Černobíle: Výběr prohlížečů ve Windows

Opera se za vydatné podpory Evropské komise snaží rozpoutat revoluci v oblasti internetových prohlížečů. Jsou její postupy správné, nebo přesně naopak?

Už výběr je velký ústupek

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Není pochyb o tom, že svého času Microsoft skutečně zneužíval svého dominantního postavení na trhu desktopových operačních systémů k tomu, aby udělal z Internet Exploreru nejrozšířenější prohlížeč. Není také mnoho pochyb o tom, že IE nikdy příliš striktně nedodržoval standardy a občas svévolně zaváděl nové (což se ale nedá šmahem označit za špatné). Na základě těchto dvou předpokladů bychom mohli (stejně jako Evropská komise) usoudit, že v internetových prohlížečích panuje monopol a je potřeba jej zmírňovat. Jenže EK jakoby ignorovala reálný vývoj na trhu prohlížečů, kdy nejúspěšnější konkurent, Mozilla Firefox, ukousl už desítky procent a stále roste – a to bez rozhodnutí a opatření úředníků a stále ve stejné situaci, kdy je IE dodáván přímo s operačním systémem.

Microsoft zaplatil pokutu a byl dokonce (nerad) dotlačen k tomu, že připravuje pro „evropskou“ verzi Windows 7 neuvěřitelnou věc: takzvaný Web Browser Ballot, tedy výběr prohlížečů přímo při instalaci. Ano, Microsoft do svého produktu „dobrovolně“ umisťuje bezplatnou reklamu na konkurenci. V jiném odvětví by patrně šlo o kuriozitu k zasmání, v přeregulovaném evropském světě IT to bohužel někomu připadá normální.

Opera a v poslední době i Mozilla Foundation se ale nechtějí ani s Ballotem spokojit. Vadí jim i takové věcí, jako je možnost spuštění „ukrytého“ IE z jiného programu! Z programátorského hlediska se tak může chystat peklo podobné tomu, jaké zažívají už dlouho tvůrci webů. Ani prohlížeče dodržující standardy nedokážou všechny stránky zobrazit stejně (viz třeba Acid test), o podpoře technologií, jako je ActiveX, nemluvě. U desktopového programu to může být ještě větší problém – ActiveX je totiž mocným nástrojem, který umožní přístup k prostředkům počítače. A zatímco na webu to může být bezpečnostní problém, u desktopového programu je to jistě výhoda (třeba možnost spuštění diagnostiky sítě). To, že jádro IE používá ve Windows 7 i Průzkumník není potřeba dodávat.Klepněte pro větší obrázek

Pokud vše skončí prohrou Microsoftu, máme se na co těšit. Ozvat se mohou tvůrci multimediálních přehrávačů (verze Windows bez Media Playeru už v prodeji byla, teď by naopak mohla přijít verze nabízející při instalaci padesát dalších přehrávačů), prohlížečů obrázků, nebo třeba jednoduchých textových editorů. Nejen, že by se Microsoft stal nedobrovolným nositelem reklamy, ale zkuste si také představit tu instalaci – krok 10: výběr browseru, krok 11: výběr přehrávače,…, krok 53: výběr kalkulačky.

Ideologie to není špatná

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Hned na úvod podotknu, že jsem do doby, než jsem měl napsat toto Černobíle, s kroky Opery a Evropské komise striktně nesouhlasil. Při zjištění, že budu muset jejich postupy obhájit, jsem však na tuto problematiku začal pohlížet z trochu jiného úhlu a dalo by se říci, že výkřiky údajně utlačovaných společností mají něco do sebe, případně mohou být prospěšné.

Jak už namítal Pavel, začne to multimediálním přehrávačem a internetovým prohlížečem a za chvilku se budou handrkovat i vývojáři kalkulaček. Microsoft tak bude muset, chtě nechtě, dodávat Windows buďto naprosto bez aplikací, nebo s případnou možností výběru. Na druhou stranu, jak je vidět nyní u Windows 7, absence většiny dříve dostupných aplikací celému systému pouze prospěla (i když se vlastně jen přestěhovaly na web).

Ve Windows 7 už není nic zbytečně navíc a vlastně i ten Windows Media Player většina lidí okamžitě nahradí něčím jiným, stejně tak i prohlížeč. Já jako uživatel dostanu skvěle odladěný systém, který se nemusí zaobírat tunou (pro mnohé) malwaru a dost výrazně se to pak odráží na rychlosti a stabilitě. Operační systém by sice podle mnohých měl být univerzální se spoustou nativních aplikací. Pokud to ale firma neumí udělat, proč nás tím vůbec obtěžovat?

Nemyslím si, že by absence aplikací ve Windows byla pro uživatele nějakou hrozbou, i když je fakt, že některé opravdu povedené části Windows 7 takto mohou být ohroženy, což by byla škoda. Vyvstává ale otázka, co vlastně Operu, Mozillu a další vede k tomu, aby se domáhali na první pohled zásahů do soukromého podnikání?Klepněte pro větší obrázek

Opera hlásá, že jí jde o rozvoj internetu a jeho svobodu. Podle její ideologie je špatné, že se většina uživatelů hned po instalaci systému dostane pouze k IE, který ve veliké míře nerespektuje jinak nastavené standardy. Nejde tady ani tak o to, co je to internetový prohlížeč, ale o internet jako platformu, která je svobodná a ke které by se také svobodně mělo přistupovat. A svobodou se v tomto případě myslí dodržování určitých standardů. Volba prohlížeče se tak jeví logicky. Nakonec, proč ne, třeba to doopravdy pomůže a když budu chtít, při instalaci klepnu na IE, o co jde?

Zájmy Mozilly a Googlu, ale ostatně i Opery, jsou pak samozřejmě i čistě obchodní. Buďme pragmatici, proč bych nezkusil krok, který teď tyto firmy zkouší, když to zákon jednoduše umožní? Žijeme v době kapitalismu a tržního prostředí a pokud Opera a ostatní dosáhnou vyššího podílu touto cestou, je to zcela legální a legislativou odsouhlasené. Neudělal to Microsoft už stokrát? Přejme to i jiným.

Témata článku: Microsoft, Časopis Computer, Prohlížeče, Opera, Černobíle, IE 10, IE 11, Kalkulačky, Absence

77 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Tomášek 14. 9. 2009 16:50:33
    Heh Opera je viník, Mozilla je svatá. :-D BTW poslední testy...
  • Radiusxe 12. 9. 2009 19:27:07
    ono hlavne jde o to, ze Mozilla s tim nema nic spolecneho, tak ji tu...
  • Gofry 10. 9. 2009 22:13:57
    Aj niečo konkrétne? Alebo radšej zbabelo nič konkrétne nepovieš, aby ti to...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5