Čekání spěje ke konci, Firefox 3.5 přijde v červnu

Nový Firefox s hromadou nových funkcí, novým jádrem a rychlostí Chromu už spěje k dokončení. V červnu vyjde RC verze a záhy finální. Jak to pohne s podíly Chromu a Internet Exploreru?

Čekání, které by mělo stát za to

Vývoj nová verze internetového prohlížeče Firefox už má téměř půlroční zpoždění oproti původnímu plánu. Firefox s označením 3.5 měl původně vyjít ve finální verzi do konce roku 2008, ale z důvodu náročné implementace nových technologií a funkcí se vývoj několikrát opozdil. Nyní přichází již optimističtější zprávy. Poslední oznámené termíny, tedy vydání RC verze začátkem a finální verze do konce června 2009, by měly být dodrženy.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox 3.0 v upravené podobě s modifikovaným vzhledem a několika doinstalovanými doplňky

Nová verze Firefoxu měla nést označení 3.1 a přestože slibovala mnoho změn, měla stále stát na základech současné trojky. Inovací však nakonec bylo tolik, že se tvůrci rozhodli pár čísel v označení přeskočit a místo verze 3.1 vydají rovnou verzi 3.5 (více zde). Nová verze přinese především nové vykreslovací jádro Gecko 1.9.1, javascriptové jádro TreaceMonkey, privátní mód, nezávislé fungování panelů, podpora nejnovějších webových standardů ad. Vývoj se zaměřil především na stabilitu a rychlost – v těchto oblastech vývojáři slibují velmi znatelný skok a současné betaverze programu tomu nasvědčují.

Tip: Mozilla: Je na čase změnit surfování v panelech

V červnu se ukáže

Zatím poslední uvolněnou verzí je čtvrtá betaverze Firefoxu 3.5. Šéf projektu Mike Beltzner ve zprávě veřejné diskuzní skupiny vývojářů oznámil, že se daří likvidovat poslední překážky v kódu a zejména vývoj v posledních dvou týdnech byl velmi rychlý. RC verze proto bude uvolněna podle plánu – kód bude „zmražen“ 20. května a po nezbytných úpravách nutných pro veřejné vydání bude uvolněn k testování. Ke stažení bude během prvního červnového týdne.

Mozilla má v plánu vydat finální verzi programu do konce června, což se zdá jako velmi krátký čas pro testování RC verze. Ale v případě Firefoxu je to celkem běžné – minulý rok byl scénář prakticky identický s očekávanou verzí 3.0. První týden v červnu vyšla druhá RC verze (pro verzi 3.5 je plánována jen jedna) a už 17. června Mozilla uskutečnila rekordní stahování jednoho programu během jediného dne, když uvolnila finální verzi Firefoxu 3.0.

Komentář Živě k vývoji podílů internetových prohlížečů:

Firefox opět oživí věčné souboje o podíly jednotlivých internetových prohlížečů. Zatímco se Google Chrome snaží oslovit převážně běžné nenáročné uživatele, troufám si odhadnout, že více oslovuje uživatele pokročilé. Běžný uživatel neřeší, v čem si internet prohlíží a mnozí ani nevědí, co je to Internet Explorer a že se dá nahradit něčím jiným. Google láká na Chrome z důvodu vyšší rychlosti, ale tento argument zaujal převážně náročnější uživatele, kteří s webem pracují denně. Firefox 3.5 má ambice na stejně rychlé prohlížení, ale navíc přidává více funkcí, hromadu užitečných doplňků, možnost změny grafických schémat a silnou uživatelskou základnu. Uživatelé, kteří přešli na Chrome z Firefoxu by tedy mohli migrovat zpátky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Statistika StatCounter podílů prohlížečů pro Evropu a pro celý svět 

Podobný scénář by mohl platit na Internet Explorer 8. Je oproti sedmičce rychlejší, modernější, nabízí nějaké funkce navíc. Přestože Firefox 3.0 rozhodně nepatří do starého železa, dlouhé čekání na novou verzi možná tradiční příznivce přimělo k vyzkoušení nového Exploreru. Ten by měl ale v otázce rychlosti za novým Firefoxem značně zaostávat a rovněž podpora technologických novinek v podobě Akcelerátorů a Web Slices není zdaleka tak silná jako možnosti doplňků Firefoxu, kterých jsou tisíce. A proto i z podílu Internet Exploreru může nový Firefox něco ukousnout.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 8 se do mnoha počítačů dostane rychle – díky Windows Update nahradí dosluhující sedmou verzi

A ostatní? Opera má podíl stále zanedbatelný a na rozdíl od Chromu zde nejsou ani slibnější vyhlídky na zlepšení. Dnes je Opera více než se svým prohlížečem spojována s Evropskou komisí a štvanici proti Microsoftu. Neměli bychom ale podceňovat nový Maxthon, který v připravované verzi 3.0 nabídne duální jádro, které spojí výhody rychlého Chromu a kompatibility Internet Exploreru (více zde).

Klepněte pro větší obrázek
Připravovaná Opera 10 si také zakládá na rychlosti

Vidíte to jinak? Podělte se o názor v diskuzi ...

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet, Download, Firefox, Verse, Maxthon

70 komentářů

Nejnovější komentáře

  • MS.press 21. 5. 2009 21:59:00
    "To neřeš, následný tradiční flame pod takovými články je místní způsob...
  • Whill 21. 5. 2009 20:51:21
    "Nedalo mi to a musím se proti tomu ozvat, protože se to opakuje. Redakce...
  • .cvm 21. 5. 2009 16:24:21
    Ok, dakujem, je to v poriadku! Opera ma taktiez podobne/rovnake...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 64

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C