CCleaner: výkonný uklízeč nepořádku ve Windows

I při běžné práci ve Windows vzniká množství elektronického odpadu. Otázkou zůstává, jak se zbytečných souborů, chyb v registrech a jiného balastu zbavit. K řešení může napomoci freewarový program CCleaner.

 Plusy / minusy
 + rychlost
 + nezapomíná na zálohování

 – nelze vyřadit soubory ze
seznamu k mazání

Řada uživatelů je k programům určeným pro čištění počítače s Windows skeptická. Špatné zkušenosti s nejrůznějšími freewarovými aplikacemi, které jim znefunkčnily různé důležité programy, již nechtějí opakovat. Mnoho čisticích programů také maže soubory z disku a do určité míry hrozí možnost ztráty důležitých dokumentů.

Čisticích utilitek je opravdu mnoho. Řada z nich je ale spíše pokusným dílkem než seriózně míněnou aplikací. Každý lepší program nabízí seznam položek, které hodlá smazat. Práce s těmito seznamy je různě komfortní a je na uživateli, zda si seznam pečlivě projde, anebo bez jakékoli kontroly potvrdí smazání všech „problémových“ položek. Dovolím si tvrdit, že většina nespokojených a zklamaných uživatelů čisticích programů jsou právě ti, kteří nevěnují pozornost tomu, co jim program sděluje.

CCleaner patří k povedenějším aplikacím. Jeho oblibu dokazuje mimo jiné i vysoký počet stažení. Na internetu se s ním můžete setkat ve dvou verzích – s lokalizací a bez ní. Instalátor, který není označen jako slim, obsahuje i český překlad, který však musíte po instalaci programu ručně aktivovat v nastavení. Součástí většího instalátoru je také lišta Yahoo! Toolbar. Pokud ji v instalátoru ponecháte aktivní, nedivte se poté, že se vám v internetovém prohlížeči zobrazuje několik tlačítek navíc.

Poradí si s IE, Firefoxem i Operou

Uživatelské prostředí CCleaneru je rozděleno na čtyři části. Přepínat se můžete pomocí velkých tlačítek na levé straně. Asi nejvíce využívanou částí programu je tzv. Čistič. Vyhledává zbytečné položky na pevném disku a poté nabízí jejich odstranění. Pomocí voleb můžete určit, které položky budou prohledávány. Nabízí se skupiny Internet Explorer, Windows Explorer (tedy souborový manažer Průzkumník), Systém a Pokročilé.

V internetovém prohlížeči a správci souborů můžete mazat historii navštívených adres, dočasné soubory, automatické dokončování, seznamy naposledy otevřených souborů a podobné. Skupina Systém pracuje s košem, dočasnými soubory, schránkou a různými dalšími soubory vzniklými při činnosti systémových nástrojů.

Volby ve skupině Pokročilé nejsou standardně aktivní. Umožňují totiž programu provádět citlivější zásahy do systému – smazání často používaných programů v nabídce Start patří k těm nejméně rizikovým. Při aktivaci této skupiny vám CCleaner u každé volby napoví, k čemu slouží.

Klepněte pro větší obrázek

Kolik místa zabírají zbytečné soubory na disku vám?

Čistič však neprohledává pouze systémové části Windows. Podporuje také několik dalších aplikací. Dočasné soubory, historii nebo soubory cookie můžete odstranit i z prohlížečů Firefox nebo Opera. Program dále vyhledává zbytečné soubory vzniklé při činnosti Javy, Flash Playeru, Windows Media Playeru a nástrojů Kreslení a Editor registru.

Jakmile nastavíte, které položky má CCleaner prohledat, můžete spustit analýzu. V tuto chvíli ještě nedojde k vymazání souborů, program pouze nabídne seznam položek připravených k odstranění a zobrazí také jejich celkovou velikost. Uvidíte tedy, kolik místa na disku můžete získat. V seznamu si bohužel nemůžete zvolit, které soubory ponechat a které může program smazat. Každopádně jako kontrola dostačuje a vzhledem k tomu, že program nevyhledává duplicitní dokumenty ani nic podobného, nehrozí vážnější riziko ztráty důležitých souborů. Před úplným smazáním jste ještě jednou dotázáni a pokud souhlasíte, program čištění dokončí.

Čištění registrů jištěné zálohou

Kategorie pojmenovaná Problémy slouží především ke kontrole registru Windows. Ve dvou skupinách si můžete vybrat prohledávání registru a zástupců souborů. V registru je kontrolováno několik položek – chybějící knihovny DLL, nepoužívané přípony souborů, cesty k programům a souborům s písmy, nápovědy, instalátory atd. Ve druhé skupině je provedena kontrola platnosti odkazů pro zástupce v nabídce Start a u zástupců na ploše.

Klepněte pro větší obrázek

Odstraňované položky lze uložit do zálohy v podobě souboru REG

Po prohledání vybraných položek program opět zobrazí seznam nalezených problémů. Na rozdíl od souborů zde máte možnost zvolit, které položky smažete a které ponecháte. V seznamu je popsán problém, odkazovaná cesta k souboru a větev v registru. Před tím, než provedete odstranění položek, vás program vyzve k vytvoření zálohy registrů. Doporučuji soubor se zálohou vytvořit. Pokud vám po zásahu programu nebudou některé jiné aplikace fungovat, můžete ze zálohy obnovit původní nastavení.

Klepněte pro větší obrázek

V průvodci najdete stručné popisky problémů

Odstraňování problémů probíhá v jakémsi průvodci, kde máte možnost potvrzovat opravu jednotlivých problémů. Pokud se nechcete zdržovat a spoléháte na program, můžete spustit opravu všech problémů bez potvrzování. V průvodci jsou vždy zobrazovány popisky problémů, možné příčiny a popis řešení.

Alternativa k odebírání aplikací

V kategorii pojmenované Nástroje najdete nástroje pouze dva. CCleaner zde nabízí práci se seznamem instalovaných programů. Můžete spouštět jejich odebírání ze systému. Oproti standardnímu nástroji však můžete položky z tohoto seznamu i mazat. Využijete to při špatně odebraných programech, po kterých zůstane v tomto seznamu záznam. Druhý nástroj slouží k odstraňování položek ze seznamu programů, které automaticky startují ihned po spuštění Windows.

Klepněte pro větší obrázek

Seznam programů je zobrazen mnohem rychleji než ve standardním nástroji

V nastavení programu můžete zvolit jazyk, ve kterém s vámi bude komunikovat. Je zde možnost určit, které soubory cookie chcete při čištění zachovat a které smazat. Při pokročilém mazání lze vyprázdnit také uživatelem zadané složky. Ty můžete uvést v nastavení programu. Stejně tak je zde možné zapnout mazání pouze těch dočasných souborů, které jsou starší než 48 hodin.

Klepněte pro větší obrázek

Mazání souborů lze provádět také pomocí metod DOD 5220.22-M nebo NSA

CCleaner je poměrně jednoduchý program, který nevyžaduje velké znalosti. Zkušenějším uživatelům však nabízí možnost částečně ovlivnit, které položky budou odstraňovány. Mnozí jistě ocení české rozhraní. Zajímavá je možnost spouštění s parametrem /AUTO, kdy program ihned provede čištění a poté se zase ukončí.

 CCleaner 1.33.382
 pomůcka pro čištění počítače
 stáhnout  GigaMania.cz
 výrobce  Piriform Ltd.
 web  www.ccleaner.com
 cena  zdarma
 operační systém   Windows 98, 2000, XP 

Témata článku: Windows, Internet Explorer, GigaMania, Program

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Leto_Atreides 22. 9. 2006 12:09:55
    Je smutné, že dnešní náctiletí slovenštině rozumí podstatně hůře, než lidé...
  • SlovakSoft, SlovakSoft 21. 9. 2006 23:16:03
    Veľmi príjemné čítanie o kladnom vzťahu Čecha k slovenčine (na rozdiel od...
  • Milan z Mníšku 21. 9. 2006 21:46:55
    Odkaz na

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5