Apple se srdcem od Intelu představen v ČR

Apple na platformě Intel byl včera za hojné účasti novinářů poprvé "oficiálně odhalen" také v České republice. Na tiskové konferenci byla řeč o tom, proč se Apple k tomuto kroku rozhodl, jaký bude mít vliv na uživatele a také vám můžeme prozradit, jak se Apple dívá na možnost cizích operačních systémů na svém hardware či naopak.

Apple na nové platformě

Související odkazy

Slovník
BIOS
DVD
DVI
FireWire
firmware
USB
Wi-Fi

Na úvod si připomeňme některá fakta, která vám nemohla uniknout, pokud jste posledního půl roku nebyli na jiné planetě. Apple se minulý rok rozhodl k zásadnímu a pro firmu poměrně historickému kroku - vyměnit dodavatele procesorů pro své počítače. Platforma PowerPC již údajně nevykazovala takový výkonnostní růst a tak se Apple rozhodl pro změnu. Jak se říká, "slovo dalo slovo", Apple se dohodl s Intelem a na letošním veletrhu Macworld Expo v San Franciscu byly oficiálně představeny nové produkty s procesory Intel Core Duo.

Pro úplnost si představme jednotlivé konfigurace. Nový Apple MacBook Pro se dodává ve dvou konfiguracích - Better a Best. Obě verze jsou 2,54 cm tlusté a váží 2,5 kg. Jsou vybaveny 15,4" displejem, u kterého Apple slibuje až o 67 % vyšší jas než u předchozích modelů. Levnější verze Better je vybavena procesorem Intel Core Duo o frekvenci 1,67 GHz s 2 MB paměti L2 cache a 512 MB DDR2 RAM. Dražší model pak má procesor Intel Core Duo 1,83 GHz a 1 GB DDR2 RAM. O grafiku se stará ATI Mobility Radeon X1600 se 128 MB DDR3 paměti (resp. 256 MB), pevný disk má kapacitu 80 GB (100 GB) a je vybaven senzorem pohybu pro okamžité zaparkování hlaviček disku při pádu počítače.

MacBook dále obsahuje štěrbinovou DVD mechaniku Superdrive, má vestavěnou kamerku iSight pro videohovory a také má ve výbavě pro notebooky poměrně netradiční dálkové ovládaní Apple Remote. Díky němu je pak možné počítač a zejména multimediální aplikace ovládat jako běžnou spotřební elektroniku. Velmi užitečné je i podsvětlení klávesnice.

Poměrně pozoruhodná je napájecí zásuvka MagSafe. Napájecí konektor je k počítači připojen magneticky, sice drží spolehlivě, ale zároveň umožňuje snadné odpojení tahem za napájecí šňůru. Pokud tedy někdo zakopne o napájecí kabel, který k počítači vede, nestrhne jej ze stolu na zem, pouze se odpojí napájecí šňůra. MacBook má samozřejmě i široké možnosti připojitelnosti pomocí portů USB, FireWire, Express Card, má DVI výstup pro připojení dalšího zobrazovacího zařízení, optický zvukový vstup a výstup, AirPort Extreme (což není nic jiného než Wi-Fi standardu 802.11g) a také Bluetooth 2.0.

I když byl MacBook Pro pro Českou republiku představen oficiálně včera, dostupný v obchodech bude během března. Pokud vás zaujal, budete si muset připravit minimálně 75 tisíc korun (vč. DPH).

Pochopitelně, že i stolní verze, tedy nový iMac, je vybavena procesorem od Intelu, Core Duo. Vzhled i výbava je podobná s předchůdcem iMac G5, najdeme zde rovněž kamerku iSight, dálkové ovládání Apple Remote a dodává se ve verzích se 17" či 20" displejem. Nový iMac si můžete pořídit již nyní a to za cenu začínající na 48 750 Kč (vč. DPH).

Klepněte pro větší obrázek

Petr Nemeček ze společnosti Czech Data Systems, Apple IMC a Martin Drdul z Intelu společně odhalují iMac


Klepněte pro větší obrázek

A nový Intel-iMac v plné parádě

 

Fanoušci Applu by mi jistě neodpustili, kdybych nezmínil ještě jednu důležitou věc. Počítače Apple, to není jen hardware, ale i software a tak se patří zmínit, že iMac i MacBook Pro jsou pochopitelně vybaveny operačním systémem Mac OS 10.4.4 a mimo jiné také balíkem multimediálních aplikací iLife `06.

Rozdíl ve výkonu

Že budou nové modely Applu výkonnější než ty předchozí, o tom nikdo nepochyboval (kdo by také kupoval pomalejší počítač, než ten, který již má). Otázka zůstala, o kolik bude Intel lepší a jak moc uživatelé tuto změnu pocítí. Trošku problém je zejména v tom, že většina aplikací není nativních pro procesory Intel a musí běžet prostřednictvím emulační vrstvy Rosetta. To pak může výkon poněkud brzdit. Nové aplikace, které ponesou logo "Universal" pak budou "nativně" běžet jak na platformě Intelu, tak na starším PowerPC.

I přes tyto potenciální komplikace však hovoří oficiální benchmarky o dvojnásobném zrychlení u stolního modelu iMac a o až čtyřnásobném zrychlení u mobilního MacBook Pro. Proč tento rozdíl mezi iMac a MacBook? Jednoduše proto, že původní PowerBook měl "procesor" G4 a iMac pak G5 (ten však z technických důvodů do PowerBooku nešlo použít). Mezi G5 a Intel Core Duo je tak přeci jen menší rozdíl než mezi G4 a Intel Core Duo.

Ovšem pozor. Řada technických serverů, které se zabývají počítači Apple, nesdílejí takové nadšení. Podle nich jsou oficiální benchmarky až příliš syntetické a byly zvoleny jen ty aplikace, ve kterých si vede procesor od Intelu dobře. V řadě případů však není rozdíl tak velký, někdy dokonce iMac G5 dosahuje lepších výsledků a tak je prý v průměru nárůst výkonu u běžných aplikací jen mezi 10 a 25 procenty, jak tvrdí některé zdroje.

Změna pro uživatele?

Pozná nějak uživatel rozdíl mezi "starým" a "novým" Applem? Pokud pomineme rychlejší procesor, nepozná vůbec nic. Pravověrní uctívači Macu sice možná zamáčknou slzu po procesorech Motorola či PowerPC, ale tento rozdíl není nijak patrný. Dokonce i zmiňovaná emulační vrstva Rosetta pro zpětnou kompatibilitu starších aplikací je v systému zcela neviditelná, nijak se nekonfiguruje a uživatel o ní neví. Pokud je spouštěna starší aplikace, Rosetta to pozná a příslušným způsobem "zasáhne". Pokud je detekována nová aplikace s univerzálním kódem, Rosetta se samozřejmě nepoužije.

Windows na Applu či Mac OS na PC?

V souvislosti s tím, že jsou nyní počítače Mac na platformě Intel, se samozřejmě nabízejí i otázky, zda by nebylo možné na Mac nainstalovat i jiný operační systém. A samozřejmě i naopak, zda by nebylo možné provozovat Mac OS na počítači PC. I o těchto tématech se tedy během tiskovky hovořilo. Samotná architektura Maců nijak nebrání pomocí nějakého mechanismu v instalaci jiného operačního systému. Zádrhel je nyní v tom, že počítače Apple používají "místo BIOSu" architekturu EFI (Extensible Firmware Interface). S tou si ovšem nerozumí Windows XP a tak není za normálních okolností možné tento systém na počítače Apple nainstalovat. V této souvislosti dokonce probíhá veřejná soutěž pro všechny kutily a PC guru, kterým se podaří (za přesně stanovených podmínek) zprovoznit na MacBooku dualboot systémů Mac OS a Windows XP. Aktuální částka pro vítěze tohoto klání je již přes 10 tisíc dolarů.

Windows Vista však již nebudou mít s EFI problém a tak bude čistě hypoteticky možné tento systém na počítače Apple nainstalovat. Ovšem hypoteticky. Nikdo to zatím oficiálně nezkoušel, ani samotný Apple, a tak je to zatím ve hvězdách. Jasné je ovšem stanovisko Applu. Ten jednoznačně tvrdí, že ačkoliv nijak nebude instalaci jiných OS na počítače Apple bránit, jednoznačně považuje svůj systém Mac OS pro tyto počítače za nejlepší.

Je zde ovšem i druhá strana mince a to dokonce možná ještě zajímavější. Hodlá Apple časem uvolnit svůj systém i pro jiné počítače na platformě Intel, tedy pro PC? Řada uživatelů Windows či jiných systémů by možná tento krok uvítala. Takové uživatele ovšem čeká zklamání. Apple má v této otázce jasno, nic takového neplánuje a další konkurence Windows na PC platformě se tak nekoná. Mac OS je systém, který je vyladěn na specifický (a hlavně identický) hardware počítačů Apple. Svět PC je však daleko rozmanitější, existuje téměř nekonečné množství kombinací hardware a Apple se nehodlá do tohoto podniku pouštět. Pomineme-li tedy některé "pirátské" pokusy o tuto migraci, ke kterým zcela jistě dojde, rozhodně nedojde k tomuto kroku oficiálně ze strany Applu a Mac OS nebude pro PC prodáván. Jistá výlučnost značky Apple, která kombinuje hardware a software, tak nebude přechodem na Intel platformu nijak narušena. Chcete-li Apple se vším všudy, stále máte jen jednu jedinou možnost - koupit si Apple. Z klasického PCčka zkrátka Mac neuděláte.

Témata článku: Hardware, Apple, Windows, Apple Macbook, Apple Mac, Airport, Guru

133 komentářů

Nejnovější komentáře

  • petyo 28. 2. 2006 17:26:55
    2 roky je záruka jen podle občanského zákoníku. Pokud koupím zboží podle...
  • addam.s 12. 2. 2006 14:34:57
    Televize? Hochu, ale to jsi uplne mimo. TV neni PC. Televize je proste...
  • Franta Jetel 11. 2. 2006 18:09:47
    Clovece, ja vam tady davam konkretni priklady toho, ze kritizujete...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5