Černobíle: Desktop versus notebook

Už je to tu zase. Technologie se zase o pořádný kus hnula a návyky uživatelů změnily. O tom, zda dnes ještě dokáže obstát klasický stolní počítač, se dohadují dva redaktoři.

Notebooky zvládnou vše

Klepněte pro větší obrázekJakub Čížek: Ještě před deseti lety bych nejspíš stejně jako Dušan prosazoval všema deseti názor, že notebook může sloužit možná tak jako počítač do terénu, na vážnou práci u stolu se ale nehodí. Za tu dobu se toho ale hodně změnilo. V roce 2002 jsem si pořídil notebook i já, krátce poté klesla jejich cena z několika desítek tisíc korun na polovinu a především začal strmě růst jejich výkon. Slabé Celerony nahradily dvoujádrové Core procesory a relativně nedávno pak výkonná počítadla z řady Core i*.

Pokud používáte notebook jako jediný typ počítače po dobu několika let a koupíte si k němu větší monitor, myšáka a klávesnici, desktop vám prostě přestane chybět. Jako bonus ke všemu získáte rovnou dvě zobrazovací plochy a obecně výrazně nižší a inteligentnější spotřebu. Časem si pořídíte také lepší stůl, jehož designér už nemusí myslet pouze na účel, ale i na design – notebook totiž skutečně složíte všude a po prvním novém vyúčtování spotřeby elektřiny zajásáte definitivně.

Na běžném notebooku si nikdy nezahrajete Crysis v nejvyšší kvalitě a střih HD videa prostě bude trošku pomalejší, přehrávání filmů v HD kvalitě a další multimédia ale poběží bez sebemenšího klopýtnutí. Než se ale přihlásíte o slovo, že ten váš notebook to tak bryskně rozhodně nezvládne, připomenu, že za standard dnešní doby považuji notebook vybavený procesorem s výkonem Intel Core i5 a už brzy Sandy Bridge.

Dnešní notebooky jsou tedy pro běžného i náročnějšího uživatele dostatečně výkonné, zároveň ale mají jednu nesrovnatelnou výhodu – jsou mobilní. Mám dva notebooky. Jeden v práci a druhý doma, který je připojený k monitoru, klávesnici a myši. Kdykoliv se ale rozhodnu kamkoliv vyrazit, prostě odpojím tři kabely a jedu – se všemi daty, přesně v tom stavu, ve kterém jsem skončil. Nemusím vše potřebné kopírovat na nejrůznější externí disky, nesu si sebou přece celý notebook. Nemluvě o tom, že s notebookem docela často skončím na gauči nebo rovnou v posteli.

Dnes, po letech, bych už neměnil. Ano, videa v HD rozlišení bych na pořádné kartě s technologií CUDA sestříhal ještě rychleji, ale za cenu výrazně vyšších záloh za elektřinu a za cenu ztráty mobility, která je pro mě jako pro extrémně svobodomyslného člověka zdaleka nejdůležitější.

Výkon

Dušan Kos: Ačkoliv, jak Jakub správně poznamenal, ceny notebooků klesají, klesají i ceny komponent, které využijete pro stavbu stolního počítače. Dostatečné výkonný počítač sice stále nestojí pakatel a nikdy stát nebude, ale do desetitisíců máte také daleko. Navíc, postavit si vlastní desktop na míru, pro moje osobní potřeby a nároky, je pro mě stále cosi jako stavovská čest. Myslím si, že v tomto ohledu nejsem zdaleka sám.

Chci herní mašinu? Vím, které součásti vyměnit a které naopak ponechat – celkový výkon pak záleží jen na ochotě investovat. I tak si troufám tvrdit, že utracená částka nikdy nedosáhne poloviny toho, co by stál téměř srovnatelný „herní“ notebook. Navíc, jsou díly, které prakticky nestárnou, a při modernizaci jim tak nemusíte věnovat ani letmou pozornost. To třeba u notebooků nejde. Kupujete vždy zbytečně něco, co už máte (přitom se snažíte tvářit zeleně a ekologicky).

Z hlediska životnosti je na tom stolní počítač mnohem lépe – vždycky se divím více či méně omšelému vzhledu plastových dílů notebooku již po několika měsících používání. Oleštěný povrch okolo klávesnice nebo drobné oděrky na víku i na displeji jsou samozřejmou životní etapou každého notebooku. Druhá věc, která notebooky trápí, je jejich hlučnost a výdrž vestavěných ventilátorů. Jak je známo, po čase se z každého malého ventilátoru stane řvoun – nehledě na to, že se může zanést a z původně bez problémů chladitelného stroje se stane přehřívající se topení. Mnoho notebooků se tak sotva dožije dvou let, aniž by nenavštívili servis.

Výhodu mobility zase lze vyvážit komfortem stolního počítače a dostatkem konektivity – u desktopu netrpíte na stísněné tři, čtyři USB porty. Také dokoupením externího monitoru, klávesnice a myši v podstatě deklasujete notebook na pracovní stanici a přiznáváte se k tomu, že se vám stýská po komfortu počítače stolního. Ve výsledku si stejně musíte přizpůsobit pracovní prostředí. Jen na ten gauč se můžete odstěhovat dle libosti. Pochybuji ale, že na něm budete tak tvrdě pracovat.

Účty za elektřinu ovšem pravda nikdy nebudou takové jako u notebooků, na druhou stranu si zase můžete postavit hodně úsporný počítač, který přesto nabídne solidní výkon a současně ho zároveň bude možné ještě vylepšovat. Za zajímavé peníze si totiž lze pořídit třeba formát Mini-ITX, do kterého pak přijde úsporný procesor. Nabízí je jak Intel (klidně i ten Sandy Bridge), tak AMD. Výkon i okamžitou úsporu na nákup celého počítače, pak bude notebook dohánět celá léta s účty za elektřinu. Jestli se mu tedy nic nestane.

Témata článku: Notebooky, Počítače, Černobíle, Notebook, Klávesnice k počítači, Stolní počítače, Herní klávesnice a myš, Herní monitory, Klávesnice herní, Postel, Crysis, Crysis 2, Crysis 3

118 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Josef Kubát 5. 4. 2011 8:55:41
    Notebook (ThnikPad R500), po 3 letech mam ohmatanou akorat klavesnici....
  • killix 11. 3. 2011 13:14:10
    Osobně jsem si zvykl na notebook a již 2 roky mám 11,6" jako mobilní...
  • David Raška 10. 3. 2011 16:34:56
    Doma potřebuju výkon, na výšce mobilitu...takže mám oboje, desktop i...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?