Černobíle: Virtuální disk, nebo diskové oddíly?

Computer 7/09 přináší další díl rubriky černobíle, kterou si můžete přečíst v plném znění i zde na Živě.cz. Je lepší virtuální disk, nebo stále klasické dělení na oddíly?

Virtuální disk

Jan Sedlák: Osobně se těším na dobu, až v domácnosti, případně někde vzdáleně, poběží jeden skrytý server, který bude do lokální sítě streamovat veškerá data uživatelům. Zjednoduší se tak správa, zálohování a vůbec veškeré kroky kladené na obyčejného uživatele.

Ačkoliv jsou v současné době virtuální disky a dalo by se říci i virtuální diskové oddíly záležitostí zejména serverových řešení, osobně se domnívám, že se s takovouto technologií v budoucnu budeme setkávat čím dál tím více i na desktopech.

Například Windows 7 už nativně umí bootovat do virtuálního disku s koncovkou .vhd. Mně tedy stačí vytvořit si libovolné množství těchto souborů, kamkoliv je umístit a pomocí instalátoru Windows 7 je připojit jako klasické fyzické disky. Veškeré systémové a softwarové zápisy a operace pak probíhají pouze v rámci jednoho souboru. Není nutné se starat o rozdělení disků, a už vůbec ne o to, co mi operační systém na disku vytváří.

Úžasná je migrace takového prostředí: virtuální disky mohu výborně zálohovat. Prostě jeden jediný soubor nakopíruji i s daty kamkoliv a kdykoliv můžu provést obnovu (opět pouhým překopírováním). Takové instalace jsou přenosné. Zálohování systému do image disků je oproti tomu velmi zastaralé a nekomfortní řešení.

Virtuální disky dobře pracují i s velikostí. Buďto můžu nastavit přímo fi xní velikost daného souboru, nebo si nastavit postupné zvětšování podle potřeby. Samozřejmě u druhé varianty dochází k neustálé defragmentaci, což vede ke snižování výkonu, v případě první varianty je ale vše stejně rychlé jako klasické rozdělení disku. A abych nezapomněl, .vhd není nutné provozovat pouze nad hypervisorem – vše funguje nativně.

Klasické diskové oddíly

Radek Kejduš: Obrazy disku VHD od Microsoftu nejsou nic nového. Již dlouho je tu standard ISO, obraz TIB od Acronisu nebo VMDK virtualizačního mága VMware. VHD má sice tu výhodu, že do něj lze snadno přidávat soubory, jak se pak ale  liší od obyčejného adresáře? Leda kompatibilitou pouze s nejnovějšími operačními systémy Vista a Seven, takže u starších počítačů budete mít pravděpodobně smůlu.

Rozdělení disku na více oddílů je léty prověřené řešení, které vám umožní mít více disků (systém, data, zálohy apod.) v jednom. Není problém tyto oddíly dynamicky vytvářet a měnit, například nástrojem Disc Director Suite; v případě potřeby nainstalovat druhý operační systém si jednoduše vytvoříte další oddíl, a to samozřejmě bez
ztráty dat. Na druhou stranu také není problém mít symlinky na důležité adresáře na jednom místě, nebo nově vytvořené disky namountovat zpět do jednoho disku jako složky; moc disků totiž škodí, což, pokud máte nějakou „sto plus jedna“ čtečku karet, určitě víte.

Na přenos dat v jediném souboru se používá s úspěchem již řadu let komprese RAR a pro uložení a zálohování operačního systému na systémovém oddílu je určený právě Acronis s formátem TIB (True Image Backup).

Dokud byly obrazy VHD jen součástí Virtual PC, plnil svou úlohu dobře, teď však začínají fušovat do práce adresářům a ISO obrazům, navíc s nejistou kompatibilitou. Pro více operačních systémů na jednom počítači to není špatný nápad, budete mít celý adresář s Windows v jediném souboru, klasické diskové oddíly především kvůli podpoře od Windows Seven výše jen tak neohrozí.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. Aktuální číslo 7/09 se v hlavním tématu věnuje GPS navigacím, v rozsáhlém testu porovnává NAS servery a testuje i šest softwarových přehrávačů HD videa. Vychází 9. dubna 2009.

Témata článku: Časopis Computer, Černobíle, Seven, Acronis, RAR, Acronis True Image, NAS Server

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Štědronský 9. 4. 2009 16:32:37
    A jak by to mu pomohl virtuální disk, když by nebyla kompletně...
  • abbe 9. 4. 2009 13:42:47
    Ani já to nechápu. Asi to opravdu nesvědčí o příliš velké inteligenci...
  • Jiří Šmach 9. 4. 2009 5:46:06
    Tak se nám tady rozproudila plodná diskuse, nikdo mě však nepřesvědčí. že...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?