reklama

Bitcoinu si už začínají všímat i Češi [rozhovor]

Internetová měna Bitcoin pobláznila celý svět. Někdo na ní rychle vydělal, jiní rychle prodělali, ale především přibývá kopáčů, kteří měnu dolují z šifer. A to i v Česku.

Prudký pád hodnoty bitcoinu skoro o více než polovinu za jediný den minulý týden ukázal, že tato nejznámější virtuální měna má dosud daleko k tomu, aby se mohla měřit s dolarem či eurem. Ale masivní zájem světových médií také naznačil, že už nejde jen o platidlo malé technologicky zdatné komunity. A bitcoin má nejspíš šanci i mezi Čechy.

Novodobý Napster

Zakladatel serveru Bitcoin.cz Marek Palatinus tvrdí, že se o decentralizovanou měnu, kde samotnou hodnotu vyjadřuje jen shluk nul a jedniček v počítačích, zajímají i už i české firmy. „Jedná se o interní projekty a bohužel zatím nemůžu být konkrétní,“ odmítá však prozradit, kdo v Čechách pokukuje po riskantním platidle.

Virtuální měna jako energetická hrozba?

Vedle placení prostřednictvím bitcoinové peněženky nainstalované v počítači se do centra pozornosti dostávají ale i takzvaní „mineři“, kteří „dolují“ samotnou měnu. Bitcoinová horečka se od té někdejší zlaté odlišuje tím, že místo krumpáče novodobí kopáči sdružují své počítače do sítí, které umožňují bitcoinové transakce a za řešení těchto složitých matematických operací získávají nově uvolněné bitcoiny. Podle experta Marka Gimeina však virtuální měna tak zadělává na reálnou energetickou katastrofu. Za jediný den počítače používané „minery“ spotřebují elektřinu za 147 tisíc dolarů, za což mohou vyinkasovat výdělek až 681 tisíc dolarů. „Pokud se naplní sny podporovatelů bitcoinu a měna bude široce využívána v obchodě, spotřeba energie pro výrobu bitcoinů dramaticky naroste,“ varuje Gimein.

V zahraničí přitom platby v bitcoinech přijímají už i mnohé velké, především s internetovým prostředím spojené firmy, jako jsou Reddit, Mega či Wordpress. Ve Finsku si dokonce například zaměstnanci jedné softwarové firmy mohou vybrat část platu právě v bitcoinech. Zájem Čechů o mladou virtuální měnu naznačuje i služba Google Trends, která vyhodnocuje četnost vyhledávání. Podle posledních dat mají o bitcoin největší zájem Rusové, pak Američané, Finové, Estonci a právě Češi.

Časopis Economist přirovnává bitcoin k někdejší revoluční službě Napster pro sdílení hudby. Ani bitcoin nemusí tak jako Napster v současné podobě přežít, ale jako on ovlivní budoucí vývoj. Zatímco dosud veškeré on-line směnné produkty byly zastřešeny nějakou institucí, bitcoin od svého založení v roce 2009 nemá žádnou „centrální banku“, pouze matematický algoritmus. Dnes je v oběhu něco přes 11 milionů bitcoinů, podle algoritmu jich však nesmí být více než 21 milionů. Měna je tak v podstatě silně deflační, což je vidět i na hodnotě měny k dolaru.

Z 0,01 dolaru za jednu virtuální měnu na počátku projektu vystoupala minulý týden až na 237 dolarů za bitcoin. Pak po technických problémech hlavní burzy této měny Mt. Gox ztratila velkou část hodnoty a nyní ji postupně zase nabírá. Právě velká volatilita, technické problémy a nejasný legální status zabraňují, aby se zatím bitcoin stal hodnověrným protihráčem světových měn.

Marek Palatinus: Bitcoin je technologický experiment

Klepněte pro větší obrázekVolatilita bitcoinu je daň za měnu bez centrálního řízení, vysvětluje vzestupy a pády virtuální měny Marek Palatinus, zakladatel serveru Bitcoin.cz.

Prudkého poklesu kurzu bitcoinu v posledních dnech si už všimla ve velkém i světová média. Znamená to, že už to není jen projekt malé internetové komunity, ale opravdu konkurent světových měn?

Bitcoin je mladý technologický experiment s přesahem do sociálněpolitické oblasti a v tuto chvíli se nedá odhadnout, jaký dopad na společnost může mít. V současnosti vnímám bitcoin jako internet z poloviny devadesátých let. Tehdy se také jednalo o hračku pro akademiky a nadšence, dnes si však často život bez internetu nedokážeme představit. Mnoho lidí by si přálo, aby se bitcoin stal univerzálním platidlem, já však budu spokojený, i když zůstane nástrojem čistě pro elektronické platby.

Stane se z bitcoinu opravdu světově relevantní měna? Nebo k tomu nemůže dojít kvůli vysoké volatilitě?

Vysoká volatilita je vedlejší efekt měny bez centrálního řízení. Cena jednotky v dolarech je ovládaná pouze nabídkou a poptávkou, takže zvýšený mediální zájem zpravidla vede k růstu ceny, stejně tak i nepatrný náznak problémů může vést k panice a propadu ceny o desítky procent během pár minut. Dá se předpokládat, že cena se časem na nějaké hladině ustálí, ale může to být otázkou i několika let. Z toho důvodu si nemyslím, že bitcoin bude v nejbližší době vhodný jako prostředek směny. Bitcoin však může plnit svou roli celosvětové sítě pro finanční transakce i dnes, bez ohledu na jeho dolarovou cenu.

Kromě bitcoinu vznikají i další méně známé virtuální měny jako LiteCoin nebo Ripple. Co stojí za boomem těchto projektů virtuálních měn?

Klasické měny a standardní bankovní systém jsou velmi těžkopádné prostředky pro dynamické prostředí internetu. Bitcoin a další alternativy vnímám jako snahu o větší nezávislost na centrálních autoritách. Bitcoin lidem umožňuje posílat peníze po internetu podobně jako e-maily. Neexistují tu žádná omezení a regulace nebo otevírací hodiny. Můžete okamžitě poslat hodnotu v ekvivalentu milionu dolarů přes půl světa, aniž byste se museli někoho ptát, zda smíte.

Bitcoin má na sobě nálepku, že jím platí především obchodníci s ilegálním zbožím. Myslíte, že bitcoiny nedostihne brzy nějaká regulace?

Předpokládám, že by pod tíhou této regulace skončil i dolar, protože je hlavní měnou drogové mafie. FinCEN (americký úřad pro finanční kriminalitu) před pár týdny zveřejnil směrnice, ve kterých dává bitcoinu a dalším decentralizovaným měnám „zelenou“. To byl podle mě také hlavní důvod pro raketový růst ceny bitcoinu v minulých dnech.

Některé velké legální firmy, především na internetu, už platby bitcoiny dovolují, třeba Wordpress nebo Reddit. Čím se ale vlastně tak typicky platí bitcoiny?

Bitcoin je logicky nejvhodnější pro platby za elektronické služby, ale ve světě existují i hotely, bary a restaurace, kde můžete za svou útratu zaplatit bitcoiny. V poslední době zaznamenávám zvýšený zájem o implementaci bitcoinových plateb i zde v Česku.

Jak jsou Češi v „dolování“ či placení bitcoiny aktivní? Není to stále u nás jen zábava několika nadšenců?

Volnočasovou zábavou byl bitcoin mining o pár let dříve, kdy jsme si stavěli počítače z herních grafických karet. Dnes se mining transformuje do regulérního byznysu, pro těžbu bitcoinů vznikají specializované počítače za tisíce dolarů a jejich provozovatelé optimalizují svá zařízení pro co nejvyšší výkon a nejmenší spotřebu třeba i výběrem vhodné lokality – levná elektřina je například v Asii. Jedná se o dost dynamické prostředí, kde dlouhodobě ziskoví budou jen ti nejlepší. 

Článek původně vyšel na E15.cz

Témata článku: Byznys, Internet, Kryptoměny, Bitcoin, Wordpress, Experiment

93 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Icey-Eyes 23. 4. 2013 13:05:31
    Těžit na grafickej kartách je cesta do pekel, Avalon se svejma 66GH/s vás...
  • Lukke 23. 4. 2013 10:31:27
    Včera jsem si zkusil taky něco vytěžit. Na R7970 mám 610 Mhash/s, dnes...
  • esondra 21. 4. 2013 19:44:54
    Pokud je HW (karta) za cca 10.000,- je schopný vytěžit čistého 20 Kč za...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 29

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 63

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama