Časová osa: Jablečný iTunes Store slaví 10. výročí

Před deseti lety spustil Apple svůj první elektronický obchod iTunes Store. Brzy se stal největším hudebním katalogem a začal nabízet i další obsah nejen pro jablíčkáře.

Apple můžete milovat, nebo nenávidět, ale jednu věc mu nikdo nemůže upřít – naučil lidi kupovat muziku přes internet. Tuto neděli slaví iTunes (Music) Store deset let existence a ve stejnojmenném správci iTunes nabízí časovou osu, která vypichuje ty nejdůležitější události celé dekády.

Klepněte pro větší obrázek
Přímo v iTunes si můžete zobrazit časovou osu A Decade of iTunes

2003: Hudební obchod startuje s 200 tisíci skladeb

Jablečný obchod s muzikou spatřil světlo světa 28. dubna 2003. Zpočátku to nebylo žádné terno, kde by snad zájemce našel to samé co dnes, sbírka totiž evidovala pouhých 200 000 hudebních skladeb. Přesto se Applu během prvního týdne podařilo prodat milion nahrávek.

Majitelé iPodů získali ve Storu ideální zdroj muziky, pro ty ostatní ale tehdy nebyl iTunes ještě nikterak atraktivní. Hudba totiž byla chráněná proprietární technologií DRM jménem FairPlay, takže pokud si zájemce něco koupil, skladbu přehrál pouze v těch přehrávačích, které si poradily s QuickTime.

V říjnu Apple uvolnil iTunes pro Windows a jeho obchod tak nasál nové nakupující, kteří na sklonku roku stáhli na 25 milionů skladeb.

2004: iTunes Store míří za hranice

Na jaře 2004 iTunes konečně zamířil za hranice a to do Německa, Velké Británie a Francie. O maličké České republice nemohla být tehdy pochopitelně ani řeč, nějaký legální trh s elektronickou muzikou se zde totiž měl objevit až za několik dlouhých let.

V létě pokořilo iTunes 100 milionů stažených nahrávek a stalo se jedním z nejpopulárnějších elektronických zdrojů muziky pro Američany, kteří houfně nakupovali iPody. Do konce roku se počet stažení zdvojnásobil na 200 milionů.

2005: Katalog začíná nabízet televizní seriály

V roce 2005 se iTunes Store rozšířil po západní Evropě, Apple ohlásil půl miliardy stažených nahrávek, katalog začal evidovat také podcasty a na podzim začal nabízet i televizní seriály den po premiéře včetně tehdejšího trháku Lost.

2006: Apple prodává filmy, v ČR startuje i-legálně.cz

V roce 2006 iTunes Store konečně překonal miliardu stažených skladeb a začal vedle televizních seriálů nabízet i filmy. Abyste měli nějaké srovnání, v listopadu 2006 u nás začal prodávat muziku web i-legálně.cz. Po roce existence evidoval 220 tisíc prodaných skladeb z celkového katalogu více než 430 tisíc nahrávek od 24 tisíc interpretů. Jenže i-legálně.cz nebylo nikterak úspěšné. Stejně jako iTunes Store omezovalo muziku DRM a posluchači z nedostatku kvalitní nabídky raději sáhli po warezu.

Klepněte pro větší obrázek
Přehrávač iTunes 7 a iTunes Store z roku 2006

I-legálně.cz bylo již tehdy největším českým obchodem s e-muzikou, podle IFPI totiž pokrývalo 60 % trhu. Jenže ten trh byl maličký! Legální stahování podle manažera projektu Petra Peřiny tehdy v Česku tvořilo pouhé procento celkového objemu: „Je to tak asi procento. V tomhle jsem fakt skeptický.“

2007: Přichází iPhone a App Store

V lednu 2007 představil Apple iPhone, 2 miliardy prodaných skladeb, 50 milionů televizních epizod a 1,3 milionů filmů. V katalogu se začaly objevovat desky od EMI bez DRM, prodal se 100miliontý iPod a Apple představil krabičku TV. Do konce roku se celý katalog nafouknul na 5 milionů skladeb.

2008: iTunes největším prodejcem hudby v USA

V roce 2008 se stal iTunes Store největším prodejcem muziky v USA a tedy nepsaným standardem. Bílá sluchátka v uších kolemjdoucích byla samozřejmost a klasické hudební CD stále větší exotikou.

Na sklonku roku začal Apple nabízet první televizní pořady v HD a katalog s aplikacemi pro iPhone 3G čítal několik set kusů. Přesto se dočkaly 100 milionů stažení a Apple po elektronické distribuci muziky nastartoval nový fenomén aplikačních storů pro chytré telefony.

2009: Muzika konečně bez DRM a v lepší kvalitě

V lednu 2009 se iTunes Store konečně zbavil DRM pro hudební nahrávky, které tak byly plně přenositelné na jakoukoliv platformu a přehrávač. Zvýšila se také jejich kvalita. Apple opustil datový tok 128 kb/s a nově nabídl 256 kb/s. Formát se nezměnil – Apple dodnes používá AAC v kontejneru m4a. Aktuální datový tok nicméně nelze srovnávat 1:1 s MP3, AAC je totiž efektivnější a dosahuje tedy při stejném datovém toku věrnější reprodukce než MP3.

IPhone šel na dračku a iTunes Store se už opravdu zbláznil. V září 2009 Apple ohlásil 2 miliardy stažených aplikací, kterých bylo v katalogu už více než 100 tisíc. Za pár měsíců to byly 3 miliardy stažených programů a v únoru 2010 deset miliard zakoupených hudebních skladeb.

2010: Přichází iPad, knihy…

Apple uvedl na trh tablet iPad a vedle audiovizuálního obsahu a programů začal prodávat také knihy. V roce 2011 se jich po méně než roce prodalo na 100 milionů.

Klepněte pro větší obrázek
Apple začíná prodávat knihy

2011: Krachuje i-legálně.cz, iTunes Store vstupuje do ČR

Ve stejném roce zkrachoval český obchod i-legálně.cz, Google představil své hudební úložiště a posléze obchod Play Music a na podzim 2011 konečně iTunes Store zamířil i do České republiky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Konečně český iTunes Store

2012-2013: iTunes Store globálním obrem

Dnes je obří katalog téměř všeho nejrozsáhlejším multimediálním obchodem. Je dostupný v desítkách zemí světa. V lednu pokořil hranici 40 miliard stažených aplikací pro iOS a v únoru 25 miliard prodaných hudebních nahrávek.

Jeho rozsáhlý katalog čítá 28 milionů hudebních skladeb a 800 tisíc aplikací pro jablečné kapesní počítače.

A jaká je situace v České republice? Muziku v elektronické podobě nabízí stále více vydavatelství a obchodů (Supraphonline, Bontonline, Clickmusic), o streamovanou muziku se pak snaží třeba MusicJet, Mixér, Koule a další rádia.

Z velkých globálních skladišť je ale u nás v rozumné míře dostupný pouze iTunes Store, omezenější 7digital, Deezer, Rara, kontroverzní Grooveshark a vlastně i YouTube, který lze pomocí mnoha webových služeb proměnit v mocný hudební přehrávač, který vše přehraje legálně a přitom zcela zdarma. Zkuste třeba Youtify.

Z dalších hráčů český trh stále čeká na Spotify, Google a jeho hudební obchod Play, ale také třeba Microsoft, který nabízí podobný katalog Xbox Music.

Témata článku: Apple, Historie, Hudba, filmy, seriály, iTunes, Ochranný svaz autorský (OSA), Store, Muzika, Apple Store, Apple.com, iPad Pro, IFPI, RAR, Mixer, iPhone 3G, Sluchátka na iphone

45 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Pavel Tazbirek 2. 5. 2013 15:50:30
    iTunes pouzivam od 11. verze na Windows mimo jine jako primarni hudebni...
  • Milan Štěbel 26. 4. 2013 17:39:45
    nechápu proč si instalujete takovej balast, hudbu si přece můžete stáhnout...
  • Adam Hübsch 26. 4. 2013 15:03:54
    iTunes je jednoznačně nejlepší hudební manager ;-)
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5