Apple umí dělat i servery: Xserve s Intel Nehalem

Apple je špičkovým výrobcem hardwarových designových šperků, pro leckoho tedy může být překvapením, že fušuje do řemesla i zavedeným výrobcům serverů. Apple inovoval svůj Xserve.

Nedávné oficiální uvedení nové generace serverových procesorů Intel Xeon založených na architektuře Nehalem přímo souvisí s celou řadou novinek na trhu serverů všeho druhu. Pozadu nezůstává ani Apple, který včera aktualizoval svůj jediný rackový server Xserve.

Na jeho koncepci se nezměnilo téměř nic. Jednoduchý 1U server s jedním nebo dvěma procesory vám prostě bude muset stačit. Ostatně jediným důvodem pro výběr Xserve je pouze chtíč po serverové verzi operačního systému Mac OS X. Z pohledu výbavy i dalších možností je v ostatních případech lepší si vybrat z bohaté nabídky zavedených špiček v serverové branži.

TIP: Dell i HP byli o týden rychlejší než Apple – šestá generace serverů ProLiant a nová generace serverů PowerEdge byli uvedeny 30. března

Srdcem aktualizovaného Xserve je jeden nebo dva procesory Intel Xeon série 5500 s frekvencí 2,26 až 2,93 GHz. Čipová sada je zcela jistě Intel, protože jiná alternativa pro procesory z jádrem Nehalem neexistuje. Nvidia si ale našla cestu i do Xserve, kde zabezpečuje grafický výstup pomocí konektoru Mini DisplayPort. Použitý GeForce GT 120 s 256MB GDDR3 pamětí najde využití i jako akcelerátor některých specifických úkolů, jeho faktický přínos je však diskutabilní hlavně s ohledem na jeho mizivý výkon ve srovnání s použitými procesory.

Klepněte pro větší obrázek
Na server se sice nikdo normální nebude chodit dobrovolně dívat, navzdory tomu jej u Apple docela vyšperkovali

Jablečný server spoléhá v oblasti datových úložišť hlavně na 3,5“ disky, kterých můžete osadit celkem 3 kusy. Kromě běžných SATA disků lze použít i výkonnější 15 000 otáčkové SAS disky a inovativní specialitkou je i možnost osadit 1,8“ SSD disk s kapacitou 128 GB. Ten by mohl dobře sloužit jako systémový oddíl.

Operační paměť může být osazena ve dvanácti slotech pro DDR3 ECC moduly. Jiné osazení než 6 nebo 12 kusů nemá smysl vzhledem k zachování vysoké propustnosti, která procesorům s jádrem Nehalem umožňuje dosahovat zajímavých výkonů. U paměti bohužel narazíte na nové omezení – Mac OS X Server 10.5 podporuje pouze 32 GB paměti. Také celkový počet slotů není právě nejvyšší, protože mnohé analýzy ukázaly, že osadit více paměti dává větší prostor pro utilizaci výkonu serveru a konkurence tyto závěry využívá naplno s osmnácti sloty. Ty kromě maximální kapacity (144 GB) dávají i prostor pro využití levnějších modulů – 4GB moduly jsou 8× levnější než 8GB.

Klepněte pro větší obrázek
SSD disk je uložen nad levou krajní pozicí pro 3,5“ disk

TIP: Stejné procesory využívá i před měsícem inovovaný Mac Pro – Uragán novinek na stolních počítačích Apple

Největším přínosem aktualizace je výkon a úspora energie. Díky novým procesorům je poměr výkonu na watt spotřeby až o 89 % lepší než u minulé generace Xserve (dle měření Apple) a také celkový výkon je v mnoha směrech významně vyšší. Integrovaný paměťový řadič a vysoká propustnost udělaly svoje – děkujme Intelu. Více měření hledejte zde.

Klepněte pro větší obrázek

Evropské ceny Xserve začínají na 2 899 EUR za verzi s jedním procesorem a pak 3 469 EUR za verzi se dvěma čipy. Oboje při základní konfiguraci s jediným 160 GB diskem, pouhými 3 GB paměti a základní zárukou. Alespoň že přiložená licence Mac OS X Server umožňuje neomezený počet klientů.

Proč Apple doposud neuvedl alespoň 2U verzi Xserve zůstává záhadou. Kromě větší skříně pro více disků a další výbavu by nebylo na škodu přidat podporu 2,5“ SAS disků do 1U verze současné omezení Mac OS X Server na 32 GB paměti lze s ohledem na současné možnosti hardware považovat za trestuhodné.

Témata článku: Hardware, Byznys, Servery, Apple Mac

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vykook 13. 4. 2009 1:24:02
    Reakce ti trvala tak dlouho protoze sis toho musel hromadu nastudovat a...
  • izak___ 12. 4. 2009 22:03:19
    No ja neplacam hovadiny, stahni si zdrojaky darvina ;-)) Aby bylo...
  • vicvixx alias Viktor 10. 4. 2009 13:10:52
    Jinak pokud jedete hlavne na Macich a ty potrebujete serverove zajistit,...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 88

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?