reklama

ARM představil první 64bitové procesory, změní trh?

Možná již na konci příštího roku budou na trhu nové procesory s 64bitovou architekturou ARMv8 v čele s podporou od AMD.

Architektura ARM byla dlouhou dobu používaná v úsporných a jednoduchých čipech s velmi nízkým výkonem i cenou. Tomu odpovídaly i podporované technologie, které byly ve srovnání s klasickými procesory poměrně zastaralé a pro náročnější věci nepoužitelné.

S úspěchem mobilních zařízení se ale popularita architektury ARM dostala na zcela nové úrovně. Počet variant se rychle rozrostl a nyní jsou k dispozici několikajádrové modely s vysokým výkonem, který stačí nejen na běžnou kancelářskou činnost i práci na internetu, ale i náročnější oblasti jako je hraní her a podobně.

Architektura ARMv7, která patří mezi nejnovější dostupnou na současném trhu, je ale pouze 32bitová, což značně omezuje možnosti použití v lukrativní segmentu serverů a datacenter. To se ale velmi brzy změní.

Tři procesory v jednom

ARM představil architekturu ARMv8 již minulý rok, pro bližší podrobnosti si tak můžete přečíst náš článek. Tentokrát ale došlo k představení konkrétních variant procesorů, které mohou ostatní výrobci vyrábět či implementovat do vlastních řešení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

ARM uvedl 64bitové procesory Cortex-A53 a Cortex-A57, které jsou vlastně vylepšenou verzí čipu A15 a A7. Oba čipy jsou postaveny pro zcela jiný segment a výkon.

Zatímco komplexní Cortex-A57 je typu out-of-order a zaměřen na vysoký výkon, jednoduchý Cortex-A53 je typu in-order a jeho cílem je co největší úspora energie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A podobně jako je to možné vidět například u Nvidie Tegry 3, i zde ARM nabízí kombinaci obou procesorů v jednom do jednoho univerzálního Cortex-A50. Ten obsahuje dva druhy procesorů, dokáže se tak plynule přizpůsobovat situacím z oblasti výkonu i maximální úspory energie.

V klidu je tak pro minimální výpočetní operace použit mnohem jednodušší a tím pádem i úspornější čip, při potřebě výkonu se pak úlohy přenesou na zpracování komplexnějšímu čipu, který je v takovém případě efektivnější.

ARM tento druh hybridního čipu označuje jako big.LITTLE a dle očekávání budou tyto čipy vyráběny ke konci roku 2013, respektive v průběhu roku 2014 28nm a 20nm technologií, samozřejmě s výhledem na ještě pokročilejší 14nm proces.

Klepněte pro větší obrázek
Chystaný hybrid big.LITTLE a efektivita výkonu a spotřeby

Jak můžete vidět na srovnávacím obrázku, zatímco výkon jde strmě nahoru, díky pokročilejší technologii výroby se udržuje srovnatelná či mírně snižující spotřeba než u minulých generací.

Mezi prvními výrobci, kteří si již tuto architekturu licencovali, patří například Broadcom, STMicroelectronics, HiSilicon, Calxeda a také velmi známé AMD.

AMD Opteron na bázi architektury ARM

ARM získal velkého spojence, který může značně ovlivnit úspěch této architektury na serverech – AMD. AMD totiž oficiálně oznámilo, že vyvíjí 64bitový serverový procesor s architekturou ARM, který by měl být k dispozici již ve zmíněném roce 2014, kdy se objeví i další řešení na bázi ARMv8.

Klepněte pro větší obrázek
AMD je zkušeným hráčem v oblasti serverů, který může prosadit architekturu ARM

Již dříve navíc AMD rovněž oznámilo, že začne integrovat jádra Cortex A5 do svých hybridních APU čipů, byť zatím pouze na určité funkce jako například Trustzone. Do budoucna lze ale pravděpodobně předpokládat ještě větší propojení a možná vytvoření mnohem „hybridnějšího“ čipu, než je big.LITLLE, který se bude schopen vyrovnat s různými druhy výpočtů s maximální efektivitou.

AMD má desetileté zkušenosti v oblasti vývoje serverových procesorů, stejně tak s 64bitovou podporou a dalšími oblasti celé platformy, které jsou nutné pro integraci a stavbu serverů a na nich založených datacenter.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zpočátku lze ale očekávat spíše zaměření na menší a velmi úsporné servery, které začínají být stále více populárnější kvůli nízké ceně i nákladům, jež mohou být pro spousty firem zajímavějším řešením.

Klepněte pro větší obrázek
AMD si věří a má dlouholeté zkušeností nejen z oblasti serverových čipů, ale i dalších technologií

V případě kombinace s výpočetními kartami lze navíc poskytnout i vysoký paralelní výkon, kterému v určitých oblastech nedokáže konkurovat ani několikanásobně dražší klasický procesor.

Post-server éra?

Své vlastní řešení kombinují procesor ARM a grafický výpočetní čip chystá i Nvidia, takže do budoucna se nám pravděpodobně rýsuje konkurence mezi AMD a Nvidia v serverové oblasti a to nikoli pouze u výpočetních karet jako je tomu doposud.

Hlavní otázkou ale zůstává, co s tímto trendem udělá Intel, který se sice snaží nabídnout vlastní řešení výpočetní karty s vysokým paralelním výkonem, úsporné Atomy však zatím nejsou takovým trhákem v efektivitě jako ARMy.

Trh s malými a úspornými servery je zatím odhadován kolem 10 % z celkového serverového segmentu, i to je však odhad, který se může během několika let velmi rychle proměnit, stačí se podívat na úspěch levných mobilních zařízení a následnou stagnaci a prvotní propad prodejů desktopů a notebooků.

Budoucí technologie tak může změnit serverový trh stejně, jako se to stalo na desktopech a mobilních zařízení. O vysoký paralelní výkon se budou starat výpočetní grafické karty, ostatní výpočty zastanou úsporné a extrémně efektivní čipy s moderními architekturami, mezi kterými bude výrazným hráčem i ARM. S rozšiřujícím úspěchem totiž přichází i popularita mezi vývojáři, což je jedna z nejdůležitějšího složek pro rozmach podobných technologií.

 

Témata článku: Hardware, Technologie, Cloud, AMD, Procesory, ARM, Screen, Arma, Order, Boulder, Army

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • George76 3. 11. 2012 1:40:33
    wintel to potrebuje jako prase drbani!
  • Michal Lupečka 2. 11. 2012 18:46:43
    Zní to dobře... jen, aby si s tím pospíšili.
  • Matin Kukač 2. 11. 2012 11:56:40
    jak už jsem psal jindy a jinde: RISCové procesory v serverech. No jen si...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama