reklama

Černobíle: Je k něčemu 100Mb internet?

Dva naši největší poskytovatelé kabelového internetu, UPC a Netbox, nabízejí připojení o rychlosti 100 Mb/s. Je na takovou rychlost už čas, nebo je to prozatím zbytečné?

Tip: přečtěte si i naše reálné zkušenosti z testování 100megabitových připojení k internetu od UPC a Netboxu.

Maže rozdíly mezi počítačem a internetem

Klepněte pro větší obrázekJakub Čížek: Skutečně se tu najde někdo, kdo by na nabídku stomegabitového internetu řekl: proč? Předpokládám, že ne, tyto rychlosti se už totiž na pomalejších počítačích vyrovnají samotnému systému. Leckdo z vás by ale možná namítl, že je stomegabit za sekundu sice fajn, jemu ale postačí mnohem levnějších deset nebo třeba dvacet megabitů. Slovo „stačí“ ale podle mě do světa počítačů, a zvláště do světa dynamicky se rozvíjejícího internetu, nepatří – je to skoro až kybernetický vulgarismus. Nepochybuji, jsem vlastně skálopevně přesvědčen, že za deset let bude stomegabitové domácí připojení, které bylo ještě před pár lety hudbou vzdálené budoucnosti, něco naprosto běžného i na horách, v zapadlých vískách i samotách u lesa. O vše se postará WiMAX, FWA, mobilní sítě a jejich potomci. Naprostou samozřejmostí bude internetová HD televize, vícekanálový zvuk a náročné interaktivní aplikace. Internetová úložiště budou parametry shodná jako váš externí disk nebo velmi rychlá USB klíčenka – mezi internetovým „cloudem“ a počítačem prakticky přestaneme rozlišovat a internet bude stejnou samozřejmostí jako teplá pitná voda nebo elektrická přípojka.

Stane se tak ze dvou důvodů. Tím prvním je stále zrychlující se rozvoj internetu, jehož trend odpovídá exponenciální křivce. Dnes se k jakékoliv formě internetu a webu připojuje společně s uživateli mobilních telefonů a návštěvníky internetových kaváren více než 1,5 miliardy obyvatel planety. Za deset let to bude jistě více než dvojnásobek. A tím druhým důvodem je zákon nabídky a poptávky.

Kdybychom před deseti lety řekli „stačí“, dodnes bychom žili s pomalým vytáčeným připojením a ti lepší a bohatší z nás by doma měli ISDN modem. Nám tyto rychlosti ale naštěstí neuspokojily, nikdo z nás neřekl „stačí“, vytáčený internet záhy vystřídal ten věčný – instantní, (A)DSL, bezdrátové sítě, optický internet a metalické kabelovky. Před pěti lety ti nejrychlejší disponovali několika málo megabity, na podzim minulého roku ale největší provideři hromadně zrychlili, a tak si dnes obyvatelé větších měst mohou dopřát desítky megabitů.

Internet se jim pomalu přizpůsobuje, protože tam, kde je nabídka rychlého připojení, je i poptávka po náročném obsahu. A tam, kde je náročný obsah, je poptávka po rychlém internetu. Pokud chceme konečně prolomit limity starého internetu, pokud chceme na web dostat kvalitní video, nebraňme se extra vysokým rychlostem, dláždí nám totiž cestu ke skutečnému internetu 2.0.

Nárůst ceny je větší než pohodlí navíc

Klepněte pro větší obrázekPavel Nygrýn: Stovková síť je skvělá věc – nemusíte se omezovat ve stahování, nemusíte řešit, jestli vám v obýváku set-top-box pro IPTV v HD ukousne 15 nebo i 20Mb/s. Pokud ale překonáte počáteční nadšení, možná zjistíte, že pro „stomego“ ještě není ta pravá doba. Je skvělé, že můžete stahovat rychlostí 100 Mb/s, ale je problém najít server, který by byl ochoten vám touto rychlostí dodávat data. Pokud si nehodláte platit RapidShare, v podstatě nemáte kde rychlost využít (a to ani při stahování z několika zdrojů zároveň a sledování videa).

Při testování superrychlého internetu (v minulém čísle Computeru) jsem si často připadal jako klikací šílenec – místo běžné práce s počítačem, kdy čas od času něco stáhnu, jsem musel nejprve sestavit sbírku souborů ke stažení, abych vůbec dokázal linku vytížit. Dokonce i stahování ISO obrazů linuxových distribucí bylo tak rychlé, že se první balík dostal na můj disk dříve, než jsem na FTP serveru našel další. V tom je právě potíž takto rychlého internetu: pokud máte už teď dostatečně rychlé připojení, příliš času navíc nezískáte. Hledání souboru totiž bude stále stejně časově náročné; a to, že se pak stáhne během tří minut místo šesti, už v celkovém součtu neudělá pří velký rozdíl.

Abych nebyl za škarohlída – stomegabitový internet je určitě budoucností, která nás všechny čeká.Netbox, který používám já, nabízí toto připojení za necelých devět stovek, a to včetně IPTV a VoIP. Za takovouto cenu nemá příliš cenu váhat, ostatně pomalejší 40megabitové připojení (které jinak poskytne stejný komfort), stojí jen o desetikorunu méně, a to bez dalších služeb. Prostě marketing. U mnohem rozšířenějšího UPC ale přijde stovka (a to jen v jednom směru, upload je 10 Mb/s) na 1 750 Kč, což už stojí za důkladné rozmýšlení. UPC láká na akční cenu 875 Kč, která ale bohužel platí jen čtyři měsíce.

Je to tak – stovkový internet je báječně rychlý, pro většinu obyvatel ČR ale ještě dlouho nedostupný. Největší příležitost dnes mají ti, které potkalo to štěstí, že k nim vedou kabely UPC, zmíněný Netbox (a dalším menší operátoři) je k dispozici jen na menší části území. Cena UPC ale zatím spíše odrazuje.Příjemné je, že dnes můžeme s naprostou důvěrou tvrdit, že už to bude jen levnější. Zatím bych řekl, že pokud se k takovéto rychlosti nedostanete za dostatečně nízkou cenu (použijme magickou hranici „pod tisícovku“), a můžete si o něco levněji pořídit i tak dostatečně rychlé připojení (25 Mb/s a více), není mnoho důvodů utrácet.

A ještě: věřili byste tomu, že už letos chtějí někteří operátoři nabízet rovnou gigabit? O tom, že tuto rychlost ještě hodně dlouho nevyužijete ani z oněch deseti procent, které odpovídají 100 Mb/s, není potřeba mluvit. Ale když to nebude příliš drahé, proč ne.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. V aktuálním čísle 18/09 naleznete test laserových tiskáren, přehled stahovačů pro RapidShare, obří téma o nastavení Wi-Fi, recenzi Snow Leoparda a 40 dalších testů a recenzí. Navíc soutěžíme o skvělý notebook Packard Bell.

Témata článku: Časopis Computer, Internet, Černobíle, Rapidshare, IPTV, Netbox, Snow, Mobilní telefony recenze, Packard Bell

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • fingus 5. 10. 2009 12:10:04
    Tak to by jsi se divil,.... Já jsem sice IT, ale moje přítelkyně je určitě...
  • karlos00x 30. 9. 2009 16:18:56
    tak to mi povez kdopak te v Banove tak rychle pripoji?snad ne frajeri ze...
  • Jerry.CZ 24. 9. 2009 21:34:52
    dělám s pc už nějakou dobu.. prodávám výpočetní techniku a dělám servis......
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama