Apple: MacBookem Air to neskončilo

MacBook Pro dostane Penryn a nový touchpad, chystají se nové grafické karty a Safari sahá na šest procent.

MacBook Pro s Penryny a multi-touchpadem

Koncem února se chystá hned několik událostí. Jednou z nich bude bezpochyby uvolnění SDK – vývojového prostředí pro iPhone a iPod Touch, druhou má být chystaný upgrade laptopové řady MacBook Pro. Měli jsme se ho dočkat již při akci Macworld, ale nakonec byla tato „one-more-thing“ zrušena. Někteří spekulují nad hardarovými potížemi nových notebooků, jiní v tom vidí záměr neodpoutávat pozornost od žhavé novinky – nejtenčího laptopu světa MacBook Air.

Každopádně MacBooky Pro se dočkají nových Intel procesorů architektury Penryn, které kromě vyššího výkonu díky taktovací frekvenci (začínat se bude na 2,5 GHz), ale i větší cache paměti (6 MB) nabídnou i menší spotřebu. Další významné vylepšení bude použití stejného touchpadu, jaký najdeme v novém MacBook Air. Ten je schopen rozeznávat a zpracovávat více dotyků na ploše, podobně jako iPhone. U prodejní ceny laptopu se neočekávají žádné změny.

10.5.2 za dveřmi

Poslední dobou lze pozorovat indicie napovídající o brzkém uvolnění updatu operačního systému Mac OS X s označením Leopard. Čím dál více se totiž zkracuje perioda mezi jednotlivými sestaveními uvolněná mezi vývojáře a testery. V případě minulého updatu byla poslední testovací verze uvolněna pouhý jeden den před oficiálním vypuštěním mezi běžné uživatele. Oproti minulým testovacím setům je nyní balíček cca o 100 MB menší. Nyní je velikost updatu zhruba 360 MB. A na co se nyní vývojáři zaměřují? Stále je co kontrolovat a opravovat na Docku, Safari a Finderu, ale také na Time Machine nebo AirPortu. Počet opravených dokumentovaných chyb již překročil číslovku 120. Výraznější změny nebo nové možnosti úprav se očekávají v uživatelském prostředí. Taktéž se tvrdí, že některé novinky použité v operačním systému MacBook Air (nejedná se o standardní systém Leopard, je vylepšen o jisté prvky) by se měli v připravovaném updatu objevit.

Dočkáme se GPGPU karet v Macintoshích?

Grafické karty se vyvíjejí. Poslední technologická novinka – General Purpose computing on Graphics Processing Units (GPGPU) – by se podle nVidie měla objevit i v počítačích Apple. Práce na tomto řešení jsou již v nVidii rozběhnuty. GPGPU karty jsou vytvořeny tak, aby mohly převzít část negrafických výpočtů hlavního procesoru. Společnost nVidia používá proprietární technologii CUDA, která je kompatibilní s grafickými kartami GeForce série 8. Umožňuje vývojářům psát programy v jazyce C, které se pak provedou na GPU. Jejich využití najdeme především u velkoobjemových úloh, vědeckých výpočtů, databázových operacích, v kryptografii nebo při simulaci fyzikálních jevů a taktéž při zpracování obrazu či zvuku. S těmito GPGPU (řada Tesla) kartami bychom se měli setkat především v pracovních stanicích Mac Pro.

Safari třetí v žebříčku prohlížečů

Podle posledního průzkumu společnosti Net Applications z ledna, ve kterém se měří podíl prohlížečů a platforem na internetu, si Apple opět polepšil, a to na novou rekordní hodnotu 7,6 % podílu. Roční nárůst oproti minulému roku je 21,7 %. Zatímco podíl Applu roste, Microsoftu jeho dominance pomalu, ale jistě, klesá. Z 93,3 % na letošních 91,5 %.

Na poli prohlížečů stále vede Internet Explorer s taktéž kontinuálně klesajícím podílem 75 %, druhý je pak Firefox s 17 % a na bronzové příčce nalezneme Safari s podílem 5,82 %. Safari se tak stává prohlížečem, který je již nutné brát v potaz při optimalizaci webových stránek i webových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

GUI Leopardu tak a nikdy jinak

Ke konci ledna Apple aktualizoval a vydal své směrnice pro návrh grafického uživatelského prostředí v operačním systému Leopard. Dokument s názvem Human Interface Guidelines (HIG) naleznete na tomto odkazu. V něm je přesně popsané a definované, jak má která aplikace či okno aplikace vypadat, jak má být tvořeno menu, jaké mají být popisky, jaké rozdělovníky kdy, kde a jak použít, taktéž například umístění a typ tlačítek (semaforu) pro maximalizaci, minimalizaci či uzavíraní okna. Pokud jste vývojář, stává se pro vás HIG biblí, ale i pro ostatní může být zajimavé nahlédnout, čím si udržuje Mac OS X svoji konzistentnost napříč všemi aplikacemi.

Absolutní MacBook AirCraft

Při vydání kteréhokoliv produktu se vždy najdou tací, kteří ihned začnou novinku hanit. Ti, co se zaměřili na nový MacBook Air a vytýkali mu kdejakou chybku (například nedostatek portů), byli asi hodně hlasití. Steve Jobs proto pro zklidnění rozvášněného davu okamžitě připravil nový laptop, k němuž unikli první zmínky i obrázek. Nový a jedinečný MacBook AirCraft obsahuje jak 3 USB 2.0 porty, tak i několik FireWire 800 konektorů, dále ethernet i DVI výstup na LCD. Notebook je vybaven dokonce i ovládáním ala iPod Shuffle! Jelikož na macích jako jediných počítačích spustíte všechny operační systémy včetně Mac OS X (legálně), nový AirCraft jde ještě dál a nabídne i Floppy mechaniku. Pokud máte ještě diskety s DOSem, měl by jít nainstalovat. Bravo, Apple!

Klepněte pro větší obrázek 
Chybí vám u MacBooku Air více portů a mechanika?

Poznámka: MacBook AirCraft neberte vážně, jedná se o sarkastický vtípek kritiků MacBooku Air

Témata článku: Apple, Internet Explorer, Air, MacBook Air, MacBook Air 13, Aircraft, Leopard, Laptop, Apple Macbook Air, Bible, Bravo, Mako, Finder, Apple iPod Shuffle, iPod Shuffle

25 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Kanibal 12. 2. 2008 10:28:02
    To je pořád dokola - MBAir je vysoce mobilní počítač pro uživatele, kteří...
  • Kanibal 12. 2. 2008 10:25:34
    Mně se to taky jeví jako vtípek příznivců Air - ukazují, jak by vypadal...
  • Kanibal 12. 2. 2008 10:23:07
    Oni jsou zvyklí, že jim radek poví, co je nejlepší na světě a v čem je...
Určitě si přečtěte

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 9

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 60

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

28.  4.  2017 | Jakub Čížek | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5