Budoucí vědci prozkoumali, který superhrdina má nejlepší superschopnosti

 • Studenti univerzity v Leicesteru zjistili, jak moc jsou schopnosti superhrdinů realizovatelné
 • Porovnali superhrdiny a jejich superschopnosti v přehledné tabulce
 • Cvičení slouží jako budoucí příprava pro vědecké objevy a jejich komunikaci s veřejností

Komiksoví superhrdinové zažívají obrovský úspěch nejen ve filmech, ale i ve hrách a dalších formátech. Každý hrdina se vyznačuje specifickými vlastnostmi, které patří mezi superschopnosti, ale také mezi slabosti.

I když jde jen o vymyšlené příběhy, jistě mnoho z vás napadlo, jestli konkrétní superschopnosti jsou vůbec realizovatelné s přihlédnutím k fyzice tohoto vesmíru. Stejnou otázku si dali i vybraní studenti a budoucí skuteční vědci z univerzity v Leicesteru, kteří superhrdiny prozkoumali v průběhu let 2009 až 2016 s vědeckým přístupem.

Nejlepší je Superman

Superman podle celkového srovnání vyšel v rámci výzkumu jako nejlepší superhrdina s nejlepší výbavou i s přihlédnutím k jeho slabostem. Mezi hlavní složku patří získávání energie ze Slunce a laserový pohled. Studenti se tak na každou buňku jeho těla podívali jako na solární článek, který zároveň slouží pro uchování energie. S přihlédnutím na zákon o zachování energie to znamená, že efektivita převodu energie při účinnosti 12 % je 7.07x105 J/s.

Klepněte pro větší obrázek
Superman získává energii ze Slunce, ale podle výpočtů by se musel slunit hodně dlouho a velmi často (Zdroj: vodule)

Otázkou ale samozřejmě je, zda energii tímto způsobem získávají I vnitřní buňky jeho těla. Pokud ne, šlo by jen o získávání energie z odkryté části těla, což jsou pochopitelně zcela miniaturní čísla.

Pokud jde o laserový zrak, přirovnání k CO2 laseru s 20% efektivitou a přepočtem maximální fotosyntézy a energie, kterou je na Zemi ze Slunce možné získat, nebyl by Superman tak dobrý, jako ve filmech. Na přeříznutí 5cm železného bloku by se totiž potřeboval slunit přibližně 35 minut.

Podobně by to bylo například při zastavení vlaku s celkovou hmotností 185 tun, který jede rychlostí 127 km/h. Potřeboval by se k tomu slunit 1.4x105 sekund, tedy takřka jeden a půl dne.

S tím souvisí i například osmihodinový let, ke kterému by potřeboval mít efektivitu buněk jako u solárních článků s efektivitou 656 000 %. Pokud jde o schopnost odolat kulkám, bylo by to možné s mnohem větší hustotou kůže na úrovni 296 g/cm3.

Wolverine, Thor a Mystique na předních pozicích

V případě dalších superhrdinů, kteří se mohou pochlubit celkově dobrým vyvážením superschopností a slabostí, se objevily Thor, Mystique a Wolverine.

Například Thórovo kladivo Mjolnir, pokud by bylo vyrobeno pomocí železa, by při hodu z odhadované rotace 15 otáček za sekundu mělo kinetickou energii 4.72x105 J, což odpovídá přibližně tunovému automobilu jedoucího rychlostí 78 km/h. Pomocí blesků a se 100% efektivitou by mohl Thor dosáhnout energie na úrovni 2x1012 W, což je stokrát více, než poskytuje největší jaderný reaktor v Japonsku (8x109 W).

Klepněte pro větší obrázek
Thor s kladivem Mjolnir a ovládáním blesků (Zdroj: Marvel)

Mystique se dokáže proměnit v kohokoli a tím pádem se i uzdravovat. Mutace genů by mohla být dle analýzy podobná jako u ryby s označením Medaka japonská. Problémem je ale rychlost proměny, která by reálně trvala desítky let a dále by pak hrozilo například vyšší riziko rakoviny při těchto procesech.

Spiderman a nebezpečné houpání po New Yorku

Hlavní předností Spidermane jsou pavučiny, respektive hedvábí, pomocí kterého se dokáže zhoupnutím přesouvat rychle mezi mrakodrapy New Yorku, kde se příběhy odehrávají.

Klepněte pro větší obrázek

Podle reálných informací dokáže 1cm pavoučí vlákno udržet až 8,8 tun a v nejnáročnějším okamžiku při zhoupnutí by působila síla 1524 N. Vlákno by tak bez obtíží vydrželo, ale problém by byl s roztažností, která činí u pavoučího vlákna až 40 %, takže by Spiderman mohl nečekaně přistát přímo na zem.

Iron Man a Batman v ohrožení

Iron Man je „obyčejný“ člověk, který si bere na sebe speciální oblek, ostatně podobně jako Batman. Iron Man využívá pokročilou konstrukci, která dokáže odolat střelám i většího charakteru, jako třeba konstrukce automobilu při nárazu. Dle výpočtů by ale k přežití z přímého zásahu tankovou střelou musel mít oblek tloušťku přes 3 metry.

Klepněte pro větší obrázek
Batman ani Iron Man nedopadli dobře (Zdroj: Magnatas)

Nejhůře ze všech dopadl ale Batman, který by dle propočtů měl problém přežít už samotné přistávání při rychlosti a úhlu, jaký je prezentován například i v nejnovějších filmech.

Naučné cvičení pro budoucí vědce

I když se na první pohled může zdát, že studenti řeší zbytečnosti a celé zaměření je nesmyslné, není tomu tak. Dle vyjádření je kurz zaměřen na to, aby se studenti seznámili s procesem publikace materiálů a aby se snažili dané téma kreativně popsat. Základem jsou sice tvrdá data, vědecká fakta a výpočty, ale i ty je v některých případech nutné dobře „prodat“. Především, pokud jde o komunikaci s veřejností, která nemá možnost jít příliš do hloubky.

Klepněte pro větší obrázek
Tabulka porovnání superschopností a slabin superhrdinů (Zdroj: University of Leicester)

Jak uvádí profesor Cheryl Hurkett, studenti se kromě samotného vědeckého přístupu musí naučit najít v daném subjektu zábavu a nadšení. Díky kombinaci všeho lze pak posouvat naše znalosti zase o něco kupředu.

Vědecký rozbor vlastností dalších superhrdinů a proveditelnosti některých jejich schopností můžete sami prozkoumat na oficiálních stránkách, kde naleznete i odkazy k jednotlivým PDF se všemi výpočty.

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Startupy

47 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Petko Kotov 12. 6. 2016 22:41:34
  jasny vitaz https://www.youtube.com/watch?v=uu5VlMTvBxk
 • Duder 12. 6. 2016 18:33:54
  "vědci"
 • Kaja_33 12. 6. 2016 16:17:23
  Jo a to se ještě nepodívali na trojici Dlouhý, Široký a Bystrozraký :-D...

Určitě si přečtěte


Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

Deset tipů, jak ovládnout Google: Vyhledávejte jako mistři

** Vyhledávače jsou natolik dobré, že si poradí i s frází v běžné češtině ** Pokud to ale nebude stačit, můžete vyzkoušet pokročilé funkce ** Vybrali jsme ty nejzajímavější

25.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

9 nejlepších programů na úpravu fotek. Placené i zdarma

** Pro běžné úpravy fotek nemusíte pirátit Photoshop, vystačíte si s levnějšími programy ** Ceny pokročilých editorů se většinou vejdou do dvou tisíc korun ** Mnohdy stačí i bezplatné nástroje

26.  9.  2016 | Stanislav Janů | 41

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 128

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 19

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

Komentář: Apple pořád inovuje, ale jen když musí

** Největší inovace vždy vychází z radikálních kroků ** Apple není v situaci, kdy by jej ke změnám něco tlačilo ** Chybí-li na trhu konkurence, nemůžou existovat ani invoace

22.  9.  2016 | Stanislav Janů | 139

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

Týden Živě: Zvyknou si Češi platit paušál za software?

** Zoner vypustil do světa nové Photo Studio. Je za paušál. ** HP nechce neoficiální inkoust ** Koutek časopisu Computer

25.  9.  2016 | Časopis Computer | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí