Apple umí dělat i servery: Xserve s Intel Nehalem

Apple je špičkovým výrobcem hardwarových designových šperků, pro leckoho tedy může být překvapením, že fušuje do řemesla i zavedeným výrobcům serverů. Apple inovoval svůj Xserve.

Nedávné oficiální uvedení nové generace serverových procesorů Intel Xeon založených na architektuře Nehalem přímo souvisí s celou řadou novinek na trhu serverů všeho druhu. Pozadu nezůstává ani Apple, který včera aktualizoval svůj jediný rackový server Xserve.

Na jeho koncepci se nezměnilo téměř nic. Jednoduchý 1U server s jedním nebo dvěma procesory vám prostě bude muset stačit. Ostatně jediným důvodem pro výběr Xserve je pouze chtíč po serverové verzi operačního systému Mac OS X. Z pohledu výbavy i dalších možností je v ostatních případech lepší si vybrat z bohaté nabídky zavedených špiček v serverové branži.

TIP: Dell i HP byli o týden rychlejší než Apple – šestá generace serverů ProLiant a nová generace serverů PowerEdge byli uvedeny 30. března

Srdcem aktualizovaného Xserve je jeden nebo dva procesory Intel Xeon série 5500 s frekvencí 2,26 až 2,93 GHz. Čipová sada je zcela jistě Intel, protože jiná alternativa pro procesory z jádrem Nehalem neexistuje. Nvidia si ale našla cestu i do Xserve, kde zabezpečuje grafický výstup pomocí konektoru Mini DisplayPort. Použitý GeForce GT 120 s 256MB GDDR3 pamětí najde využití i jako akcelerátor některých specifických úkolů, jeho faktický přínos je však diskutabilní hlavně s ohledem na jeho mizivý výkon ve srovnání s použitými procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Na server se sice nikdo normální nebude chodit dobrovolně dívat, navzdory tomu jej u Apple docela vyšperkovali

Jablečný server spoléhá v oblasti datových úložišť hlavně na 3,5“ disky, kterých můžete osadit celkem 3 kusy. Kromě běžných SATA disků lze použít i výkonnější 15 000 otáčkové SAS disky a inovativní specialitkou je i možnost osadit 1,8“ SSD disk s kapacitou 128 GB. Ten by mohl dobře sloužit jako systémový oddíl.

Operační paměť může být osazena ve dvanácti slotech pro DDR3 ECC moduly. Jiné osazení než 6 nebo 12 kusů nemá smysl vzhledem k zachování vysoké propustnosti, která procesorům s jádrem Nehalem umožňuje dosahovat zajímavých výkonů. U paměti bohužel narazíte na nové omezení – Mac OS X Server 10.5 podporuje pouze 32 GB paměti. Také celkový počet slotů není právě nejvyšší, protože mnohé analýzy ukázaly, že osadit více paměti dává větší prostor pro utilizaci výkonu serveru a konkurence tyto závěry využívá naplno s osmnácti sloty. Ty kromě maximální kapacity (144 GB) dávají i prostor pro využití levnějších modulů – 4GB moduly jsou 8× levnější než 8GB.

Klepněte pro větší obrázek
SSD disk je uložen nad levou krajní pozicí pro 3,5“ disk

TIP: Stejné procesory využívá i před měsícem inovovaný Mac Pro – Uragán novinek na stolních počítačích Apple

Největším přínosem aktualizace je výkon a úspora energie. Díky novým procesorům je poměr výkonu na watt spotřeby až o 89 % lepší než u minulé generace Xserve (dle měření Apple) a také celkový výkon je v mnoha směrech významně vyšší. Integrovaný paměťový řadič a vysoká propustnost udělaly svoje – děkujme Intelu. Více měření hledejte zde.

Klepněte pro větší obrázek

Evropské ceny Xserve začínají na 2 899 EUR za verzi s jedním procesorem a pak 3 469 EUR za verzi se dvěma čipy. Oboje při základní konfiguraci s jediným 160 GB diskem, pouhými 3 GB paměti a základní zárukou. Alespoň že přiložená licence Mac OS X Server umožňuje neomezený počet klientů.

Proč Apple doposud neuvedl alespoň 2U verzi Xserve zůstává záhadou. Kromě větší skříně pro více disků a další výbavu by nebylo na škodu přidat podporu 2,5“ SAS disků do 1U verze současné omezení Mac OS X Server na 32 GB paměti lze s ohledem na současné možnosti hardware považovat za trestuhodné.

Témata článku: Hardware, Byznys, Servery, Apple Mac

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vykook 13. 4. 2009 1:24:02
    Reakce ti trvala tak dlouho protoze sis toho musel hromadu nastudovat a...
  • izak___ 12. 4. 2009 22:03:19
    No ja neplacam hovadiny, stahni si zdrojaky darvina ;-)) Aby bylo...
  • vicvixx alias Viktor 10. 4. 2009 13:10:52
    Jinak pokud jedete hlavne na Macich a ty potrebujete serverove zajistit,...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 112

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 17

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C