Apple Macworld Expo 2008: čekáme něco tenkého

Bude to půjčovna filmů? Bude to MacTablet? Oživení Apple Newtona? Pravděpodobně ultrapřenosný laptop nebo UMPC.

Každý rok se koná v San Francisku akce, kterou s napětím očekávají všichni fanoušci počítačů s nakousnutým jablkem ve znaku. Právě na ní se oznamují nejzajímavější novinky společnosti Apple, které ovlivní celý další rok. Jedná se o akci, která svým významem přesahuje veškeré další akce Applu během roku (snad až na WorldWide Developers Konference během léta).

iPhone doznívá ještě dnes

Poslední dva ročníky byly obzvlášť zajímavé. Na předposledním Macworld Expo 2006 byly uvedeny historicky první Macy využívající čipy Intel. Byl tím uzavřen přechod na novou platformu z dřívějších PowerPC procesorů. Tímto krokem si Apple polepšil. Dřívější predikce ortodoxních zastánců Applu hlásaly o začátku konce, ale od této doby lze pozorovat jen strmý růst akcií, růst podílu desktopových počítačů Mac Mini, iMac a Mac Pro, ale především přenosných MacBooků nejen ve Spojených Státech. Přičemž nic nenasvědčuje tomu, že by měl tento růst v brzké době pominout. Díky možnosti legálně spustit na Macu prakticky jakýkoliv operační systém, tj. především Mac OS X, Linux nebo i Windows, z něj dělá nejuniverzálnější počítač na světě.

Minulý rok byl na Macworldu představen iPhone. Na světe není žádný jiný mobilní telefon, o kterém by se celý rok napsalo a namluvilo více. Tento revoluční přístroj byl očekáván už několik let. A právě minulý leden bylo za bouřlivých ovací představeno dotykové ovládání Multi-touch, maximálně intuitivní uživatelské prostředí a hromada funkcí iPhonu.

Klepněte pro větší obrázek
Minulý rok se o rozruch postaral iPhone, a letos?

Za revoluční můžeme považovat i prodej iPhonu, který si z velké části diktuje samotný Apple. Poprvé v historii donutil výrobce mobilní operátory ke zpětným platbám za uživatelovo používaní přístroje v rámci služeb operátora. Spekuluje se, že tyto poplatky dosahují až dvaceti, někteří mluví dokonce o třiceti procent měsíční platby zákazníka.

O iPhonu se dnes hodně mluví hlavně v souvislosti s jeho „osvobozením“. Teprve v únoru letošního roku chystá Apple vydat vývojovou sadu SDK, která by umožnila tvorbu nových aplikací pro iPhone třetími stranami. Dosud to řeší hackeři pomocí metody jailbreakingu, kdy získali přístup k souborovému systému a vzniklo již nemálo nativně zkompilovaných programů přímo pro iPhone. Dále se hackeři postarali o odemčení iPhonu pro ostatní sítě, nejen pro ty, které vybral sám Apple (více se o iPhonu dočtete na MobilManii).

Pikle s Intelem

Bude letošní Macworld podobně revoluční? To zjistíme 15. ledna v 18 hodin našeho času, kdy na pódium vstoupí CEO Applu, Steve Jobs. Na internetu najdete nejvíce spekulací o subnotebooku, který byl již několikrát spatřen v sídle společnosti Apple (fotografie níže). Ti, co tyto laptopy viděli, se shodují na kovovém vzhledu a nezvyklé tenkosti. Půdorys přístroje přitom přibližně odpovídá současným MacBookům. Očekává se tedy 13palcový displej s LED podsvícením. Údajně potvrzená je absence interní optické mechaniky, která bude dodávána jako externí. Ovšem nejen svědectvími o shlédnutí onoho subnotebooku je spekulace živa. Podívejme se na plány společnosti Intel, dvorního dodavatele procesorů Applu. Díky tomuto spojení mají obě společnosti blízko. Již jsme mohli pozorovat dříve, že v počítačích Mac se některé procesory objevily před jejich uvolněním na trh. A připomeňme si také koncept notebooku Intel Metro, který výrobce procesorů vytvořil ve spolupráci se společností Ziba Design.

Klepněte pro větší obrázek 
Intel Metro – Apple se mohl inspirovat

Intel Metro je tenký pouhých 1,75 cm při hmotnosti jeden kilogram. Je vybaven SSD diskem s pamětí flash namísto klasického harddisku. Stejně jako nejvyšší řada notebooků MacBook Pro je i Metro vybaveno podsvícenou klávesnicí. Impozantní je výdrž na jedno nabití, která má být až 14 hodin. Právě na výdrž se podle různých zdrojů soustředí i Apple.

Klepněte pro větší obrázek
Stávající nejmenší MacBook

Intel navíc chystá na první pololetí uvedení nové rodiny čipů, které by umožnily navrhnout laptop podobných rozměrů. Tou rodinou je Silverthorne. Jako první přijde na řadu procesor s kódovým označením Menlow. Ke konci roku má přijít mnohem zajímavější Moorestown, který bude vyráběn 32 nanometrovou technologií s velmi malým odběrem energie. Tyto procesory jsou určeny pro malé přenosné počítače, UMPC a očekává se jejich nasazení v příští generaci iPhonu.

Velmi důležitým faktem rodiny Silverthorne je bezpochyby podpora x86 instrukcí. Odhlédneme-li na chvíli od snad chystaného notebooku, použitím tohoto čipu v nové generace iPhonu by velmi usnadnil vývoj aplikací pro něj. Díky prakticky stejnému jádru OS X s jeho větším desktopovým bratříčkem se budou moci aplikace přenášet mezi počítačem a iPhonem s velmi malými úpravami, s minimálními změnami zdrojového kódu. Výkon sice nedosahuje úroveň Core 2 čipů a je srovnatelný přibližně s posledními variantami Pentia-M, přesto se jedná o významný pokrok, především z hlediska miniaturizace procesoru samotného a jeho spotřeby. Ta nemá být větší než 2 W.

Malý do velkého

Notebook postavený na tomto procesoru by mohl velikostně odpovídat bestselleru Asusu EEE PC. Ovšem použití hliníku, LED podsvícení i SSD disku, které se očekávají, jistě několikanásobně překoná cenu mininotebooku od Asusu. Posledním velkým otazníkem je nasazení dotykového displeje. Apple poslední dobou najímá další lidi na vývoj prostředí využívající technologie Multi-touch, upotřebení takového displeje je proto nasnadě. Pokud ne na displeji, pak větší šance dávám variantě použití Multi-touch-padu. O této vychytávce se šušká už od léta, kdy si ji Apple nechal patentovat, a server www.crunchgear.com zveřejnil fotografii nového subnotebooku od Applu, na kterém právě můžeme pozorovat touchpad neobvyklých rozměrů (co se stane, když o něj opřeme dlaně při psaní?).

Klepněte pro větší obrázek 
Zatím jediná fotka nového MacBooku – všimněte si touchpadu

A ještě jeden vynález má Apple přichystaný a je pravděpodobné, že nám jej příští týden ukáže v praxi. Pro miniaturní notebook je připravena stanice s velkým displejem a šachtou, do které se notebook zasune. Tím se stane z malého notebooku velký stolní počítač.

Klepněte pro větší obrázek
Z trpaslíka obr

Nechme se překvapit. Macworld Expo je již za pár dní. Třeba oblíbená Jobsova věta „Just one more thing“ bude odkrývat úplně jiné odhalení. Každopádně novinky na této akci představené vám na Živě vzápětí zrekapitulujeme.

Témata článku: Apple, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Apple Iphone, Apple Macbook, Notebooky malé, Notebooky v akci, Multi, Bestseller, Mobilní telefony klasické s klávesnicí

66 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ramdee.net 10. 1. 2008 12:20:56
    dobre pises, som sa dnes pobavil
  • Dušan Šimonovič 9. 1. 2008 22:11:50
    Ten test na idnes vyvolava usmev este stale, nielen v case vidania > diky...
  • Topper 9. 1. 2008 18:44:05
    OK, prestanem se urazet, nemame to ani jeden zapotrebi, souhlas. Baterie...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C