Blogeři na zakázku: Změní nová sociální média blogosféru?

Blogeří denně vytvoří miliony zápisků. Většina z nich se však nadobro ztratí v internetovém moři. Ve Státech proto začali blogosféru využívat a najali ji ke skutečné redakční práci.

V létě před dvěma lety Google oznámil, že na webu zachytil první bilion webových adres. V současnosti jsou míry zase někde úplně jinde, nutno ale podotknout, že to ani zdaleka neznamená, že by snad dnes Google indexoval bilion adres. Je to příliš drahé a zbytečné, část webu totiž bude vždy šedá – mimo zájem vyhledávačů.

Proč? Jedná se buď o zbytečné informace, spam, malware, nebo další odpad. Informace má ke všemu na webu občas docela jepičí život. Typickým příkladem jsou zpravodajská média a zvláště Twitter a další mikroblogy, kdy má nějaký ten zápisek platnost nanejvýš několik málo dnů. Pak je přirozeně otázkou, jestli je třeba indexovat každou tuto zprávičku od každého z několika milionů uživatelů Twitteru – nebo zda ji stačí pouze zachytit, udržet a později zase upustit.

Klepněte pro větší obrázek
Velikost indexovaného webu podle WorldWideWebSize

Toto platilo před dvěma lety, dnes už ale víte, že se nakonec Google pustil i do indexování tohoto efemérního jepičího světa, kde je vše relativní a krátkodobé.

Nespoutaný (ale) pochybný web

Co z toho všeho plyne? Obsah webu tvoříme my a díky nám se každý den World Wide Web zvětší o ohromné množství dat, kterému klasická média nemohou konkurovat. Na YouTube se každou sekundu nahraje více materiálu, než vyrobí průměrná televizní stanice za celý den a blogy praskají ve švech zápisky od osobních témat a výkřiků až po odborné analýzy.

Klepněte pro větší obrázek
Typický „blogísek“ na internet prinicpálně určitě patří,
jeho prakticky přínos je ale hodně relativní

Ano, je to skvělé, informace se tvoří a vlastně je už nikdo neovládá, jsou nespoutané. Psát může každý a o všem bez jediného editorského zásahu. Bohužel – každý rub má totiž i svůj líc. Svoboda informací je tvrdě vykoupena nejistotou věrohodnosti. Pokud i v dnešní době nelze anglickou Wikipedii nebo klasická média vždy považovat za jediný zdroj informací, jak asi máme pohlížet na informační kvalitu milionů blogů?

Budeme psát o tom, co hledáte

Nejsou tedy blogy jen informačním šumem a odpadem, který sice ukusuje největší díl z webového obsahového koláče, ale v Googlu nebo Bingu na něj stejně málokdy narazíte? Autoři služeb Demand Media nebo Associated Content si to nemyslí, nebo možná ještě lépe řečeno chtějí dostat tuto masu – hrubou sílu – na svou stranu. Ve světě Web 2.0, kde obsah tvoří komunita, ze z informace a schopnosti její tvorby stala komodita jako každá jiná a s tou se dá už obchodovat.

Klepněte pro větší obrázek
eHow se tématy přizpůsobuje aktuálním potřebám

Šéf Demand Media Richard Rossenblatt před lety vdechl život maličkému MySpace a vybudoval z něho nejvýznamnějšího předchůdce Facebooku. Má toho tedy mnoho za sebou a jeho firma se chlubí světu, že vlastní dokonalý algoritmus, který z Googlu a dalších analytických služeb vytáhne přesně ta klíčová slova a zájmy, které čtenáře zajímají – které nejčastěji hledáte. Tato témata pak nabízí armádě samostatných blogerů, kteří napíšou potřebné články na přidružené weby impéria Demand Media. Patří sem web s (video) návody eHow nebo třeba Answerbag, který se skrze komunitu snaží najít odpověď na vaše otázky. Další armáda špatně placených „dobrovolníků“ se stará o editační činnost a dávají článkům na ostatních webech jistou váhu. SEO analýza a optimalizace pak má sloužit k tomu, aby se hotový blogový zápisek dostal na první stránky Googlu a aby díky kvalitnímu klíčovému slovu, na kterém je založený, vydělal i nějaký ten dolar skrze PPC kontextové systémy v čele s AdSense.

Funguje to

Demand Media se tedy snaží plnit web články, které chceme, neboť jejich tematiku hledáme na Googlu, Bingu, Yahoo a dalších globálních vyhledávačích. Jediným šéfredaktorem je zde s trochou nadsázky globální svět připojených surfařů.

A výsledky? Podle Alexy samotný domácí web demandmedia.com každý den navštíví 85 tisíc návštěvníků. To sice není na takto velký projekt mnoho, berte ale v potaz, že články pisatelů jsou rozeseté na hromadě dalších webů včetně YouTube a eHow. A právě eHow už denně generuje 16 milionů návštěv a 64 milionů unikátních příchozích měsíčně, což jej podle Alexy řadí na 130. globální pozici.

Koloběh reklamy v přírodě

Stejnou cestou jde i Associated Content, který dnes patří do rodiny Yahoo (akvizice) a píšou pro něj tisíce blogerů. AC už je centrální platformou pro články, ty tedy nejsou rozeseté na desítkách dalších webů. Jeho podstata je ale vlastně úplně stejná jako v případě Demand Media. Každý schopný anglicky píšící autor se může přihlásit a začít psát. Jeho článek zkontroluje další placený „dobrovolník“ v pozici editora a článek se dostane do veřejného internetu. Hlavním rozdílem oproti klasickému blogovacímu systému typu Bloguje a další je ale právě editorská činnost a optimalizace témat na ty, které jsou „in“ a které k článku přitáhnou pozornost a zvýší tedy i jeho ekonomický potenciál skrze zobrazovanou reklamu.

Klepněte pro větší obrázek
iPhone je trnedy, na AC tedy k němu najdete více než čtyři tisíce komunitních článků

Jelikož sám Yahoo prodává kontextovou reklamu na webu, může skrze Associated Content nabídnout zadavatelům perfektně optimalizované odbytiště. Chcete, aby se vaše reklama na cestovní kancelář zobrazila u článku o cestování? Není problém, náš bloger napíše článek, editor mu dá čtivou formu a díky výbornému kontextu na váš banner návštěvník určitě klepne. Ideální koloběh reklamy v přírodě.

I v tomto případě to funguje, i když s eHow se AC zatím srovnávat nemůže. Podle Alexy disponuje web „pouze“ 3,4 miliony návštěv denně, což komunitní médium řadí až na 556. globální příčku.

Princip Knol

Symbiózu mezi vyhledávačem jakožto vstupní branou do světa webu, reklamou a obsahem už nějaký čas hledá i Google. Razí víceméně dva přístupy. Tím prvním je automatizovaná a standardizovaná tvorba obsahu – agregátor. Už nějaký pátek vyvíjí svůj zpravodajský agregátor Google News, který tvoří obsah syntézou titulků ze všech rozeznaných médií a jejich RSS. Google má za sebou ale samozřejmě i pár pokusů s komunitní tvorbou obsahu. Že nevíte? Pokud pominu klasický blog Blogger, tak je tu ještě experiment Knol. Ale o co se jedná v praxi? O komunitní obsah, který má díky encyklopedické povaze dobré SEO, je navázaný na jednoznačné klíčové slovo, je zařazený a autoři si mohou přivydělat skrze AdSense. O kvalitu informací se sice v tomto případě nestará tým editorů, vzhledem k encyklopedické povaze a renomé by ale měla zapracovat určitá samoregulace. Na Knol jednoduše nebudete psát nesmysly ze života.

Blogeři na zakázku

Armáda blogerů Demand Media každý měsíc vyprodukuje na 180 tisíc článků, Associated Content na tom nebude o moc hůře. Je to dobře? Otázkou jistě je, jestli vydávání článku podle žádaných klíčových slov nevytváří určitý cyklický efekt, z dlouhodobého hlediska totiž na vyhledávačích hledáme stále to samé. Na druhou stranu, drobných témat jsou miliony a díky tomuto principu musí článek splňovat přísná kritéria počínaje informačním přínosem a konče stylistikou, o kterou se ještě postará editor.

Stejný bloger, který doposud přežíval pouze na svém malém blogísku, se tak rázem může dostat k slušné komunitě čtenářů a ještě si vydělá nějaký ten dolar. Zároveň se pročistí internet a přitom ani náznakem nepřijde o punc své svobody a otevřenosti, většina blogerů totiž stále bloguje především pro samotný pocit z tvůrčí činnosti a jen tak by nepřekousla pocit, že se z ní stal pouze psací stroj.


Pokud nemáte čas budovat komunitu a psaní „na zakázku“ je pro vás už příliš, můžete začít blogovat u nás. Těm, kteří mají co říci, umožníme publikovat články přímo na titulní stránce v boxíku Blogy. Čas od času se pak nějaký ten blog dostane i na skutečnou titulní stranu a o přízeň čtenářů bude soupeřit s běžným redakčním obsahem.

Témata článku: Byznys, Internet, Sociální sítě, Vyhledávače, Alex, Alexa, Google AdSense, Psací stroje, Psací potřeby

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Langer 12. 7. 2010 8:04:22
    ... protože v tom případě se já pohybuji zřejmě po asociálních sítích......
  • Roman Langer 12. 7. 2010 8:03:21
    ... taky by mě zajímalo, kdo první vypustil tu kravinu se "sociálními"...
  • mungo 11. 7. 2010 18:47:04
    Především by novináři už konečně měli přestat psát "sociální", ale správně...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

Jak funguje Apple Liam: Robot, který umí recyklovat staré iPhony

** Apple zveřejnil detaily, jak funguje robotický systém Liam pro recyklaci iPhonů ** Jeden Liam zvládne rozdělat i na ty nejmenší díly 1,2 milionů iPhonů ročně ** Liam je důležitým prvkem k tomu, aby Apple mohl vyrábět pouze ze stoprocentně recyklovaných materiálů

24.  4.  2017 | Karel Javůrek | 21


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5