Apple sílí a má nejrychlejší notebook pro Vistu

Ve válce systémů Mac OS X posiluje na úkor Microsoftu. Oba ale prohráli u soudu, kde nechali milióny za nesmyslné patenty.

Poslední dobou je na Živě překvapivě často slyšet o Linuxu. Nedávná statistika odhalila, že jej používá něco málo přes dvě procenta našich čtenářů. Nezanedbáme ale ani další známou minoritu, a to uživatele počítačů Apple. Vracíme se k pravidelnému zpravodajství z „jablečného“ světa, který leckdy dokáže fascinovat i uživatele věrné Microsoftu. Ucelený souhrn šťavnatých novinek zařazených do souvislostí vám budeme přinášet každých čtrnáct dní. A hned první dnešní zpráva vám odpoví na otázku, proč má smysl si Applu všímat.

Microsoft Windows ztrácí ve prospěch Apple Mac OS X

Společnost Net Applications zveřejnila své listopadové měření využívání operačních systémů. Z jejich analýzy vzešly zajimavé závěry. Především systém Mac OS X dosáhl svého rekordního maxima, když zaujal 6,8 % podílu na trhu. Ve stejném období minulého roku měl podíl 5,39 %. To znamená zvýšení podílu na trhu o 26,15 %. Navíc je zde vidět trvalý růst od ledna 2006. Ano, právě v tuto dobu Apple přešel na platformu Intel, což se zpětně jeví jako výborný krok Applu, i přes dřívější výkřiky ortodoxních uživatelů Macu o neuváženosti tohoto kroku.

Mnohem zajímavější je ovšem pozadí tohoto růstu. Podíl Microsoft Windows se za měřené období zmenšil o 1,74 %. Z údajů o Mac OS X lze snadno spočítat polepšení o 1,41 %. Z toho vyplývá, že 81 % ztrát Windows je ve prospěch operačního systému od Applu.

Zdroj zprávy včetně přehledné tabulky naleznete na serveru switchtoamac.com.

Java JDK 6 na Macu svépomocí

Mnoho uživatelů si stěžovalo Applu, že ani do posledního vydání operačního systému 10.5 Leopard nebyl schopen zaimplementovat Javu ve verzi 6 a použil již zastaralou pátou verzi. Komunita kolem Applu však byla odjakživa velmi činorodá, a tak se jeden z vývojářů, Landon Fuller, rozhodl vzít situaci do vlastních rukou a nečekat na Apple samotný. Fuller použil JDK 6 ze systému BSD přímo od Sunu, kterou dále upravoval tak, aby byla schopná bez problému běžet na počítačích Apple s procesory Intel. Uživatelé s PowerPC procesory si budou muset počkat na přímo applovskou variantu. Na druhou stranu je k dispozici jak verze pro OS Tiger (10.4), tak i pro Leoparda. Pro něj navíc ve 64bitovém provedení.

Implementace Javy 6 byla vydána 5. prosince ve finální verzi 1.0, ovšem Fuller na ní dále pracuje. Projekt je nazván SoyLatte, což v překladu znamená sojová káva, a domovské stránky projektu naleznete na Fullerově webu. Podle měření je rychlostní skok oproti JDK 5 výrazný. Fuller se chce dále věnovat problematické otázce Javy na Macu a hodlá pokračovat i na transportu vyvíjející se sedmé verzi Javy.

Poláci se už radují, mají oficiální zastoupení Applu v jejich zemi

Již při uvedení Leopardu koncem října bylo jasné, že oficiální vstup a zastoupení Applu na polském trhu je definitivní záležitost a je jen otázkou několika málo týdnů. Však jednou z posledních oficiálních lokalizací obsaženou přímo v systému je právě polština. První týden v prosinci se Poláci dočkali. Přesto je vstup Apple pozvolný. Stále nefunguje jeho vlastní Apple Store, iTunes u severních sousedů taktéž nenalezneme. Vše doposud řídí dřívější zastoupení SAD. Co ovšem můžeme závidět, obzvláště v porovnání s tristním stavem českého webu, je oficiální prezentace na adrese apple.com/pl.

Klepněte pro větší obrázek

10 miliónů kvůli patentu

Nad patentovými spory nejednomu člověku zůstává rozum stát. Nejinak je tomu i v kauze společnosti Burst.com versus Apple, Inc. Celá kauza se týkala patentu na urychlení přenosu audia a videa po síti. Slovy Richarda Langa, spoluzakladatele Burstu a jeho současným předsedou a CEO: „S naší patentovanou technologií jsou schopni přenášet video a hudbu po internetu rychleji než v reálném čase.“ Čili se nejedná o nic jiné, než klasické streamování a bufferování. Apple se s Burst snažila dohodnout celý rok, jablečná firma několikrát napadla patent jako neplatný, ovšem Burst stále pokračoval v trestním řízení. Není divu, v naprosto stejném procesu minulý rok vysoudil na Microsoftu celých 60 miliónů dolarů. U Applu se Burst musel spokojit s mnohem menší částkou, opět ale vyhrál. Apple mimosoudně zaplatí 10 miliónů dolarů.

Zdroj: news.com

Vista nejrychleji? Na MacBooku

Dnešní článek zakončíme vesele. Jedna z mnoha reklam Applu ze série „Get a Mac“, tentokrát umístěná přímo v hostitelském webu. Vzdáte to, nebo ne? Ať tak, či onak, pořiďte si laptop Apple MacBook Pro, ať už jste zastánci jakéhokoliv systému. Proč? Dle PC Worldu se jedná o nejrychlejší notebook pro Microsoft Windows Vista!

Témata článku: Software, Notebooky, Apple, Windows, Linux, Open source, Leopard

71 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Wormik 27. 12. 2007 20:54:17
    Otazka ale je zda-li beznej Franta je student a nebo pracujici clovek....
  • Milan Bazant 14. 12. 2007 1:04:09
    Kdo rekl, ze SJ neni nas buh? ;-) (s bohem - SJ - lze nesouhlasit, ale to...
  • hubert 13. 12. 2007 12:20:23
    Ve vlastním světě...tím že Windows zahltila svět ještě neznamená že...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5