé úrovni, průměrně mají spuštěny čtyři aplikace a vzdali by se pro ně třeba i kávy.

Intel si nechal zpracovat velmi zajímavý průzkum, který zjistil vztah českých uživatelů k notebookům. Průzkum probíhal v prosinci 2007.

Z výzkumu mimojiné vyplynulo, že tuzemští spotřebitelé by se vzdali navigace, myčky nádobí nebo pití kávy raději, než svého notebooku. Pro uživatele je při výběru notebooku nejdůležitější výdrž baterie, energetická úspora a kvalitnější multimediální funkce. Více než tři čtvrtiny dotázaných přemýšlejí o tom, co o nich jejich počítač řekne a jak podpoří jejich vlastní image.

„Průzkum ukazuje, že co se týče technických schopností, si uživatelé vcelku věří. Lidé používají notebook stále častěji, stává se nepostradatelným prvkem každodenního života,“ uvedl Martin Drdul, manažer pro rozvoj trhu společnosti Intel. „Pro mnoho Evropanů jsou přenosné počítače součástí jejich životního stylu – reflektují uživatelův styl a dotvářejí jeho image,“ dodal Martin Drdul.

Čeští uživatelé notebooků věří svým technickým znalostem

Ve všech zkoumaných zemích si uživatelé v používání notebooků věří. Ani Česká republika není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Pouhá dvě procenta českých respondentů sama sebe klasifikují jako „začátečníky“, zatímco 66 procent si myslí, že patří spíše do kategorie „pokročilý“ nebo „expert“.

Klepněte pro větší obrázek

„V souladu s evropskými výsledky si čeští muži v technických schopnostech věří více než ženy. Tři ze čtyř mužů sami sebe řadí do kategorie ‚pokročilý‘ či ‚expert‘, zatímco takto vysoko se hodnotí jen dvě ze čtyř žen,“ shrnul výsledky průzkumu Martin Drdul. Hodně si v používání notebooků věří lidé středního věku. A i když generace lidí, jimž je nyní 34 až 55 let, nevyrostly ve světě, v němž by počítače byly součástí běžného života, pouhých osm procent dotazovaných z této věkové skupiny se považuje za začátečníky.

Přenosné počítače vyjadřují životní styl

Průzkum rovněž ukazuje, že notebooky jsou nedílnou součástí životního stylu svých majitelů. Necelých 85 procent českých respondentů uvažuje o tom, co o nich jejich počítač řekne. Dále respondenti a respondentky vyžadují praktické počítače a upřednostňují jejich profesionální vzhled.

Klepněte pro větší obrázek

Technicky zdatní uživatelé spoléhají na své počítače v řadě každodenních činností – od používání elektronické pošty a hraní počítačových her až po stahování hudby a nákupy prostřednictvím internetu. „Majitelé notebooků často souběžně provozují více úloh. V průměru mají čeští uživatelé vždy najednou spuštěny alespoň čtyři aplikace,“ doplnil Martin Drdul ze společnosti Intel. K nejpopulárnějším aktivitám patří surfování po internetu, práce a komunikace s přáteli. Češi řadí práci mezi aktivitami na první místo, to je následováno komunikací s ostatními. „Až 92 procent českých vlastníků notebooků své počítače využívá k návštěvě webových stránek, komunikaci s ostatními e-mailem nebo blogy alespoň jednou denně,“ dodal Martin Drdul.

Po čem „notebookáři“ touží?

V rámci průzkumu bylo zjišťováno, co je pro uživatele přenosných počítačů nejdůležitější. „Češi při výběru notebooku upřednostňují životnost baterie, energetickou efektivitu a multimediální funkce,“ řekl Martin Drdul.

 • Životnost baterie – Pro nadpoloviční většinu tuzemských respondentů je výdrž baterie hlavním faktorem při výběru přenosného počítače. Tři z pěti uživatelů si přejí delší životnost baterie také ve svých stávajících noteboocích.
 • Energetická efektivita – Podle průzkumu preferují čeští uživatelé energeticky úsporné notebooky. Celých 86 procent respondentů tvrdí, že je pro ně tato vlastnost důležitá.
 • Lepší multimediální funkce – Celkem 74 procent českých respondentů ve svých počítačích upřednostňuje HD-DVD či Blu-ray mechaniku pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení.

Češi se vzdají kvůli svému notebooku třeba i kávy

Počet vlastníků a obliba přenosných počítačů stále rapidně rostou. U českých zákazníků dokonce natolik, že se čtvrtina respondentů nedokáže se svými miláčky rozloučit ani během dovolené. 

V průzkumu padla také otázka, kterých produktů a jakých potěšení by se uživatelé byli ochotni vzdát, aby si mohli nechat svůj přenosný počítač. „Téměř třetina všech respondentů by si pro notebook byla ochotna odepřít čokoládu a sladkosti na celý rok. Sladkostí by se vzdalo více českých mužů než žen“ doplnil Martin Drdul, manažer pro rozvoj trhu společnosti Intel.

Klepněte pro větší obrázek

Celkově 86 procent respondentů řeklo, že by bylo ochotno vzdát se kvůli svému notebooku alespoň něčeho – ať už by šlo o roční vysílání oblíbeného televizního programu, satelitní navigaci nebo třeba myčku nádobí – jen proto, aby jim zůstal jejich přenosný počítač.

O průzkumu

Společnost Intel pověřila přední výzkumnou firmu Loudhouse, aby zjistila trendy a postoje panující mezi uživateli přenosných počítačů v devíti zemích Evropy: České republice, Francii, Německu, Itálii, Polsku, Rusku, Španělsku, Švédsku a Spojeném království. Za použití on-line metody bylo v průběhu prosince 2007 dotazováno celkem 2700 uživatelů notebooků – 300 zodpovězených dotazníků v každém ze zmiňovaných států.

Každé pohlaví mělo poloviční zastoupení a odpovědi přicházely z následně rozdělených věkových skupin:

 • 18–24 let: 38 procent
 • 25–34 let: 40 procent
 • 35–44 let: 14 procent
 • 45–54 let: 5 procent
 • 55 a více: 3 procenta

Poznámka: grafy v článku jsou vztaženy pouze na vzorek uživatelů z ČR

Témata článku: Notebooky, Martin, Martini

89 komentářů

Nejnovější komentáře

 • x 22. 1. 2008 10:14:26
  "kurna nehanme pojmama, kdyz je nekto expert, tak ma snad na to...
 • ferda 21. 1. 2008 17:12:59
  kurna nehanme pojmama, kdyz je nekto expert, tak ma snad na to certifikat,...
 • Gordon 21. 1. 2008 11:38:14
  Bohužel je to pravda... Pamatuji si případ člověka (studenta) dva roky...
reklama
Určitě si přečtěte

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 48

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

4 aplikace, které vám pomohou z hardwaru vyždímat maximum

** Taktování je nejsnadnější cestou k vyššímu výkonu ** S dnešními nástroji jej zvládne i méně zkušený uživatel ** Poradíme, v čem přetaktovat procesor i grafiku

25.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama