reklama

CCCP: kombinovaný komunitní balíček kodeků

Pokud máte problémy s přehráváním některých videosouborů, pak si rozhodně nenechejte ujít pohled na jeden z nejlepších balíčků s kodeky. Narozdíl od ostatních nezatěžuje systém zbytečným elektronickýcm smetím a přehrajete díky němu téměř cokoli. Navíc se snadno instaluje i nastavuje.

Plusy / minusy
+ nastavovací panely
+ volitelné přehrávače
– české dialogy pro nastavení

Pod poněkud zavádějícím názvem se ukrývá balíček postavený okolo známého FFDShow. Pokud vám nevyhovuje balíček K-Lite Codec Pack, který jsem tu zmiňoval před týdnem, s CCCP budete určitě spokojeni. Cílem při tvorbě tohoto balíčku bylo nabídnout univerzální podporu pro přehrávání filmů s co nejmenší potřebou zásahů v podobě instalace filtrů a knihoven do operačního systému Windows. Právě proto je CCCP tak oblíben.

Instalaci zvládnete

V instalačním průvodci máte možnost volby filtrů, které si do systému nainstalujete. Nejznámějším a nejdůležitějším je samozřejmě FFDShow ve verzi Unicode, dále zde najdete CoreWavPack, FLV Splitter, Haali Media Splitter, důležitý MPV (MPEG2) Decoder, VSFilter a Windows Media 9 VCM. Jak tedy vidíte, součástí není mnoho, zato jejich výběr zaručuje přehrávání snad všech běžně dostupných videosouborů a DVD.

Klepněte pro větší obrázek

Volitelnou součástí CCCP je dvojice povedených přehrávačů

Kromě filtrů můžete nainstalovat také povedený přehrávač Media Player Classic nebo jako alternativu zdarma dostupnou verzi Zoom Playeru. Instalace přehrávačů je ve výchozím stavu vypnuta, takže se nemusíte bát, že byste museli posléze pracně nastavovat systém, aby vám oblíbená videa přehrával ve vašem dosavadním přehrávači.

Jednou z částí instalace je také nastavení integrace některých filtrů do systému. Pak již jen vyčkáte na překopírování souborů z instalačního balíčku do počítače. Pro jistotu se doporučuje resetovat veškeré nastavení filtrů, které mohly být vlivem jiných („zaručeně kvalitních“) balíčků nesprávně nastaveny.

Nezapomeňte se podívat na nastavení

V nabídce Start najdete zástupce pro spouštění nastavovacích aplikací pro jednotlivé filtry. Samotný balíček CCCP má také své vlastní nastavení. Ve dvou krocích určíte, pro které formáty videa se má použít dekodér FFDShow. Stačí upravit zatrhovací políčka.  Výběrem z nabídky změníte nastavení zvuku přehrávaného díky FFDShow. Určitě se na toto nastavení podívejte, třeba zjistíte, že zvuk můžete mít mnohem kvalitnější, než je výchozí volba. Samozřejmě nechybí možnost zvolit i pro jaké formáty audia se FFDShow bude vůbec aplikovat.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení CCCP je velmi intuitivní

Jestliže jste zároveň s filtry instalovali také některý z nabízených přehrávačů, můžete v druhé části nastavení CCCP upravit přidružení k souborům typu MKV, MP4 a OGM. Další nastavení umožňuje pozměnit spolupráci systému s Haali Media Splitterem, VSFiltrem a vyresetovat nastavení – to pro případ, že vámi upravené nastavení bude spíše ke škodě než k užitku a vy si již nebudete pamatovat, jak nastavení vypadalo před zásahem.

Zkušení ocení možnosti FFDShow

Mnohem podrobnější možnosti nastavení však nabízejí samostatné aplikace přímo pro zvuk nebo video z FFDShow. Co se týče zvuku, tak v poněkud nepřehledném okně najdete seznam formátů, po kliknutí do sloupečku Decoder (byť na to nevypadá) se objeví nabídka, ve které si zvolíte, který kodek bude pro tento formát použit. Zjistíte-li, že FFDShow způsobuje některým aplikacím problémy, můžete je jednoduše na příslušném místě uvést a FFDShow nebude v takovém případě aplikován. Nechybí přepínání filtrů, podpora Dolby, nastavení ekvalizéru, hlasitosti, odstranění praskání, změna nastavení mixeru a mnoho dalšího.

Klepněte pro větší obrázek

Možnostmi nastavení FFDShow budete překvapeni

Podobně nepřehledná, ale možnostmi nabitá aplikace je k dispozici pro úpravu videodekodéru FFDShow. I zde najdete přehled formátů s možností výběru dekodéru, který se použije kjejich přehrávání. Nechybí podpora OSD, kromě klávesových zkratek si můžete upravit i použitá písma a barevnost. Zajímavé je automatické zvětšování přehrávaného videa, nebo ořezávání přehrávaného obrazu. Na výběr je z několika metod pro úpravu velikosti obrazu přehrávaného videa, práce s barevnými složkami obrazu, zaostřování, nastavení podpory titulků a spousta dalších možností pro přizpůsobení.

Klepněte pro větší obrázek

I tvůrci videa FFDShow využijí

Vytváříte-li si vlastní video, budete potřebovat enkodér. Ten je také součástí instalace FFDShow a opět nabízí rozsáhlé možnosti pro nastavení. Videoamatéři tedy rozhodně nebudou zklamáni. Panely pro nastavení Haali Media Splitteru a VSFilteru již nejsou tak obsáhlé, nicméně i u nich máte možnost upravit jim vlastnosti.

Porovnáte-li různé desítky megabajtů velké balíčky kodeků se skromným CCCP, budete jistě souhlasit s tím, že je jednou z nejlepších voleb pro pohodlné přehrávání. Ano, nenabízí sice množství doplňkových nástrojů pro zjišťování informací o videosouborech, jako je tomu v případě K-Lite Codec Packu, avšak tyto pomůcky najdete bez větších potíží na internetu. Jde-li vám opravdu jen o přehrávání a občasnou tvorbu videa ve Windows, pak je Combined Community Codec Pack jasná volba.

CCCP 2006-12-15
sada filtrů DirectShow
web www.cccp-project.net
cena zdarma

 

Témata článku: Video, Windows, Unicode, Splitter, Mixer

43 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dzim 19. 2. 2007 14:36:09
    Po oslavnem clanku na PC tuningu na tento balicek jsem si ho pri...
  • JeCh, JeCh 15. 2. 2007 23:26:17
    Jen tak pro zajímavost - teď se celkem rozpoutala válka mezi CCCP a...
  • bobík 8. 2. 2007 18:55:09
    Ano, je to animovaný film, 105 minut a velikost souboru 405 MB. Kvalita...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 222

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama