Černobíle: Chrome, nebo Internet Explorer 8?

Oblíbené černobíle se tentokrát zaměřilo na internetové prohlížeče určené především nenáročným uživatelům. Co si pod tímto pojmem představují naši dva redaktoři?
Černobíle: Chrome, nebo Internet Explorer 8?

Google Chrome

Jakub Čížek: Kdybych toto Černobíle psal na začátku září minulého roku, s obhajobou webového prohlížeče Chrome bych měl asi podstatný problém. Proč ostatně bojovat za cosi, co nerozumí ani takové samozřejmosti jako je RSS nebo Atom? Je dnes vůbec možné uvádět na trh prohlížeč, který toto neumí? Představa, že bych začal Chrome používat, se mi tehdy jevila jako čiré bláznovství a poslední velký počin Googlu jsem tehdy odbyl slovy, že za pár let Chrome snad dospěje a začne konkurovat Safari, nedoceněné Opeře a později možná i Firefoxu, jehož uživatelé jsou beztak jeho cílovou skupinou.

Co se za ten půlrok změnilo? Skoro nic, přesto jsem se rozhodl Chrome obhajovat. I dnes vám klidně podepíšu lejstro, kde Chrome označím za nedospělý prohlížeč, jemuž chybí nejméně desítka důležitých funkcí. Z nějakého prapodivného důvodu ho ale už od října používám jako základní prohlížeč, kterému občas supluje Firefox, a když není zbytí, tak i Internet Explorer.

Je to dáno zejména jeho jednoduchostí. Dříve bych jistě přitakával mantře všech „operistů“, tedy že webový prohlížeč pro profesionály musí překypovat všemi pokročilými funkcemi, které Chrome skutečně postrádá. Po těch šesti měsících jsem ale zjistil, že většinu těchto funkcí vůbec nepotřebuji, že jsem je doposud používal snad jen z toho důvodu, že jimi program disponoval.Klepněte pro větší obrázek

Chrome tu skutečně není od toho, aby nabídl jakýsi operační systém pro prohlížení webu, je to prostě jednoduché okno do internetu, jež má jediný úkol – surfovat. A to umí. Nabízí největší možný prostor, šetří tedy pixely a uživatele neotravuje zbytečnými lištami, panely, ikonami aj. Chrome je zároveň ďábelsky rychlý, bez problému zvládá práci i s dvacítkou otevřených záložek a slušně pracuje s pamětí. Stejně svižné je i jeho uživatelské rozhraní, které má mnohem rychlejší odezvy než třeba v XULu napsaný Firefox.

Sexy je také adresní řádek, který v sobě integruje nejen Google vyhledávač, ale i jakýkoliv lokální vyhledávač na webové stránce s podporou protokolu Open Search. V případě Živě.cz tedy v Chromu napíšu jen zive.cz, stisknu Tab a přímo z adresního řádku mohu vyhledávat naše články. Ostatně do adresního řádku už skoro ani nepíšu adresy, ale názvy webů, klíčová slova a jména, a nechám na Googlu, ať najde správnou cestu – to je sémantické surfování v praxi.

Google Chrome je jednoduchý a nepředpokládá, že budete trávit večery jeho nastavováním a vylepšováním. Chrome je rychlý, svižný, namísto podpory komplexních doplňků dává přednost jednoduchým skriptům ve stylu Greasemonkey (experimentální provoz) a zároveň má moderní a bezpečné jádro. Jen tak se ho nezbavím.

Internet Explorer 8

Jan Sedlák: V oblasti jednoduchých a základních internetových prohlížečů jsem nejdříve s Chrome od Googlu chtěl porovnávat Safari 4 Beta, což by se dle mnohých k sobě hodilo daleko více. Nakonec jsem se však rozhodl zůstat u Internet Exploreru 8, protože Microsoft jasně ukázal, kam se svým nejnovějším internetovým prohlížečem směřuje. Není to sorta uživatelů Opery ani Firefoxu. Jsou to, stejně jako u Safari a Chrome, obyčejní uživatelé s jediným hlavním nárokem: rychle, pohodlně a bezpečně prohlížet internet.

Klepněte pro větší obrázekJe krásné, když jsou věci jednoduché a primárně plní ten úkol, který jim byl předurčen. Avšak nesmí být nic až příliš jednoduché, jako například v případě Chrome, a uživatel by měl dostat nějaké sotisfikovanější řešení. Právě IE8 je rozumným kompromisem mezi jednoduchým prohlížečem a vyspělou záležitostí, jakou je Firefox 3.

Obrovskou výhodou IE8 je kompatibilita s weby. Například onen Chrome často prostě špatně zobrazuje určité stránky nebo nedokáže spolehlivě pracovat s aktivními prvky atp. Takovému prohlížeči pak musí sekundovat některý alternativní, a to už není příliš komfortní řešení. IE8 má skvěle zpracovaná tři zobrazovací jádra, které lze přepínat v reálném čase bez restartu aplikace. Doprovodné funkce navíc umí rozpoznat a předem upozornit na stránky, které nemusí být s aktuálním zobrazovacím režimem kompatibilní a nabídne přepnutí na jádro jiné. IE8 vám zaručí, že budete moci využívat pouze jeden jediný prohlížeč webů a s tou výhodou, že skvěle, nativně zapadne do jádra Windows.

Šikovné je zapojení tzv. akcelerátorů do kontextové nabídky pravé klávesy myši. Po označení slova a stisku mohu termín nechat vyhledat třeba v encyklopedii, na mapách, ve slovníku atp. V základní funkční sadě určitě vítám i funkci InPrivate Browsing pro anonymní surfování po webu. Nezanechává po sobě historii, cookies a dočasné soubory. Díky tomu můžete například na cizím počítači bezpečně navštívit své internetové bankovnictví atp.

Na nejnovějším redmondském prohlížeči lze ocenit i pokročilou bezpečnost surfování, automatické aktualizace (nejen bezpečnostní) skrze Windows Update a rovněž možnost pohodlně spravovat záložky, panely a v neposlední řadě RSS kanály. Všechny zmiňované funkce jsou naprosto elementární při práci v prohlížeči a IE8 je zvládá perfektně. Obyčejný uživatel nic víc nepotřebuje.

Černobíle vychází každých 14 dní v časopise Computer. V aktuálním čísle 9/09 mimo jiné naleznete rozsáhlé téma o vylepšení Windows, test čistících programů nebo megatest Wi-Fi routerů s podporou 802.11n. Na stáncích od 7. května.

Témata článku: Microsoft, Časopis Computer, Google, Internet, Prohlížeče, Internet Explorer, Černobíle, Atp, Inprivate, Mantra

70 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kureal 15. 5. 2009 17:46:07
    Přesně tak... "IE8 má skvěle zpracovaná tři zobrazovací jádra..." -...
  • František Novák 7. 5. 2009 20:52:56
    Používám IE8 + pár doplňků (hlavně Roboform a gesta myší) a jsem plně...
  • Tomas Radej 7. 5. 2009 17:22:53
    Že je živě.cz bulvární web, to vím. Ale že budou psát až takové *****iny,...
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky