reklama

Apple si patentuje solární technologie, co chystá?

Společnost Apple je známa nasazováním nových technologií, tento měsíc si však patentovala další z oblasti solárního napájení. Dočkáme se extrémně dlouhé výdrže?

Solární energie patří mezi tu, která zatím nebyla a doufejme, že nikdy nebude zpoplatněna. Na povrch naší Země dopadá v průměru přibližně 1 kW energie na metr čtvereční při jasné obloze, při zatažené obloze přibližně desetina. Současné nejlepší prodávané solární články mají efektivitu kolem 20 %, což sice není moc, ale i tato hodnota postupně stoupá a nesmíme zapomenout na jednu věc – novější technologie mají stále nižší spotřebu.

Využít všudypřítomné světlo pro napájení či nabíjení je tak nasnadě. Přeměnit světelnou energii na elektrickou je totiž stále snazší a s nižší spotřebou celých zařízení i samotných čipů je navíc potřeba stále menší množství energie.

Klepněte pro větší obrázek
Efektivita různch technologií solárních článků

I když Apple určitě není jediný, koho tato oblast zajímá, s postupným patentováním nejrůznějších technologií v této oblasti dává znamení, že se solárním napájením počítá, a to velmi vážně.

Záhadné sklo a solární články pod displejem

Při uvedení nové verze iPhonu i iPodu Touch bylo jednou z novinek speciální povrch ze zesíleného skla, který je na obou stranách přístroje. Ostatní výrobci ve velkém používají plast a tomuto kroku se tak většina lidí velmi divila. Sklo na takovém zařízení je sice považováno za zbytečně drahý designový prvek, ale to jen na první pohled. Apple si totiž nechal patentovat použití solárních článků pod displejem i v kombinaci se zadním krytem. V takovém případě dává tato zpráva zcela nový rozměr.

Klepněte pro větší obrázek

Sklo samozřejmě pohlcuje mnohem méně světla, než sebeprůhlednější plast a má i další lepší vlastnosti. Spolu s touto informací tak vyvstává na povrch spekulace, proč vlastně Apple použije dražší materiál na přední i zadní stranu, když to není potřeba? Nejjednodušší vysvětlení je právě pro otestování a další zlepšení této technologie, která je možná důležitá pro něco dalšího, co je teprve v plánu.

Jeden z patentů Applu se týká právě technologie umístění flexibilních solárních polymerů nejen pod vrstvou samotného displeje, ale také dotykové vrstvy. Všechny tyto křehké vrstvy jsou chráněny vrchní vrstvou právě ze skla. Více si můžete prohlédnout na tomto obrázku ze serveru PatentlyApple.com:

Klepněte pro větší obrázek

Tento způsob napájení přístrojů si Apple nechal patentovat nejenom pro ty nejmenší hudební přehrávače, které mají extrémně nízkou spotřebu (při přehrávání hudby v řádu desítek mW) a teoreticky by tak nebyl problém je udržet nekonečnou dobu v provozu bez nutnosti napájení, ale také pro větší zařízení typu iPhone nebo iPad.

Klepněte pro větší obrázek

V případě iPhonu a jeho oboustrannému perfektně průhlednému sklu může Apple takřka bez problémů nasadit tenké vrstvy solárních článků pod displejem i na zádi, které budou nejen dobíjet baterii při nečinnosti, ale zároveň se budou podílet na úspoře energie z baterie.

Výdrž a nízká spotřeba

Apple pracuje na různých optimalizacích, které se týkají úspory energie, ostatně není žádnou novinkou, že pokud na MacBook Pro, který je z běžných „IBM PC“ kompatibilních komponentů, nainstaluje místo Mac OS X operační systém Windows, výdrž notebooku je takřka poloviční, pochopitelně stále se stejnou baterií.

Nejnovější patent ze začátku tohoto měsíce se týká právě hybridního napájecího rozhraní pro přenosná zařízení. V tomto případě přímo propojovacích kabelů a jejich řešení. Pokud se pokusíme popsat systém napájecí soustavy, solární články se v klidu a při vypnutém (zamknutém) stavu starají přes speciální čip o dobíjení baterie (vylepšenou technologii si nechal Apple také patentovat) a při používání přístroje je energie směřována přímo k potřebným komponentům spolu s energií z baterie. Z baterie je tak vyžadováno méně energie a její kapacita neklesá tak rychle.

Klepněte pro větší obrázek

 

To, že si nechal Apple patentovat nejen samotnou technologii integrace solárních článků, ale i provedení kabelů a spojení mezi deskou či baterii je jasným znamením, že si v laboratořích Applu jeho inženýři už se solárním napájením opravdu hrají.

Spolu se skleněnou vrstvou iPhonu to navíc vypadá, že nasazení této technologie nemusí být tak daleko, jak všichni čekají. Možná budou solární články právě tou neznámou technologií, do které Apple investoval čtyři miliardy dolarů a zamluvil si tak veškerou výrobu od trojice dodavatelů.

Zda se dočkáme mobilních zařízení s velmi dlouhou výdrží, na to si budeme muset počkat minimálně do příští generace iPhonů nebo iPodů, ale již dnes je jisté, že jednou to určitě přijde. A Apple se bude jistě snažit, aby byl mezi prvními a opět tak předběhl konkurenci o nějaké ty měsíce nebo roky.

Témata článku: Hardware, Technologie, Apple, Technika, Patenty, Apple Iphone, Napájecí kabely, Polymer, Apple iPod Touch

90 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Marek Janáč 25. 1. 2011 22:27:31
    Je to super. Ja osobne by som tomu bol rád. Len by to chcelo potom nejaké...
  • kapcus 25. 1. 2011 18:25:16
    take lze jit touto...
  • kazeasch 25. 1. 2011 13:29:47
    Drobný detail. Ve Wattech se vyjadřuje výkon. Energie se udává např. ve...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 129

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama