reklama

Asus OC Gear: přetaktování dvěma prsty

Asus uvádí na trh speciální edici grafických karet, které lze přetaktovat otočením velkého kolečka na informačním panelu.

Možná si ještě vzpomínáte na externí box pro grafické karty, se kterým společnost Asus před nějakým časem vzbudila rozruch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Dominoval mu velký displej s ovládacím kolečkem, a právě ten se stal charakteristickým prvkem nové edice přetaktovaných grafických karet společnosti Asus určené pro stolní počítače.

Panel se má objevit v kombinaci s kartou Asus EN8600 GT OC Gear/HTDP/256 M. Výrobce se zmiňuje o tom, že jde o první grafickou kartu s hardwarovým přetaktováním v reálném čase. S hardwarovou vazbou na přetaktování asi nebude tak žhavé – panel se má zapojovat přes interní USB na základní desku. O nastavení příslušných frekvencí se tedy nejspíše postará opět software – ovladače či utilita ke grafické kartě, ale namísto tahání za virtuální posuvníky budeme točit skutečným kolečkem.

Klepněte pro větší obrázek

ModelEN8600GT/HTDP/256M
JádroGeForce 8600GT
Paměti256 MB DDR3
Frekvence jádra540MHz
Frekvence pamětí1.4GHz (700MHz DDR3)
Šířka sběrnice128 bitů
Maximální rozlišeníUp to 3840 x 2400
RozhraníPCI Express ×16

Nebudeme škarohlídi a odpustíme si připomínky na téma „výsledný efekt přetaktování karty s výkonem GeForce 8600 GT“ (byť osazené rychlejšími pamětmi, díky kterým se výkon v 3D Marku 06 vyšplhá ze 4 185 na 5 493 bodů) a podíváme se, co ještě panel umí.

NázevOC Gear
RozhraníInterní 4-Pin USB konektor
Spotřeba5 W
Rozměry displeje89 mm × 31,6 mm
Šířka a délka panelu148,5 × 42,6 mm
Celkové rozměry148,5 × 42,6 × 139,6 mm (bez kabelu)
Funkce displeje1. Hlasitost zvuku
2. Rychlost jádra grafické karty
3. Teplota jádra grafické karty
4. Aktuální počet snímků za vteřinu
5. Rychlost ventilátoru
Nastavitelné1. Hlastitost zvuku
2. Rychlost grafického jádra
3. Rychlost ventilátoru
Kompatibilní grafické kartyASUS

Po většinu času panel poslouží jako diagnostický displej, který zobrazuje informace o aktuální rychlosti jádra, jeho teplotách, či otáčkách ventilátoru. Užitečné je i zobrazování aktuálního počtu snímků za vteřinu či nastavení aktuální hlasitosti.

Pomocí velkého kolečka lze nastavovat frekvenci jádra, rychlost ventilátoru či hlasitost zvukového výstupu. Právě snadné nastavování frekvence grafické karty může být zajímavé – určitě je to rychlejší a elegantnější řešení, než se vrtat v ovladačích a utilitách pro přetaktování. Člověk může snadno stáhnout výkon grafiky v okamžiku, kdy jej není zapotřebí a sníží se hluk i spotřeba grafiky.

Klepněte pro větší obrázek

Asus má k podobnému „hardwarovému“ nastavování realizovanému pomocí ovladačů celkem blízko – řada z vás asi zná tlačítka pro rychlé přepínání různých režimů výkonu u notebooků této společnosti.

Radost z úspory energie trošku kalí fakt, že si zapojený panel řekne o 5 W, a určitě nebude zadarmo (cenu výrobce prozatím neuvádí), ale pořád je tam navíc ještě to monitorování, že?

Toto řešení by asi bylo zajímavější spíše k podtaktování grafických karet, které si řeknou o požehnanou dávku energie (třeba karty řady GeForce 8800 a Radeon HD 2900) a přitom běží až zbytečně rychle – vždyť kdo stojí o sto dvacet snímků za vteřinu ve hrách, když si karta kvůli tomu řekne třeba o čtyřicet wattů navíc?

Ostatně, nebylo by na škodu mít podobné kolečko na regulaci výkonu celého systému. Zatím něco podobného vídáme jen u notebooků, kde podobná tlačítka a režimy fungují pro zvýšení výdrže na baterie.

Dnes už u stolních počítačů konečně regulace frekvence procesorů či grafických karet v nezatíženém stavu nějak funguje, ale zdaleka to není dokonalé – povětšinou existují jen dva režimy – plný výkon a úspornější mód. Systém jen těžko odhadne, jaký výkon nám momentálně vyhovuje, kdy běží zbytečně rychle a stačilo by i volnější tempo.

Samozřejmě by bylo nejlépe, kdyby něco podobného vůbec nebylo zapotřebí, ale kdo z nás se při pohledu na rostoucí výkony zdrojů a spotřebu průměrně výkonných sestav neubrání pesimismu?

Zdroj: Laptop Logic

Témata článku: Software, Asus, Panel

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • kamil 6. 7. 2007 12:01:56
    a bude vubec XG station ? re kdy bude?
  • Bennie 4. 7. 2007 10:51:29
    Přesně také kolečko je v ASUS suite, kterou jsem dostal k základní desce....
  • Honza 4. 7. 2007 2:24:24
    jako by z oka vypadl ASUSu XG station... ze?
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 100

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 35

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

ASUS ZenBook 3 se začal prodávat v Česku. Je ve všem lepší než MacBook, ale bude to stačit?

** Novinka od Asusu míří přímo proti MacBooku od Applu ** Nabídne daleko více výkonu za stejné peníze

2.  12.  2016 | David Polesný | 146

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 73


reklama