reklama

Blbůstky pro práci i volný čas

Nudíte se v práci? Nebaví vás klepání myší pouze za pracovním účelem? Vyzkoušejte jednoduché blbůstky pro pracovní plochu Windows. Při toulkách po archivech freewarových a sharewarových programů jsem našel několik "hraček" a v tomto článku bych vám je rád představil.

Mnozí zkušení uživatelé mě budou proklínat nebo napíší do diskuze, že článek je o ničem. Nic si z toho nedělám, věřím, že mezi uživateli počítačů nejsou jen prudérní správci sítí, podivně vyhlížející programátoři, nepřátelé skinovatelných aplikací a jim podobní. Věřím, že většina uživatelů je normální a ráda si občas pohraje. Proč tedy alespoň nevyzkoušet pár hraček pro počítač.

Květinou neurazíš

Jako první bych vám chtěl představit zajímavý prográmek, který mi svým principem připomíná známou a rozmazlenou kapesní potvůrku, která vyžaduje vaši péči v ten nejnevhodnější okamžik. Na mysli mám Tamagoči. Program DesktopPlant je však přeci jen trošku odlišný. Vaším úkolem je totiž starat se o virtuální květinu. Na výběr máte ze čtyř rostlin v květináčích. Ty si můžete umístit na libovolné místo pracovní plochy, kde si budou žít vlastním životem. Vše, co potřebují je troška zahradnické péče.

Začínáte s rostlinkou v podobě malé sazeničky ve velkém květináči. Ta postupem doby roste, až se z ní stane nádherný exemplář, za který by se nemuseli stydět ani v botanické zahradě. To ovšem pouze za předpokladu, že se budete o svou květinku starat.

Klepněte pro větší obrázek

Vývojové fáze jedné z rostlinek

Obrázek květiny je součástí pracovní plochy a běžně je překryt spuštěnými aplikacemi. Nebude vás tedy rušit. Přesunovat jde pouze v okamžiku, kdy na něj dvakrát poklepete, čímž také zobrazíte pečovací dialog. V něm najdete tlačítka s konvičkou a lopatkou, která slouží pro nastavení zavlažování a kvality zeminy. Květince můžete dále dopřát různé stupně osvětlení a teploty. Na jiné záložce ve stejném dialogu se dozvíte, jak je na tom vaše rostlina se zdravím a jak dlouhou vás už obšťastňuje svojí přítomností.

Klepněte pro větší obrázek

Dopřejte své rostlině vše, co potřebuje

DesktopPlant může být spouštěn automaticky se startem operačního systému nebo ručně na požádání. Je na vás, zda se rozhodnete, aby se rostliny vyvíjely i při vypnutém počítači, nebo zda je uspíte zároveň s ukončením své práce v systému. Zajímavým doplňkem, který však navyšuje cenu programu, je automatický systém péče, který rostlině dopřeje vše potřebné i bez nutnosti vašeho zásahu.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu se sedm dnů starou květinou na pozadí

DesktopPlants 1.8.2
produkt pěstování virtuální květiny
výrobce DeskSoft
web www.desksoft.com
cena od 10 USD
OS Windows 9x/2000/XP

 

Co není v hlavě, musí dohnat nohy

Další prográmek je už o něco užitečnější. Také patří do skupiny nástrojů rozšiřujících možnosti pracovní plochy. Jeho tvůrcem je společnost 3M, známý to výrobce samolepicích poznámkových lístečků. Ne každému se líbí monitor oblepený všemožnými papírky. Pokud mezi takové jedince patříte, vyzkoušejte program Post-it Software Notes. Verzi Lite můžete používat dokonce zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Virtuální lístečky mají více možností, než ty papírové. A šetří lesy.

Práce s virtuálními štítky je velice jednoduchá. Stačí poklepat na bloček, čímž vlastně utrhnete a nalepíte na plochu nový papírek. Do něj pak napíšete poznámku, přetáhnete jej na vybrané místo na pracovní ploše a je hotovo. Papírky mohou mít různou barvu, můžete si tedy poznámky lépe odlišit. Kdo si chce vyhrát, může do poznámek vkládat obrázky, hypertextové odkazy a text různě formátovat. Výrobce programu pamatoval i na nepolepšitelné zapomnětlivce a umožnil přiřadit každé poznámce zvukové upozornění. To je možné v nastaveném intervalu opakovat.

Velikost virtuálních papírků můžete měnit podle potřeby. Pokud obsah poznámky přesáhne velikost papírku, zobrazí se posunovací šipky. Poklepáním je možné papírek zmenšit opravdu do minimalistické podoby. Myslím, že verze Lite postačí většině uživatelů. Každopádně pokud si myslíte, že využijete sdílení poznámek po síti nebo podporu pro Tablet PC a psaní rukou, vyzkoušejte verze placené.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení písma na poznámkových lístcích

Post-it Software Notes Lite 3.1.1.1073
produkt virtuální poznámkové papírky
výrobce 3M
web www.3m.com
cena od 10 USD
OS Windows 9x/2000/XP

Rozhýbejte ztuhlé svaly

Vrátíme se zpět k doplňkům, které slouží spíše pro zábavu než pro práci. Pouštíte si na počítači hudbu? Je trochu podivné poslouchat disko a strnule koukat na monitor. Nezaručím vám, že se s tímto programem rozcvičíte a už vůbec ne to, že přestanete hledět do monitoru. MP3 Dancer, je totiž aplikace, která zobrazuje sexy (podle vkusu čtenáře...) tanečnice a tanečníky, kteří se snaží pohybovat v rytmu přehrávané muziky.

Klepněte pro větší obrázek

Dlouhovlasá blondýnka se snaží, ale ne vždy se trefí do rytmu

Jakmile začnete s přehráváním nějaké hudby nebo jiného zvukového signálu, přiskočí na spodní okraj obrazovky vybraní tanečníci a začnou předvádět své umění. V neregistrované verzi máte k dispozici pouze jednu tanečnici - sličnou třiadvacetiletou blondýnku Allison. Další si můžete stáhnout z webových stránek programu po registraci. Najdete mezi nimi spoře oděné děvy tančící latinskoamerické tance i poněkud seriózněji vyhlížející taneční páry.

Klepněte pro větší obrázek

V nastavení programu se dozvíte podrobnosti o každém tanečníkovi

Kromě tanečníků si můžete stáhnout i různé speciální efekty. Nastavení programu vám dále umožní aktivovat zvukové alarmy a průhlednost tančících postav. Máte-li raději něco odvážnějšího, zkuste se podívat na adresu www.virtuagirl2.com. Princip programu je podobný, s tím rozdílem, že zde vystupují pouze dívky a tanec není až tak jejich hlavní náplní práce.

MP3 Dancer 1.11
produkt virtuální tanečníci a tanečnice
výrobce Totem Media
web www.mp3dancer.com
cena 14,95 USD
OS Windows 9x/2000/XP


Nezapomínejte na práci

Doufám, že se vám krátký výlet do světa netradičních rozšíření pracovní plochy líbil a že napíšete své názory na podobné programy do diskuze pod článkem. Možná bude mít tento článek další pokračování. Na závěr poprosím všechny zaměstnance: Nezapomeňte, že váš chlebodárce vás musí z něčeho zaplatit. Nepřehánějte to tedy s pěstováním virtuálních květin, koukáním na vlnící se bříška a vytvářením pestrobarevných poznámek, ve kterých se přestanete orientovat.

Témata článku: Software, Windows, Post-it, Totem

13 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kája 13. 12. 2005 9:08:15
    Kde najdu lokalizaci do češtiny ? Dík
  • mitkooo 11. 12. 2005 15:48:53
    Je to o niecom inom ale vysantit sa da ...
  • Broskvoš 11. 12. 2005 12:00:22
    Jo, jo. ATNotes používám už nějaký rok a nemůžu si ho vynachválit. Vřele...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 139

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama