reklama

Černobíle: Spojení Nokie a Microsoftu

Stephen Elop přišel z Microsoftu do Nokie a oznámil nasazení Windows Phone 7. Názory na to se různí a různí se názory také našich dvou redaktorů.

Sňatek z rozumu

Jan Sedlák: Mnozí fanoušci Nokie a mnoho zaměstnanců samozřejmě nedávno oznámenou spolupráci s Microsoftem nevidí rádi. Tradiční finská značka přichází o svoji suverenitu a samostatnost a bude se muset spoléhat na ten zpropadený a vychytralý Microsoft. Pravdou ale zůstává, že se z Nokie stal moloch, který zaspal dobu, nedokázal reagovat na nové trendy a potřeby, a i když prozatím prodává mobilů ze všech nejvíc, každoroční sešup je výrazný.

Nokia je stále velice silná v oblasti klasických „hloupých“ telefonů. Jenže jak ukazuje vývoj trhu, chytré telefony v brzké budoucnosti co do penetrace hloupé přístroje dorovnají a v budoucnu samozřejmě předhoní. A právě proto se Nokia musela vzpamatovat a přijít s něčím, co by jí zajistilo fungování v následujících letech.

Platforma Symbian byla, je a byla by naprosto strašná, stejně jako celý „ekosystém“, který kolem něj Nokia vybudovala. S Intelem připravované MeeGo rovněž nevypadalo na nic světoborného a pro Nokii jednoduše nebylo reálné, aby uspěla s vlastním systémem. Ne, když jsou tady tři velice silní konkurenti, kteří nabízí již hotové, zavedené a fungující systémy. Nokia si nakonec vybrala Windows Phone 7 namísto Androidu, v čemž určitě může hrát roli dřívější působení Stephena Elopa v Microsoftu, pro finskou firmu to ale neznamená status pouhého výrobce hardwaru.

Nokia se hodlá výrazně zapojit do vývoje Windows Phone 7 a nabídne také své některé služby, které Microsoft prozatím nemá, například velice povedené mapy. Nokia rozhodně nechce být dalším taiwanským nebo čínským výrobcem telefonů, do kterých pak nahraje systém a o více se nestará. Obě firmy své služby propojí. Neznamená to, že by Microsoft vycucal Nokii a následně pak finální produkt nabídl také dalším jeho partnerům, kteří nasazují Windows Phone 7 (HTC, Samsung, LG a další). Spolupráce s Finy bude v mnoha ohledech exkluzivní.

Klepněte pro větší obrázek
První zveřejněný koncept Nokie s Windows Phone 7

I kdyby v Nokii dokázali za pár let udělat opravdu dobrou platformu, kvalitativně schopnou konkurovat iOS či Androidu, bylo by pozdě, trh by byl rozebraný. Navíc by bylo velice těžké sehnat kvalitní programátory aplikací, kteří se zaměřují právě na vývoj na ostatní platformy. První obrázky nových Nokií ukazují, že design tato firma stále umí, a když do toho zapojí tradičně silný marketing a vizuální přitažlivost WP7 (plus samozřejmě určité kvality tohoto systému), může opět prodávat ve velkém.

Nokia získala platformu, která je velice konkurenceschopná, vypadá velice hezky a má před sebou vyhlídky rychlého a dobrého vývoje. Hloupé telefony firma může tlačit se svým systémem dál a navíc dokáže konkurovat v oblasti chytrých krabiček.

Konec Nokie

Karel Kališ: Nokia neudělala dobře. Pánům z Redmondu poskytla odbytiště jejich mobilního operačního systému, který sám o sobě má problémů dost. Finové podstupují veškerá rizika, Microsoft vůbec žádné.

Když na podzim loňského roku do Nokie nastupoval nový šéf Stephen Elop, bylo jasné, že se něco velikého stane. Že tento ostřílený veterán provede zásadní změny, čistky a kompletní restrukturizaci firmy. Bohužel to ale vypadá, že se jedná spíše o trojského koně nasazeného z Microsoftu, který měl Windows Phone 7 dostat k více lidem, než ke kolika bych se jich měl šanci tradiční cestou dostat.

Elop má dlouholeté zkušenosti z největší softwarové firmy světa a jistě moc dobře ví, co to znamená vyvíjet software. Mohl se tedy postarat o to, aby vývojářský tým skutečně začal pracovat na systému, který bude vlastní, použitelný a dokáže konkurovat. Nokia by pak měla pod kontrolou celý ekosystém, a ne pouze výrobu telefonů. I když Elop říká, že se jeho nová firma bude ve vývoji WP7 hodně angažovat, jaká procenta z prodejů k němu skutečně dorazí?

Faktem je, že se Nokia stává další montovnou, jakých je v Asii mnoho. Je jedno, že bude Microsoftu pomáhat a poskytne některé své softwarové a navigační služby. Stejně se nakonec stane pouze dodavatelem schránek pro systém Microsoftu, za který navíc bude muset platit licenční poplatky. A důležité tržby z internetového obchodu s aplikacemi? Jen těžko Nokia nějaká procenta uvidí.

Ve Finsku se vzdali všeho. Nebudou nic víc, než jiní asijští výrobci, kteří navíc mají tu výhodu, že kromě WP7 prodávají také mnohem úspěšnější modely telefonů s Androidem, který systém od Microsoftu o několik generací předhonil.

Nokia bude fungovat i nadále, nemyslím si ale, že by WP7 znamenal záchranu budoucnosti a lepší vyhlídky. To, co Nokia ušetří na vývoji svého systému, ztratí na poplatcích Microsoftu a uniklých ziscích z vlastního Ovi Store.

Témata článku: Byznys, Kauzy, Phone

50 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Peter Púchovský 8. 3. 2011 13:47:58
    nokia určite spravila dobre aj keď si myslím že symbian nebol na zahodenie...
  • Wir-jin 25. 2. 2011 0:47:29
    Můj názor na spojení je lehce optimistický. Proč ne?! WP7 nebo Android -...
  • TrSek 23. 2. 2011 23:40:52
    http://trsek.blog.root.cz/2011/02/19/windows-phone-7-liga-zufalcov/ ;-)
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama