reklama

AutoCollage 2008: Koláže než řekneš Microsoft

Krátíte si dlouhou chvíli tvorbou koláží z fotografií, ale ručně nedostáváte výsledky, jaké si představujete? Zkuste AutoCollage.

Jen málokoho by napadlo, že ve výzkumných laboratořích Microsoft Research se zabývají i takovými (zdánlivě) nesmysly, jako je automatizované spojování fotografií do koláží. Jenže ono tomu tak je. Navíc nejen nárazově, ale dlouhodobě. Ještě když program Microsoft Research AutoCollage 2008 před několika měsíci vyšel, pojal jsem jeho recenzi pro časopis Computer jako práci s kuriozitou. Tehdy bych se nenadál, že se objeví další verze. AutoCollage 2008 1.1 nepřináší revoluční změny, spíše jen vylepšení nejčastěji kritizovaných nedostatků. AutoCollage však na stránkách Živě.cz své místo nenašel, proto vám jej v tomto článku představím. K pěkným fotografickým kolážím není jednodušší cesta.

Klepněte pro větší obrázek

Za vývojem AutoCollage v laboratořích Microsoftu stojí britská skupina Cambridge Innovation Development. Její programátoři obohatili AutoCollage o možnost výběru nejdůležitějšího obrázku, odebírání obrázků, určení velikosti výstupů a mnohem těsnější integraci s Windows Live Fotogalerií. Uživatel tak oproti původní verzi získává o něco větší kontrolu nad tvorbou koláže, i když konfigurovatelnost, jak uvidíte dále, stále není prioritou. Začlenění funkcionality AutoCollage přímo do Windows Live Fotogalerie je naopak pouze otázkou času.

Slepujeme, sešíváme

Uživatelské rozhraní AutoCollage je vyvedeno v moderní antracitové barvě. Již na první pohled je patrné, že máme v rukách jednoduchý program, který se ovládá několika málo intuitivními tlačítky. Po prvním spuštění je uživatel vyzván k výběru složky obsahující alespoň sedm obrázků. Sedm je nutné minimum. Čím více obrázků načtete, tím více si snížíte pravděpodobnost jejich opakování a také zvýšíte rozsah koláže. Strop je naopak na padesáti obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek
Načtené fotky i s automaticky rozpoznanými obličeji

Fotografie lze importovat přímo z Windows Live Fotogalerie. V tomto správci fotografií stačí některé z nich označit a v nabídce Extras zvolit možnost Přidat do AutoCollage.

AutoCollage je navržen tak, aby potěšil oko svého uživatele. Jednotlivé obrázky se načítají postupně, což je doprovázeno pohledným grafickým efektem. Animací je koneckonců doprovázeno i samotné generování koláže. Ještě před tím však navštivte konfiguraci pod tlačítkem Options. Zde totiž můžete nastavit velikost (v palcích i pixelech), velikost preferovaných obrázků a hloubku překryvu jednotlivých snímků výsledné koláže.

Klepněte pro větší obrázek
Volba rozměrů a detailů koláže

Na druhé záložce konfiguračního dialogu najdete konfiguraci rozpoznávání obličejů. To lze provést buď ručně, nebo se můžete spolehnout na poměrně schopnou automatiku. Ruční výběr spočívá v pouhém označení obličeje barevným obdélníkem. Tento postup lze samozřejmě použít i na fotografiích skupin osob či jakýchkoli jiných lidí i předmětů. Na fotce zkrátka jako „obličej“ můžete označit cokoliv. Na označování fotografií je třeba si zvyknout, jeho provedení totiž není nijak intuitivní. Provádí se označením fotografie, která tím vyjede z hromádky. Pokud na ni kliknete znovu, opět se schová. Jedinou možností tak je kliknout a při tom držet stisknutou klávesu Ctrl. Tímto způsobem však lze označit vždy pouze jednu osobu či objekt na každé fotografii. Automatika si poradí i s vyšším počtem osob.

Druhým krokem po provedení konfigurace bude samotná tvorba koláže. Není překvapivé, že se spouští tlačítkem Create. Sestavování koláže není při větším počtu fotografií nijak rychlé, ale naproti tomu nejde o žádné utrpení. Na moderních strojích se čas generování koláže dá počítat spíše ve vteřinách než v minutách. Jakmile je koláž hotova, můžete ji exportovat jako obrázek ve formátu JPG, přímo poslat e-mailem či nastavit jako pozadí pracovní plochy.

Klepněte pro větší obrázek
Fotky už se skládají

Zadarmo ani kuře...

Microsoft Research AutoCollage 2008 je jednoduchý a podařený nástroj pro automatické inteligentní spojování fotografií do jedné velké koláže. Připouští však minimální zásahy uživatele a navíc jeho jednoúčelovost jej odsuzuje přinejlepším k příležitostnému použití. O to větším překvapením je fakt, že jde o placený software. Volně ke stažení je pouze třicetidenní demoverze, plná verze stojí v elektronickém obchodě Microsoft Store 18 liber, tedy necelých 550 korun. Demoverze přidává do exportované koláže vodoznak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázky hotových koláží

Témata článku: Software, Microsoft, Microsoft Store

30 komentářů

Nejnovější komentáře

  • incánus 5. 5. 2009 7:53:22
    Toto je skrátka program iného typu ako GIMP. Nejaké nastavenia snáď má, a...
  • akira.uzai 5. 5. 2009 7:17:59
    >> incanus ale to je trošku něco jiného, v Gimpu máš kontrolu nad tím, co...
  • incánus 4. 5. 2009 22:00:28
    Fascinujú ma odborníci, ktorí na základe pár zmenšených ukážok posúdia...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama