Bez čtečky jako bez ruky aneb co nového ve světě RSS

Vyznat se v desítkách čteček, které jsou si podobné jako vejce vejci je, obzvláště pro začínajícího uživatele, nadlidský úkol. Překročme práh šedé průměrnosti a představme si několik kvalitních kousků. Ušetřeme hodiny stahování, nastavování a zkoušení: Výjimečné RSS čtečky na jednom místě. Stačí si vybrat.

Jako jeden z významů akronymu RSS se uvádí spojení "Really Simple Syndication" - opravdu jednoduché sdružování. Celá věc spočívá v potlačení nezbytnosti procházet jednotlivé oblíbené informační weby proto, abychom si přečetli jejich aktuální zpravodajství. RSS čtečka sdruží potřebné informace na jediné místo v našem počítači - obvykle v podobě titulků nebo výtažků ze článků, na které stačí pro zobrazení celé zprávy již klasicky v internetovém prohlížeči pouze kliknout.

Čteček existuje nepřeberné množství. Naprostá většina z nich nijak nevybočuje z průměru. Obvykle obsahují vesměs podobné funkce a pokouší se napodobovat rozhraní MS Outlooku. Pro tento článek jsme se rozhodli učinit subjektivní výběr těch programů, které nad ostatními něčím vyčnívají. Podmínkou je, aby toto vyčnívání nebylo třeba vážit penězi. Automaticky tak vyřazujeme čtečky, které jsou placené nebo které nabízí pokročilé funkce až v placených variantách.

GreatNews

GreatNews je málo známý, ale velmi schopný program. Je produktem jediného muže, tudíž vývoj není příliš rychlý. Přesto jde o kvalitní čtečku, jejíž hlavní výhodou je rychlost, s níž pracuje. S tou se mnoho konkurenčních řešení nemůže měřit. Podporuje změnu zobrazení zpráv prostřednictvím CSS stylů. Jako jedna z mála rovněž umí zprávy viditelně rozdělovat (filtrovat) podle data. Ve většině konkurenčních produktů jsou totiž zprávy vypisovány v prostém seznamu bez nápadně viditelného členěnní do dnů. Velmi využitelné je rovněž inteligentní automatické označování důležitých zpráv.

Klepněte pro větší obrázek

GreatNews existuje pouze ve verzi pro MS Windows. Při běhu se stovkou sledovaných RSS kanálů nespotřebovává více, než 20 MB RAM. Při minimalizaci se jeho nároky sníží zhruba desetkrát. Program podporuje import OPML. To vše v české lokalizaci. Aktuálně je dostupná verze 1.0.0.370. Pokud hledáte čtečku, z níž má člověk při práci pocit, že pracuje „s nadhledem“, zvolte GreatNews.

www + stažení

RSSOwl

Sova mezi RSS čtečkami. Je moudrá a je tichým a efektivním lovcem. Autoři ji označují za „čtečku pro každého“. Jde o open source multiplatformí produkt využívající Javu. Z posledně jmenovaného plyne určitá nepružnost při práci a vyšší paměťové nároky přesahující na Windows 30 MB. Poslední verzí je 1.2.2 RC1.

Klepněte pro větší obrázek

RSSOwl nabízí propracované hledání ve zprávách, stejně jako automatické hledání RSS zdrojů. Umí se usadit v oznamovací oblasti u hodin a hlásit nově přijaté zprávy balónovým okýnkem - jak ve verzi pro Windows, tak pro Linux. Největším lákadlem tohoto programu však je možnost exportovat nejen jednotlivé zprávy, ale i celé kategorie zdrojů do souborů formátů PDF, RTF nebo HTML. Samozřejmostí je import OPML souborů, možnost vybírat oblíbené zdroje (bookmarks) a schopnost přímo otevírat www stránky.

www + stažení

FeedReader

FeedReader je dalším zástupcem open source řešení, k jejichž vytvoření byla použita Java. To opět znamená pomalejší reakce a vyšší paměťovou náročnost. Přesto je start FeedReaderu podstatně rychlejší, než v případě RSSOwl. Na tomto programu oceníte především jeho jednoduchost. To však neznamená, že je ochuzen o důležité vlastnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Uživateli se nabízí propracované filtrování a hledání ve zprávách, možnost třídit zprávy podle dní a nechat program zobrazovat oznámení o nových událostech. Mezi standardní vlastnosti patří práce s OPML soubory. Vyzdvihnout je naopak potřeba možnost příjmu podcastů. Nechybí podpora SSL ani lokalizace. To vše je ozdobeno pohledným uživatelským rozhraním. Nejnovější verze má označení 3.0.5.

www + stažení

Awasu

Tuto čtečku lze označit za jednoznačně nejpropracovanější a zároveň nejsložitější ze všech, které představujeme v tomto článku. V žádné jiné nepotřebujete pro přidání RSS zdroje při importu z OPML souboru projít průvodcem o pěti krocích. To na druhou stranu přináší obrovskou konfigurovatelnost. Uživatel má například možnost definovat pro jeden každý zdroj jiné oznámení o načtených zprávách. Grafické rozhraní programu je pohledné a především kompletně uživatelsky editovatelné. V nabídce je i podpora SSL a pluginů. Obrovským handicapem je neschopnost Awasu importovat zdroje z OPML hromadně a zároveň problémy s OPML soubory uloženými s kódováním UTF-8.

Klepněte pro větší obrázek

Odezvy programu jsou lepší, než kdyby byla použita Java, na druhou stranu nedosahují rychlosti GreatNews. Awasu jako jediná z testovaných čteček konstantně spotřebovává 30 MB operační paměti a její požadavky se výrazně nezmenší ani při minimalizaci. Kdo však hledá vysoce konfigurovatelný a mocný nástroj, jistě nad touto skutečností přimhouří oko. Aktuálně je dostupná verze 2.2.

www + stažení

Naší pozornosti se dožadují i další

Coby tip čtenářům lze doporučit ještě přinejmenším dvě další velmi kvalitní čtečky. Jde o programy RSS Bandit a Feed Demon. První jmenovaný je open source aplikace pro Windows, která k běhu vyžaduje .NET Framework 1.1. Nad své konkurenty nevyčnívá ničím výjimečným, přesto jde o velmi oblíbenou a používanou čtečku.

FeedDemon je jedna z nejlepších čteček vůbec. Kromě grafického rozhraní kopírujícího MS Office 2003 nabízí inteligentní vyhledávání a třídění, podporu podcastů a mnoho dalších pokročilých funkcí. Její hlavní nevýhodou je však skutečnost, že jde o placený software. Bezplatně je k dispozici pouze dvacetidenní zkušební verze.

Je zřejmé, že i v případě RSS čteček platí známé „Co člověk, to názor“. Článek nemá sloužit k pomluvě vašeho oblíbeného programu a vyzdvižení jiného. Má spíše nabízet tipy pro uživatele, kteří by rádi RSS používali, ale neví, po které čtečce sáhnout. Za tipy na další čtečky budeme v diskuzi vděčni.

 

Témata článku: Windows, Open source, GigaMania, Čtečka, RSS, Import, Bandit, Demon, Handicap

51 komentářů

Nejnovější komentáře

 • lukyn.v 10. 7. 2006 22:59:34
  Souhlas. Používám Bloglines asi 3 roky a jsem spokojen. Doporučuju....
 • dr.Sova 10. 7. 2006 21:44:12
  Otevřete si ji ve jakémkoliv prohlížeči
  Otevřete si ji na jakémkoliv PC...
 • dr.Sova 10. 7. 2006 21:29:24
  BlogLines Zajemcum o webovou ctecku muzu jen doporucit.Pokud používáte...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5