Automize: Naplánujte automatické činnosti

Řadu činností, které počítač provádí, lze automatizovat. Odpadne nutnost pamatovat na ruční spouštění procesů.

Program Automize je vytvořen v Javě, což znamená, že jej kromě Windows spustíte také třeba na Linuxu nebo v prostředí Mac OS X. Ve Windows Vista je nutné instalaci spustit v režimu správce. Instalační procedura o něj totiž sama nepožádá a místo toho skončí hlášením o nenalezeném souboru. V tomto operačním systému také dojde během provozu Automize k přepínání z grafického prostředí Aero na základní.

Automatické spouštění Wordu nebo alarm

Po spuštění Automize hned uvidíte seznam připravených úloh s možností přidávání nových a úpravou stávajících. Základní seznam zobrazuje buď všechny úlohy, nebo po přepnutí na záložku Schedules jen ty naplánované k spouštění v zadaný čas. Abyste mohli se seznamem pracovat a úlohy třídit do libovolných složek, je potřeba programu sdělit, čím se má zabývat.V nabídce Tasks najdete úlohy svázané s operačním systémem, programy z kancelářského balíku MS Office, archivování, šifrování, síťové služby, FTP, E-mail, web, sledování, databázové nástroje a další.

Klepněte pro větší obrázek
Automize s jedinou připravenou úlohou

Pro každou přidávanou úlohu nabízí Automize samostatný dialog, ve kterém nastavíte její parametry. V případě požadavku na vykonání nějakého příkazu operačního systému zadáváte název úlohy, obsah příkazového řádku, pracovní složku, proměnné prostředí a případný čas, po kterém bude program ukončen, jestliže stále poběží. U kancelářských programů z MS Office vám Automize nabízí otevření zadaného dokumentu, spuštění automaticky prováděného makropříkazu nebo jiného, konkrétně specifikovaného makra v dokumentu. Word, Excel, PowerPoint i Access lze po nastavené době automaticky ukončit.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog pro zadání příkazu operačního systému

V nabídce různých úloh týkajících se spouštění alarmu, zobrazování hlášení a zpožďování, mě zaujalo posílání signálu o stisknutých klávesách. Malé editační políčko, do kterého zadáváte posloupnost stisknutých kláves, má z hlediska možností programu velký význam. S jeho pomocí můžete totiž naplánovat snad jakoukoli činnost na počítači. Postupným zadáním kláves sloužících k přepnutí do nějaké aplikace a použití určité funkce dosáhnete toho, že Automize zvládne vykonávat i to, k čemu neexistuje konkrétní položka v nabídce jeho úloh.

Klepněte pro větší obrázek
Plánované otevření dokumentu ve Wordu

Jedinou nevýhodou je nutnost zadávat kombinace kláves, použití funkčních kláves nebo Ctrl, Shift a Alt ručně. V nápovědě je dále celá řada speciálních popisků pro konkrétní klávesy, které můžete využívat v použitém operačním systému. Z hlediska pohodlí při zadávání by bylo jednodušší, kdyby program sám zapsal použité kombinace kláves při jejich stisknutí. Takto třeba při stisku Ctrl+V vloží do příkazu obsah schránky, místo aby zapsal sekvenci stisknutých kláves.

Klepněte pro větší obrázek
Zadávání seznamu stisknutých kláves je poněkud nešikovné

Stahujte, archivujte, synchronizujte

Řada uživatelů Automize určitě používá nástroj určený k synchronizaci složek, k jejich kopírování, mazání, tisku nebo archivaci do formátu ZIP. U komprese nastavujete způsob uložení cesty k souboru, umístění vytvořeného balíčku a podmínku pro přidávání souborů na základě data poslední změny.

Klepněte pro větší obrázek
Automize umí plánovat archivaci souborů

Při práci s FTP lze použít dialogy pro nastavení celé řady běžných činností, nechybí ani možnost ručního zadávání příkazů FTP. Na požádání odešle Automize e-mail. Zajímavé je stahování souborů z webu v zadaném intervalu. Programu sdělíte URL, ze které má stahovat, přidáte parametry, cílovou složku a případně podmínku pro stahování v závislosti na datu změny souboru. Stahovací proces by si měl po příslušném nastavení poradit i s proxy servery stojícími v cestě.

Klepněte pro větší obrázek
Stahování souboru z webu v zadaném intervalu není problém

Pětice úloh umístěných ve skupině Monitors slouží ke sledování změn v souborech a složkách. Mnoho podobných nástrojů je určeno zase ke sledování obsahu proměnných v systému. Pro speciální úkoly je připravena podpora práce s databází a vykonávání SQL příkazů.

Naplánujte akci sekundu po sekundě

Síla Automize spočívá v tom, že jednotlivé naplánované příkazy lze řadit do fronty a vykonávat postupně. Ve frontě také využijete speciální úlohu nastavující zpoždění. Mezi dva úkoly tak vložíte zpožďující interval a vyřešíte tím problém, kdy jeden úkol musí počkat, než bude dokončen proces spuštěný před ním.

Jakmile máte seznam úloh připraven, lze jej zadat do plánovače. Opakované spouštění úlohy lze nastavit v jakémkoli intervalu od jedné vteřiny do několika měsíců. Podmínku lze omezit výběrem dnů, ve kterých se bude úkol vykonávat. V upřesňujícím zadání pak nastavíte datum a čas začátku a konce pravidelného vykonávání úlohy.

Klepněte pro větší obrázek
Naplánování spouštění vybrané úlohy

Automize obsahuje několik dalších doplňujících nástrojů. O jejich užitečnosti se přesvědčí spíše asi uživatelé jiných operačních systémů než Windows – zejména v případě prohlížeče archivů ZIP. Ale i ve Windows se vám může hodit FTP prohlížeč, test spojení s databází, prohlížeč seznamu stažených souborů a nástroj pro sestavení příkazu určeného ke spuštění Automize a okamžitého provedení konkrétní úlohy ze seznamu.

Cena za program se může zdát vysoká, vzhledem tomu, jak je Automize specializovaný si myslím, že si nakonec placené uživatele najde. Otázkou zůstává, jestli pro plánování úloh používat aplikaci vytvořenou v Javě, která pří svém spuštění ukrojí z operační paměti minimálně 40 MB. To se nebude líbit ani uživatelům Windows, ani zkušeným linuxovým uživatelům, kteří raději dají přednost cronu a skriptování příkazového řádku.

Automize 7.37
Automatizace úloh
129,95 USD
www.hiteksoftware.com

Klepněte pro větší obrázek

práce s webem a sítí

FTP

signály stisknutých kláves

Klepněte pro větší obrázek

cena

požadavky na paměť (Java)

Témata článku: Windows, Alarm

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Polzer 19. 9. 2007 8:45:23
    Samozřejmě. Parametry příkazové řádky pro standardní defragmentační...
  • fatman 19. 9. 2007 8:33:47
    Pokud ta úloha půjde spustit s parametrem, tak je na to BAT ideální, čeká...
  • Roman Langer 19. 9. 2007 7:23:57
    Sice jsem to nezkoušel, ale vsadil bych se, že zrovna defragmentace půjde...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5