reklama

Černobíle: Konec WebOS a osobních počítačů u HP

Hewlett-Packard oznámil konec výroby zařízení s mobilním systémem WebOS a mluví se také o možném odprodeji nebo osamostatnění divize výroby počítačů.

Radikální, ale logické

Klepněte pro větší obrázekJan Sedlák: Když firma oznámí nějaké nepopulární kroky, pokaždé to zvedne vlnu kritiky, podle které se společnost žene do záhuby. To, že Hewlett-Packard končí s výrobou mobilních zařízení se systémem WebOS, a to, že dost možná skončí s výrobou osobních počítačů a věcí kolem nich (případně se tato výroba transformuje do samostatného podniku), vyvolalo řadu kousavých reakcí. HP je podle mnohých jednoznačný ničitel firem. Koupí výrobu počítačů od Compaqu, aby jí mohl zabít. Koupí systém a značku od Palmu za 1,2 miliardy dolarů, aby posléze rovněž mohl všechno zakopat do hlíny. Zaznělo dokonce přirovnání, že skončit s výrobou osobních počítačů znamená pro HP to samé, jako kdyby McDonalds skončil s vařením a prodejem hamburgerů.

Jenže příjmy „Mekáče“ z drtivě většiny závisí na burgerech, kdežto HP je má rovnoměrně rozloženy. Pokud se navíc podíváte na všechny možné ukazatele, můžete poměrně lehce zpozorovat, kam se IT trh ubírá a kroky HP najednou dávají mnohem větší smysl. Trh s mobilními platformami je jednoznačně rozebraný a i když HP přišlo s technologicky výbornými produkty, jednoznačně nemá proti konkurenci šanci. Výroba drahého mobilního hardwaru, který se nekupuje, je vysoce ztrátová a nemá smysl toto trápení protahovat. WebOS bude žít dál a kdo ví, třeba jednou bude tento systém dostupný jiným výrobcům a HP bude profitovat na poplatcích a službách.

Služby a software jsou totiž ten největší byznys, který dnešní IT nabízí. Výroba koncových zařízení není příliš rentabilní a je nesmírně náročná na řízení, partnerské vztahy, expedici a další faktory. Marže na jednom vyrobeném počítači je velice malá. Příjmy HP v oblasti „Personal Systems“ jsou sice stabilní, ale na rozdíl od ostatních divizí, které se zaměřují na služby a podniková řešení, nerostou.

Kroky, kdy HP masivně investuje do akvizicí v oblasti služeb, cloud computingu, sítí a datových úložišť, jsou správné. Nastavená strategie konvergenčních center má veliký potenciál nahradit výpadek příjmů z případného vyčlenění PC divize. Ta se v současnosti na příjmech celého konglomerátu sice podílí zhruba 30 %, ziskovost ale už tak vysoká není. To, že HP může očekávat růst díky své nové strategii, naznačuje například strmý růst prodeje síťových komponent, kterým mnozí odběratelé dávají díky otevřeným standardům přednost pře dominantním a uzavřeným Ciscem.

Klepněte pro větší obrázek
Osobní počítače (Personal Systems) tvoří značnou část příjmů HP, ale tento výpadek by brzy mohly nahradit služby a cloudové produkty. Zdroj: Business Insider

Ostatně už skutečnost, že HP velí bývalý šéf čistě softwarového SAPu, leccos naznačuje. Odklon od výroby jenom reflektuje trend západní ekonomiky, která stále více těží a bude těžit ze služeb a softwaru. HP za své největší konkurenty považuje firmy jako IBM, které se rovněž oprostily od těžkopádné výroby osobních počítačů, ale jedou si v trochu jiných věcech.

PC klidně prodat, ale WebOS je škoda

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Konec vývoje a výroby zařízení s WebOS, stejně jako prohlášení o oddělení divize osobních počítačů přišly od HP bez varování a způsobily hodně velké pozdvižení. Poté, co se veřejnost i IT odborníci otřepali z prvotního šoku, je čas na komentáře s trochu chladnější hlavou.

První na řadě je u mě konec WebOS. Ve skutečnosti je to pouze konec webosového hardwaru, ale v podání HP to v tuto chvíli vychází nastejno – neurčité nápady o nasazení WebOS v jiných zařízeních tento systém sice nezabíjejí, ale rozhodně ho odsouvají na úplně jinou kolej. Systém si HP koupilo spolu s Palmem a hodně dlouho ty vypadalo více než nadějně. Technicky je systém bez debaty podařený a představný hardware (především tablet TouchPad) tomu odpovídal. Jenže se zdá, že prostory jsou už obsazeny – na straně „jeden výrobce, jeden systém“ už kraluje Apple, na straně „mnoho výrobců, otevřený systém“ je zase usazený Android. Místo mezi nimi je malé a nejlépe to znají ostatní výrobci, tedy RIM, Nokia, nebo Microsoft. HP se prostě rozhodlo nejít „do plných“. Škoda, vzhledem ke kvalitě Web OS bych raději viděl buď otevření systému pro další firmy, nebo alespoň prodej celé divize (nejlépe někomu z velkých mobilních hráčů). Po webosovém tabletu se mi bude stýskat a jestli to stihnu, jeden z posledních si koupím.

Něco jiného je oddělení divize osobních počítačů do samostatné firmy a její případný následný prodej. Ano, HP je dnes ve světě PC jedničkou (rozhodně co se prodejů týče), ale to neznamená, že to je pro celou firmu nepostradatelný byznys. Osobní počítače už prostě dávno nejsou zlatým dolem, jako tomu bylo především kolem přelomu tisíciletí – kromě vyšlechtěných pracovních stanic (které ale tvoří minimum objemu) je to konfekční zboží a vlastní krabice s logem to nezachrání. Pokud se manažeři v HP rozhodli, že bojovat o supermarkety cenou se jim nijak výrazně nevyplatí, snadno jejich rozhodnutí pochopím. Jak se zdá, ani ve firmách nákupy „PC + servery od jedné firmy“ nejsou nijak silné (ostatně v praxi obojí stejně zařizují úplně jiné týmy). O samotné počítače se nebojím vůbec, stačí si vzpomenout na drastické scénáře, které někteří vytahovali v roce 2005, kdy srovnatelný gigant – IBM – prodal svou divizi PC Lenovu. Nic z toho se nenaplnilo, IBM se daří bez osobních počítačů velmi dobře a Lenovo si vede také skvěle.

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Černobíle, Tablet PC, Burger, Hamburger

23 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Net.Xtreme 17. 9. 2011 0:21:20
    Nevšímejte si mého názoru, jen mě zajímá, jak Živě identifikují Win8 a...
  • Jan Honza 7. 9. 2011 21:45:39
    Sakra 99$ .. Kde to lze koupit.. s kým se můžu domluvit..please..? Byl...
  • jfrlbc 7. 9. 2011 10:45:45
    aktualne vlastnim PALM PRE2 a jakozto uzivatel bych WEB OS hodnotil...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 47

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama