Certifikace 80 Plus: proč připlatit za kvalitní zdroj?

Jsou sice dražší, ale jsou tiché, vyzařují méně tepla a dokáží lépe využít energii. Bonusový článek pro předplatitele.

Zde si můžete dopřát ochutnávku z příštího čísla časopisu Computer. Předplatitelé si mohou tento předkrm vychutnat celý – stačí být zaregistrovaný v našem klubu čtenářů, a to s vyplněným předplatitelským kódem, a samozřejmě přihlášený na webu Živě.cz. Ostatní si mohou zbytek článku dočíst v novém čísle časopisu Computer (24/07), které vychází ve čtvrtek 20.12.2007.

Klepněte pro větší obrázekV době, kdy se spotřeba jednotlivých komponentů nebezpečně zvyšuje, začíná se hledět na každý ušetřený „kousíček“ elektrické energie. Program 80 Plus se zaměřuje na integraci elektricky úsporných zdrojů do osobních počítačů a serverů. Certifikace 80 Plus zaručuje, že počítačové zdroje mají účinnost větší jak 80 % při své 20%, 50% a 100% nominální zátěži. Všechny certifikované výrobky snadno poznáme podle jedinečně výstižného loga.

Benefity

  • menší tepelné vyzařování
  • ušetřené náklady za energii
  • menší náklady na údržbu
  • možnost zapojení více počítačů na jeden okruh

Tepelné vyzařování

Vysoká účinnost sebou ruku v ruce také přináší nižší tepelné vyzařování. To se námzejména hodí, chceme-li tichý počítač. Méně hřející komponenty můžeme chladit pasivně nebo za pomoci tichých, pomaloběžných ventilátorů.

Menší tepelné vyzařování je také výhodné zejména u zdrojů vyšších výkonů. Např. u zdroje se 75% účinností, který bude dodávat do zátěže (počítače) výkon 400 W, se musí ze sítě dodat 500 W elektrické energie. Rozdíl 100 W se spálí v řídících obvodech zdroje a většina se přemění v teplo. Čím více energie se přemění v teplo, tím více se zdroj ohřívá. Při nejhorších situacích se může zdroj přehřát nebo rovnou shořet. Kvalitnější, hlavně dražší zdroje v sobě mívají zabudovanou ochranu proti přehřátí, ale i tak nám mohou narušit efektivitu práce tím, že se vypnou a my tak přijdeme o naši rozdělanou práci. U serverů, které jsou v klimatizovaných místnostech, se tak může ušetřit na klimatizaci. Nízká teplota polovodičových součástek přispívá k jejich větší životnosti. Méně hřející zdroje mají větší životnost.

Náklady na elektřinu

Počítačové zdroje část přijaté energie přemění na užitečnou energii a část na teplo. Ideální 100% účinnosti nelze dosáhnout z fyzikálních omezení (odpor vodičů, cívek;úbytku na sepnutých tranzistorech, řídících obvodech;...). Vhodným návrhem zdroje a správně zvolenou topologií se však můžeme této ideální hranici pokusit co nejvíce přiblížit. Dnešní zdroje mají účinnost od 70 % do 95 %, jak jsme se mohli dočíst v dřívějších testech zdrojů.

Vliv účinnosti na naši peněženku budu demonstrovat na 3 příkladech. Každý příklad je počítán pro osmihodinový provoz při konstantní zátěži každý den. V tabulkách je spočítáno, kolik zaplatíme za energii, kterou zdroje přemění v teplo. Počítáno pro cenu 3,50 Kč/kWh.

Tabulky a pokračování článku – jen pro přihlášené předplatitele časopisu Computer!

Pokud nejste předplatiteli, můžete si celý článek přečíst v Computeru 24/07, který vychází 20. prosince.

Témata článku: Zdroje, Zdroje energie, Undefined, Počítačové komponenty

Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 74

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C