Apple na WWDC: kromě iPhonu čekejme i nový systém

V pondělí Apple představil nejen novou generaci iPhonů, ale odkryl i budoucí vývoj operačního systému OS X

Informace z konference WWDC 2008 (Worldwide Developers Conference) proložíme i ostatními významnými zprávami, které se udály v průběhu minulých čtrnácti dní. Hlavní událostí ale bylo představení iPhonu 3G a Apple iPhone SDK. Těmto novinkám se podrobně věnuje server iphonemania.cz.

Brzká příprava nové verze Leoparda 10.5.4

Jen co byla vydána aktualizace Mac OS X 10.5.3, záhy se objevily zprávy informující o přípravě dalšího setinkového updatu. V nově chystaném systémovém updatu by se měli hlavně opravit chyby týkající se Ruby a Samby, dále na tiskové procesy a na AirPort. Je možné, že update bude dále řešit problém s grafickým zobrazením, které uživatelé počítačů Apple pozorují již od 10.5.2 a především po aktualizaci Leopard Graphic Update 1.0.

Celkově ale půjde o opravu dílčích chyb, čemuž svědčí i nepoměrně menší aktualizační balíček mající prozatím pouhých 55 MB (oproti 10.5.3 zabírající 420 MB). První testovací vydání by přitom mělo být k dispozici vývojářům již během konference WWDC.

Sněžná šelma potvrzena – 10.6 Snow Leopard

Již před WWDC kolovaly zvěsti o chystaném nástupci současného systému Mac OS X Leopard, který dostane navíc přídomek Snow. Ač v samotné keynotena 10.6 nezbyl čas, později se vynořily detaily a podrobnější informace.

Než na nové funkce bude tato verze systému orientována na výkon a stabilitu. Bertrand Serlet, Senior viceprezident vývoje softwaru k tomuto poznamenal, že v průběhu sedmi let, kdy OS X vyvíjí, dodali tisícovky nových vlastností. Nyní podle něj uzrál čas k pauze v přidávání dalších funkcionalit a raději se zaměřit na vylepšení nejpokrokovějšího operačního systému na světě.

Díky nové technologii Grand Central získají vývojáři schopnost vytvořit aplikace, které využijí plného potenciálu vícejádrových Macintoshů. Pokud do aplikace programátoři začlení ještě příkazy OpenCL, díky Open Compute Library (OpenCL), pro složité výpočty bude možné jednoduše použít i výpočetního výkonu GPU. Tato technologie je i dle slov výkonného ředitele Nvidie, která se snaží o podobnou technologii CUDA, dokonce implementačně dál než jejich. Snow Leopard dále rozšiřuje podporu 64 bitů a umožňuje aplikacím adresovat až 16 TB paměti RAM.

Další generace Quicktime X je ještě více optimalizovaná pro nejnovější moderní formáty videa i audia. Vylepšení se dočkalo i Safari, které díky novému pokrokovému JavaScript enginu SquirrelFish zrychluje reakčnost a výkon webových aplikací o celých 53 %. Dobrou zprávou je, že Safari 4 se dočkáme dříve než samotného operačního systému. První raná verze se již šíří mezi vývojáři.

Klepněte pro větší obrázek
iApple Phone budou nabízet i čeští operátoři

Apple iPhone se již dočkal plné implementace Microsoft Exchange, stejné podpory pro Mail, iCal a Address book se můžeme těšit i v chystaném systému. Co se týče serverové varianty systému, tak hlavní novinkou bude plná podpora pro 128b souborový systém ZFS. Než si ale OS X 10.6 Snow Leopard budeme moci nainstalovat, musíme si počkat zhruba rok.

Filmová půjčovna se rozrostla o Británii a Kanadu, Francie také nepřišla zkrátka

Uživatelé iTunes ve Velké Británii a Kanadě mohou nově využívat podobných služeb, jako dříve obyvatelé Spojených Států. Apple rozšířil prodej a půjčovnu filmů právě na tyto země. Zastoupeny jsou opět nejvýznamnější filmové společnosti, například Paramount, MGM, Sony Pictures, 20th Century Fox a další. Kanada si v počtu nabízených titulů vede lépe než ostrovní země – ve svém katalogu obsahuje 1200 pořadů (200 v HD rozlišení) oproti 700 a 100 HD titulů v Británii. Stejně jako v USA bude možné film stáhnout okamžitě v den vydání na DVD nosiči.

Koupě filmu či jiného pořadu vyjde na necelých 15 kanadských dolarů v případě novinky, starší titul je levnější – stojí cca 10 dolarů. Pokud si postačíte s vypůjčením na 48 hodin (zlepšení oproti USA – Američané mají povolené jen 24 hodin), pak zaplatíte od 4 do 5 kanadských dolarů, eventuálně o dolar dráž, pokud chcete HD kvalitu. Britům se z účtu strhne 11, resp. 7 liber za koupi podle stáří titulu a od 2,50 do 3,50 (další libra navíc za HD rozlišení) za vypůjčení.

Klepněte pro větší obrázek
iTunes rozšiřuje nabídku

I Francie zaznamenala menší záchvěv v iTunes Store. Nově lze zakoupit televizní pořady a seriály vybraných stanic (MTV, ARTE, France 2 atp.). Za částku v rozmezí od 1,99 do 2,49 € je možné si pořídit například South Park nebo Ztraceni.

Otazník nad budoucími Apple Expo

Akce, na kterých se účastní Apple, jsou velmi populární. Však právě probíhající WWDC 2008 je poprvé v historii vyprodané. Na těchto akcích téměř vždy Steve Jobs nebo Apple jako takový představuje nové produkty. Evropská událost, Pařížský Apple Expo, jubilejní ročník 25, si ovšem bude muset vystačit bez Applu. Ten svoji účast ke zklamání všech odřekl. Apple Expo bylo nejvýznamnější událostí v Evropě, za zlatých časů branami prošlo až 90 tisíc návštěvníků. Další ročníky, pokud i na nich Apple nebude, jsou ohroženy a nakonec se můžeme dočkat zrušení Apple Expa jako takového. Malou náplastí avšak může být plánovaný obchod Apple Store na Carrousel du Louvre v Paříži poblíž světoznámého muzea.

Témata článku: Microsoft, Apple, iPhone, Leopard, Snow, Expo, Louvre, Pictures, Samba, Airport, Century, Grand, iPhone 3G, South Park, Apple software update

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lispnik 15. 6. 2008 5:05:07
    Kdybyste si to přečetl pořádně, zjistil byste, že Grand Central a OpenCL...
  • Locich 12. 6. 2008 13:10:56
    i iphone
  • sioga 12. 6. 2008 12:23:58
    vsiml jsem si ze bursik v parlamentu ma notebook s logem ukousnuteho...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5