Černobíle: Budoucnost formátu Blu-ray

Přichází doba 3D obrazu a streamovaného videa z internetu. Internetovým linkám už HD obsah nedělá větší problémy. Mají fyzické jednotky v čele s Blu-ray ještě budoucnost?
Černobíle: Budoucnost formátu Blu-ray

Budoucnost září (zatím) dobře

Jaromír Puk: Potřeba ukládat data na fyzická média nezmizí ze dne na den. Dovedete si představit, že byste kvůli každé hlouposti museli spouštět počítač, či hledat na internetu? Ano, jistě namítnete, že zde máme pevné disky. Známé přísloví praví, že jsou dva druhy lidí – ti, kterým pevný disk odešel, a ti, kterým zatím neodešel. Zejména pro video obsah a jeho distribuci jinak než po internetu je zkrátka potřeba nějaké médium mít. A aktuálně bohužel (či bohudík?) nic lepšího než optická média nemáme.

I přes vyšší ceny Blu-ray médií určených pro vypalování je cena za 1 GB nižší než například u USB flashdisků. Kapacity se u BD-R disků pohybují od 25 GB (stojí i necelých 50 Kč) do 100 GB (zhruba 2 000 Kč) a každý si může vybrat dle své kapsy. A to nemluvím o dalším teoreticky možném navyšování kapacity.

Další podstatnou výhodou je, že životnost vypálených dat při dobrém skladování se pohybuje v řádech několika desítek let (teoreticky, v praxi to zatím nikdo nevyzkoušel), životnost lisovaných Blu-ray disků nemusíte řešit vůbec. Filmy ve vysokém rozlišení, kvůli kterým Blu-ray také vznikl, aktuálně nelze snadněji a jednodušeji fyzicky jinak v obchodě nabídnout. Prodeje Blu-ray filmů utěšeně rostou, ceny Blu-ray přehrávačů pro změnu krásně klesají, 3D Blu-ray filmy, kterým se předpovídá velká budoucnost, se začaly prodávat teprve loni. Jediný vážnější konkurent pro Blu-ray může být pouze rychlé masové rozšíření streamovaného HD videa, což se ale v Evropě vzhledem k negativním postojům filmových společností a majitelů autorských práv hned tak nestane.

Klepněte pro větší obrázek

Zkrátka a dobře, Blu-ray možná není ideální, možná není laciný a stoprocentně dokonalý, ale je jediný, máme ho tady a funguje. Takže ať chceme, nebo ne, Blu-ray tady s námi je a bude, a to minimálně do té doby, než se podaří vyřešit holografické ukládání dat. To je ale zatím téma ze sféry sci-fi.

Poslední fyzické médium

Tomáš Holčík: Historické záznamy zmíní Blu-ray jako poslední druh fyzického média pro distribuci filmů. Po mnoha letech a bojích se mu sice podařilo porazit HD DVD, ale je mu to upřímně málo platné.

Když přišlo v roce 1996 DVD, bylo to něco skutečně úžasného. Po analogových VHS kazetách konečně digitální kvalita videa, plně využívající možnosti PAL a NTSC norem. Ba co víc, v té době byla průměrná kapacita pevného disku kolem 4 GB, takže DVD dokázalo vyřešit i počítačové problémy.

Teď se přesuňme do uvedení Blu-ray – oproti DVD přineslo plné vysoké rozlišení, pokročilé nabídky a rozšířené funkce. Aktuální novinkou je 3D. Už ale neřeší problémy počítačů, kapacity disků jsou výrazně větší než kapacita Blu-ray a cena za zapisovatelná média je zbytečně vysoká. Jedinou oblastí je tak video a zde i po porážce HD DVD stále zůstávají dva významně silní protivníci: DVD je stále dostatečně dobré pro drtivou většinou populace a jen pozvolna uvolňuje pozici Blu-ray, druhým protivníkem je nastupující distribuce videa přes internet.

Vysoké rozlišení, natož 3D, opravdu nejsou pro většinu zákazníků něčím zásadním. Nízká cena a snadná dostupnost vyhrávají nad lepší obrazovou kvalitou. DVD jen tak neodejde. Naopak velkou budoucnost mají filmy přes internet, kde není už problém ani s přenosem vysokého rozlišení. Hlavním omezením jsou právní vztahy. Kolaps hudebního průmyslu držícího se zuby nehty zmenšujících se prodejů fyzických médií by ale měl být varováním. Lidé si cestu vždy najdou a za komfort si rádi zaplatí. Zatím ale mohou zaplatit jen za kredity na stahovacích serverech.

Klepněte pro větší obrázek

Bude Blu-ray nakonec úspěšný? Určitě si jeho obhájci najdou nějaká kritéria úspěšnosti, podle kterých se budou plácat po zádech. Bude ale tak úspěšný, aby se začalo pracovat na jeho nástupci? To už nejspíš ne. No a v počítačích už Blu-ray nezaboduje vůbec, vždyť i DVD mechaniky se pomalu odsouvají do pozice postradatelného příslušenství.

Témata článku: Budoucnost, Hudba, filmy, seriály, Černobíle, Blu-Ray, Blu Ray

77 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Poltergeist 15. 6. 2011 22:15:21
    Další námět do rubriky Černobíle - Lesk a bída internetových diskuzí
  • pcwifi 15. 6. 2011 19:43:07
    melo zaznit, ze dnesni pripojky netu ve vetsich mestech na HD obsah...
  • Spacer 15. 6. 2011 19:40:07
    Toshiba HD-DVD s rozumom odpísala. BD je proste nanič a pretláčať sa so...
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 38

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5