reklama

Blu-ray vs. HD-DVD: přetahovaná pokračuje

Ve válce o příští DVD proti sobě stojí dva tábory výrobců. Zatím se jeví, že jejich šance na výhru jsou poměrně vyrovnané. Mírové smlouvy se zřejmě jen tak brzy nedočkáme.

Související odkazy

Slovník
assembler
DVD
server
WiFi

Opakování souboje Betamax vs. VHS, ve kterém byl ten první poražen rychle a na hlavu, se nekoná. Už to není Sony proti zbytku světa – existují skutečně dva „tábory“. Každá z obou hlavních firem, Sony a Toshiba, stihla vytvořit rozsáhlou alianci a jen několik důležitých výrobců (kupř. HP) je neutrálních, nebo se alespoň tak tváří.

Rozuzlení nepřinesl ani veletrh CES (Consumer Electronics Show), který už je několikátým rokem klíčovou událostí udávající směr vývoje digitálního světa pro následující rok. Jaký pokrok ve válce o příští DVD nastal a co můžeme očekávat?

První přehrávače a mechaniky – ale jaké?

Na CESu už výrobci prezentovali několik desítek přehrávačů v obou formátech. Jak přesvědčivě ukazují fotografie a dosvědčují lidé, kteří je drželi v rukou, jedná se zatím o objemné a designově nepovedené krabice, u kterých navíc chybějí cenovky. (Kupř. zde; server News.com výstižně poznamenal, že vypadají, jako kdyby vypadly z designérských dílen 80. let.)

To jednoznačně svědčí o tom, že výrobci ve skutečnosti na masovou výrobu těchto přehrávačů připraveni nejsou. Pouze se chtěl jeden tábor před druhým (a naopak) předvést, že „nikdo není pozadu“.

Nepříjemně, až nepochopitelně překvapuje velikost přehrávačů (např. zde). Jako by uvnitř byly polovodičové součástky osmdesátých let nebo objemný převíjecí motor kazetových přehrávačů.

Duální mechanika: nikdo ji nechce, jen zákazníci

Uživatel, který se chce těšit z fantastického hi-res obrazu, ale nechce skončit na té straně barikády, která to prohraje, bude logicky žádat duální mechaniku. Tedy takovou, která podporuje Blu-ray i HD-DVD, i když bude drahá.

Kdo takovou mechaniku nechce, jsou čelní představitelé obou znepřátelených táborů – firmy držící ochranné známky a patenty na klíčové technologie. Dávají ostatním výrobcům najevo, že žádnou třetí cestu podporovat nebudou: výrobce si musí zvolit, jestli půjde doleva, nebo doprava.

Výrobcům tedy nebude zřejmě vůbec (smluvně, licenčně) umožněno, aby vyráběli duální mechaniky. A aby na firmu náhodou „nevlítl“ antimonopolní úřad pro nekalé obchodní praktiky, bude jednoduše nastolen tak vysoký licenční poplatek, že mechanika bude neprodejná.

Navíc i technologicky je duální mechanika podstatně obtížnější oříšek než elegantní vyřešení problému zvaného „plus-minus“ (DVD+R, DVD-R): všechny dnešní mechaniky jsou duální, problém zmizel ze světa.

Co počítačoví výrobci?

Dnes už si na to málokdo vzpomene, ale bez toho, že počítačoví výrobci začali montovat ve velkém DVD mechaniky (včetně vypalovacích) do běžně prodávaných sestav, by se nástup DVD opozdil možná i o několik let. Protože se mechaniky prodávaly jako součást počítače, dostaly se k uživatelům, kteří by si samostatný přehrávač nekoupili, a tím se celý boom nastartoval.

Je pravděpodobné, že u další generace DVD to bude stejné – a zde nastává problém. Velcí výrobci počítačů jsou zatím rozděleni: z velkých například Dell bude montovat Blu-ray, Hewlett-Packard asi také. Naopak Microsoft a Intel, kteří mají největší vliv na řadu menších assemblérů, zase stojí za HD-DVD.

Pro většinu výrobců počítačů to je ale noční můra. Vyřeší ji nejspíše tak, že nebudou do svých strojů žádnou z next-gen mechanik montovat a nechají rozhodnutí na uživatelích. To ale nástup jedné i druhé platformy výrazně zpomalí – počítačová mechanika je podstatně levnější než přehrávač (ty současné stojí okolo 20 000 Kč).

Filmy už jdou ven

Filmový průmysl je naopak už přesvědčen: příští generace DVD je to, co chce. Umožní mu to totiž prodat lidem poněkolikáté stejný film (poprvé na VHS, pak na DVD a poté na next-gen DVD).

Velká studia už ohlásila asi dvě stovky filmů, které půjdou ven na příští generaci DVD. Budou tam jak nové tituly (Harry Potter, Million Dollar Baby), tak i remastery slavných filmů z minulosti, jako je Kubrickova Olověná vesta (Full Metal Jacket) z roku 1987. A na jakém formátu? Protože tyto firmy patří k vydavatelům z tábora HD-DVD, je jasné, o co půjde – HD-DVD bude mít zřejmě časový náskok ohledně uvádění filmů do světa.

Tento formát má v daném směru značnou výhodu, disky HD-DVD jsou totiž přehratelné i na současných DVD přehrávačích (ovšemže ne ve vysokém rozlišení). Ve formátu Blu-ray bude vyrábět své filmy Disney, samozřejmě pak Sony Pictures, ale objeví se asi o něco později.

Formátová válka

Situace v nejslavnější formátové válce současnosti je tak špatná, že horší být nemůže. Zástupci obou táborů spolu loni v létě hovořili o nalezení kompromisu – dle současného šéfa Sony Stringera rozhovory ztroskotaly způsobem, při kterém je návrat k jednacímu stolu hodně těžký.

Formátová válka v next-gen DVD znamená mnohem více než jen to, že na trhu se objeví dva nekompatibilní formáty. To by se dalo přežít – není to první průmysl, ve kterém existují u stejného typu produktu či komponentu různé formáty a který celkem utěšeně prosperuje (například Bluetooth vs. WiFi, více formátů paměťových karet v digitálních aparátech, nekompatibilní bajonety u objektivů a tak dále).

Jenomže u optických médií je kompatibilita kriticky důležitým předpokladem: existence dvou soupeřících formátů, navíc zhruba vyrovnaných, s jistotou odsune nástup této nové generace. Ne zákazníci, ale výrobci budou čekat, jak se situace vyvine, a nebudou investovat. Studia pustí na trh jen pár testovacích balonků (HD-DVD je zde díky své zpětné kompatibilitě ve výhodě). Přehrávače budou drahé, protože se jich bude prodávat málo, v počítačích se tyto mechaniky nebudou objevovat a zvlášť si je nebude nikdo kupovat.

Příští formát optického disku s námi bude dlouho – lze to jistě odhadnout na desítku let. Lidé si budují své nové digitální domovy: budou si kupovat mediální centra, pořizují si domácí kina, budují si videotéky.

To je proces trvající mnoho let a záznamový formát stojí na křižovatce tohoto procesu. Uživatelé by ještě „zkousli“ to, že si pořídí jednu mechaniku či přehrávač a za pět let by ji vyměnili za jinou, kdyby zrovna zvolili ten formát, který to prohraje – ale co s videotékou a archivem plným stovek disků?

Není to poprvé, kdy spolu bojují firmy a berou si uživatele jako rukojmí; případ s takto výrazným ekonomickým dopadem ale snad ještě nenastal. Byli bychom rádi, kdyby bylo možné za pár měsíců ohlásit usmíření – ale pravděpodobné to není.

Témata článku: DVD, CES 2010, Next, Dollar, Vest, Baby, Disney, Harry, Harry Potter, Metal

49 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Hujer z Prahy 30. 1. 2006 2:50:57
    az si tu budem za par let vesele stebetat o holografickem formatu zapisu...
  • Hujer z Prahy 30. 1. 2006 2:40:37
    pojdme az k podstate veci, filmy na HD DVD nebo BR, to je jen takova...
  • Roman 18. 1. 2006 19:48:23
    ad 1) MS skutečně podporuje formát,který má slabší ochrany... ale tímto...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 139

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama