reklama

Černé těleso, Dedekindův řez a počítač ABC

Prolistováním aktuálních kalendárií na tento týden připadají například výročí počítače ABC, zmínka na poli výpočetní techniky však opět bude také o superpočítačích Cray. Fyzikální svět zastoupí Max Planck, matematice nedají zapomenout Reinhard Selten a Richard Dedekind.

ABC i superpočítače

Ze světa počítačů tento týden vyčnívají především dvě jména, jimiž jsou John Vincent Atanasoff a Seymour Cray. Posledně jmenovanému se již podrobněji věnovalo minulé kalendárium nazvané Superpočítače Cray a Möbiova páska – připomeňme tedy, že americký inženýr Seymour Cray se narodil 28. září roku 1925, do kalendária se dostává vzhledem k datu svého úmrtí, jenž přišlo 5. října 1996. Crayovo jméno je neodmyslitelně spojeno se superpočítači, které ve svém názvu nesly právě označení Cray.

Klepněte pro větší obrázek

Superpočítač Cray-1 (zdroj: Spiky Norman)

Druhým ze jmenovaných průkopníků počítačové techniky dvacátého století je Američan John Vincent Atanasoff, který se narodil 4. října roku 1903 v New Yorku. Jeho zřejmě nejznámějším počinem se stal počítač ABC (Atanasoff-Berry Computer) a jak již sám nezkrácený název napovídá, spolutvůrcem byl Clifford Berry, Atanasoffův student. Původním určením měl počítač ABC sloužit k přesnému řešení soustav rovnic, nicméně právě přesnost nedosahovala požadované úrovně. Kvůli tomu si ABC nakonec vysloužilo přívlastek nespolehlivosti, nicméně už jeho konstrukce byla úspěchem. John Vincent Atanasoff zemřel dne 15. června v roce 1995, podrobné informace o jeho počítači ABC se nacházejí například na stránkách anglické Wikipedie.

Další informace:
http://en.wikipedia.org/wiki/Seymour_Cray
http://en.wikipedia.org/wiki/Atanasoff_Berry_Computer

Svět fyziky Maxe Plancka

Fyzikální oblast tento týden může více než zaslouženě zastoupit Němec Max Planck, jenž se narodil dne 23. dubna roku 1858 v Kielu, vstupenku do kalendária získává datem úmrtí 4. října 1947. Právem je považován za jednoho z nejvýznamnějších průkopníků kvantové teorie, původně se během své vědecké dráhy zabýval vlastnostmi absolutně černého tělesa. Jeho jméno je tak spojeno například s takzvaným Planckovým vyzařovacím zákonem.

V roce 1899 se Maxu Planckovi podařilo stanovit Planckovu konstantu, jejíž hodnota je 6,626 176.10-34 J.s. V některých výpočtech se lze setkat také s takzvanou redukovanou Planckovou konstantou, která vznikne vydělením „běžné“ Planckovy konstanty dvojnásobkem čísla pí.

Klepněte pro větší obrázek

Max Planck (zdroj: NobelPrize.org)

Na některé z Plackových myšlenek později navázal především Albert Einstein. Sám Planck byl přitom za své výsledky ve zkoumání absolutně černého tělesa oficiálně odměněn Nobelovou cenou za fyziku (v roce 1918). Během druhé světové války se výrazně pokoušel o omezení pronásledování vědců a akademických pracovníků židovského původu, nicméně samozřejmě bezúspěšně. Jak již bylo naznačeno výše, Planckův bohatý život skončil dne 4. října roku 1947, kdy zemřel v německém Göttingenu.

Další informace:
http://zivotopisyonline.cz/max-planck.php
http://nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1918/planck-bio.html

Bleskově: Lumière a matematika

Příznivci filmů si mohou dne 5. října připomenout výročí narození (1864) francouzského průkopníka v této oblasti Louise Lumièra.  Zmiňovaného data se Louis Lumiére narodil v Besanconu, filmový milník však přišel v Paříži, kde 22. března 1895 společně se svým bratrem Augustem promítli první snímek nazvaný La sortie des usines Lumière (Odchod dělníků z Lumièrovy továrny). U zrodu této produkce stálo zařízení označované jako kinematograf, kterým daný snímek pořídili.

Aby nebyla opomenuta ani oblast čisté matematiky, je možné si v této souvislosti připomenout také Reinharda Seltena a Richarda Dedekinda. Prvně jmenovaný se narodil dne 5. října v polské Wroclavi a jeho jméno je primárně spojeno s ekonomií (kde získal v roce 1994 Nobelovu cenu), nicméně výrazně se podílel také ve vývoji teorie her. Šestý říjnový den roku 1831 se pak narodil Němec Richard Dedekind, který zkoumal vlastnosti reálných čísel a rozvíjel oblast algebry. Jeho jméno je spojeno například se známým Dedekindovým řezem.

Další informace:
http://www.answers.com/topic/louis-lumi-re
http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Dedekind

Témata článku: Abc, Vincent, Berry, Richard, Algebra, Einstein, August, Augusta, Albert Einstein, Norman

7 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Miroslav Pragl 6. 10. 2006 11:08:56
  Nebo 1.23E-4

  MP
 • Miroslav Pragl 6. 10. 2006 11:08:52
  Nebo 123E-4

  MP
 • Mečislav Kozel 5. 10. 2006 14:57:31
  Pokud nejde vyrobit horní index, tak, prosím, pište čísla alespoň takhle:...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama