BOINC: Propůjčte svůj počítač vědě

Darujte přebytečný počítačový výkon na vědecké na techniku náročné projekty, které slouží k rozšíření poznání lidstva. Pomozte hledání nových léků, asteroidů ve vesmíru či studování globálního oteplování.

Projekty, kdy je nevyužitá výpočetní kapacita osobních počítačů poskytnuta špičkovým vědeckým institucím z celého světa, nejsou ničím novým. Existuje jich celá řada, přičemž právě BOINC patří mezi ty nejpopulárnější a nejrozšířenější. Funguje přitom velice jednoduše, instalací klienta a výběrem pro vás zajímavých výzkumných záměrů přenecháte volný čas počítače někomu, kdo jej potřebuje mnohem více.

Na BOINCu můžete participovat, ať už máte počítač se systémem Windows, Linux nebo Mac OS. Vše se odehrává na bázi dobrovolnosti a dle přesně definovatelných kritérií. Nastavení programu, který se stará o využívání počítače, není nikterak obtížné a jeho česká lokalizace umožní spolupráci i méně zkušeným uživatelům.

Představení klienta

BOINC usiluje o získání co největší výpočetní kapacity, pokud mu ji uživatel poskytne. Nemá tak žádný zájem na tom, aby jí ubíral nějaký náročný program uhnízděný v operační paměti. Manažer BOINCu tak zabírá pouze jednotky MB, přičemž jej tvoří jediné a jednoduché okno. To je již od samotného počátku plně česky lokalizováno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První spuštění programu a prověřování počítače.

Při prvním spuštění prověří program počítač a otestuje procesor s cílem získat informace o jeho výkonu. Tato operace netrvá více než několik vteřin, aby jejím závěrem program ohlásil, že s výpočty skončil a uživatel tak může vybrat projekt či projekty, na kterých by rád participoval.

Projekty

Pro výběr projektů vás program přesměruje na webové stránky BOINCu, které obsahují detailní rozpis všech aktuálně běžících výzkumů. Těch je v současnosti celkem 53, takže výběr je skutečně pestrý. Projekty jsou rozděleny tematicky podle toho, čemu se věnují. Naleznete zde astronomické, fyzikální a chemické výzkumy, dále biologické a medicínské i čistě počítačové.

Klepněte pro větší obrázek
Soupis projektů na webu BOINCu.

Nechybí ani projekty pro výzkum umělé inteligence, pro studium Země a životního prostředí a řada dalších. U každého projektu zjistíte jak jeho název (resp. zkratku, pod kterou si jej přidáte do manažeru), výzkumnou oblast, hlavního patrona (název vědecké instituce) a seznam podporovaných platforem.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní náhled na vybraný výzkum.

Každý projekt totiž využívá různé druhy systémů. Některý můžete rozchodit pouze na Windows či Linux s grafickým čipem od NVIDIA, zatímco jiný není vybíravý a spustit ho můžete prakticky na jakékoli platformě s libovolným hardwarem. Pokud si projekt rozkliknete, dozvíte se o něm velice detailní informace, které poskytuje jak výzkumná instituce, tak samotní participanti BOINCu.

Přidání výzkumu

Pokud se nemůžete mezi tak širokou nabídkou zajímavých cílů rozhodnout, nemusíte toto dilema dlouho řešit. BOINC umožňuje přidání více než jednoho projektu, takže počet a výběr je jen na vás. Přidávání projektu probíhá v několika krokovém průvodci, přičemž základní výběr spočívá buď ve volbě jednotlivého projektu, nebo ve volbě Správce účtu.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr projektu přímo v manažeru.

Správce účtu funguje tak, že se přihlásíte na vybraný server (např. GridRepublic nebo BAM!), který vám poskytne detailní statistiky o využívání výpočetní kapacity jednotlivými projekty a další informace. Můžete si pak prostřednictvím správce vybrat, čeho se chcete zúčastnit, nebo necháte pouze na něm, jaké úkony vám kdy přidělí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Základní volba mezi projektem a Správcem účtu a připojování programu k výzkumu.

Nicméně zvolíte-li přidání projektu, dostanete se ke kroku dvě, který spočívá v jeho konkrétním výběru. Opět zde máte seznam projektů i s krátkými popisky. Vlastní orientaci zlepšíte pomocí tematického filtru. Necháte si tak třeba zobrazit pouze projekty týkající se matematického výzkumu.

Vytváření účtu

Jestliže jste si vybrali a jste novými uživateli, bude po vás BOINC chtít vytvoření uživatelského účtu. To spočívá v rámci manažeru ve vyplnění e-mailové (přihlašovací) adresy a hesla a v rámci následně přesměrovaného webového rozhraní v doplnění přezdívky a země, kterou svým počítačem chcete reprezentovat.

Klepněte pro větší obrázek
Noví uživatelé se musí nejprve zaregistrovat.

Následně se můžete přihlásit do některého týmu, který bývá nejčastěji vymezen národnostně či tematicky. V rámci těchto týmů mohou uživatelé mezi sebou komunikovat, sdílet informace, koordinovat poskytování výkonu a především se podílet na statistikách výkonnosti. Týmy pak mezi sebou soutěží o to, který přispěl větším výkonem apod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dokončení registrace na webu a hledání vhodného týmu.

Práce programu a nastavení

Po projití všech těchto nutných kroků se konečně dostáváte zpět do manažeru, který okamžitě začne pracovat ve prospěch vybraného projektu (projektů). Přitom vás v reálném čase informuje o tom, k čemu je zrovna váš počítač využíván, jak dlouho už pracuje a kolik mu zbývá do splnění úkolu.

Klepněte pro větší obrázek
Program a výpočty v plném proudu.

Aby vás BOINC neomezoval tehdy, když sami nechcete, je vhodné navštívit jeho nastavení. V něm si přesně určíte, od kdy do kdy může docházet k výpočtům, kdy se program může připojit k internetu, jaké maximální množství GB na disku využije, kolik nejvíce výkonu procesoru použije, jestli může pracovat i tehdy, jede-li počítač na baterii, a po kolika minutách nečinnosti počítače začne vypočítávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nastavení pracovních podmínek a informace o průběhu činnosti.

Veškerá aktivita počítače je přitom zaznamenávána a uživatel tak má přehled o tom, kolik práce jeho přístroj provedl, zatímco jej využívali výzkumníci z vybraného projektu.

Témata článku: Software, GigaMania, Patron

90 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jiří Kovář 27. 1. 2013 11:40:28
    Názorů pro a proti bude vždy dostatek a to je smyslem dialogu. Nicméně...
  • vkliber 27. 1. 2013 3:16:18
    Pár podrobných informací pro zájemce a diskutující : Pro ty kteří se...
  • Michal Kolesa 26. 1. 2013 20:11:27
    Když jsem měl ještě Pentium 4 HT 2,8 GHz tak jsem měl počítač zaplý celý...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 110

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?