reklama

Antivir Microsoft Security Essentials ještě tento rok

Projekt Morro má finální označení a kromě toho víme i některé další podrobnosti. Antivir od Microsoftu vyjde ještě tento rok, chystá se i veřejná beta verze. Vše bude zdarma.

Nový zdarma dostupný bezpečnostní balík od Microsoftu ponese název Microsoft Security Essentials a zbaví se tak nedávno avizovaného kódového označení Morro. Jak už jsme před několika dny informovali, největší softwarová firma světa hodlá bezplatně uvolnit antivirový program, který doplní stávající bezpečnostní dvojici Windows Firewall a Windows Defender. První funkční beta verze by měla být dostupná už 23. Června, avšak pouze pro anglicky mluvící státy, Čínu, Brazílii a poněkud netradičně i Izrael.

Zcela zdarma a ještě tento rok

Beta bude dostupná ve zmiňovaných zemích odběratelům služby Microsoft Connect a dle současných informací bude počet instalací omezen na 75 tisíc uživatelů. Interní testování vně společnosti nicméně probíhá už od začátku června a podle prohlášení by na řadu měla dojít i skutečně veřejná beta verze. Konkrétně se mluví o podzimu, finální sestavení by mělo na trh dorazit ještě do konce tohoto roku.

Microsoft Security Essentials budou zdarma dostupnou aplikací pro systémy Windows XP s nainstalovaným SP2 a výše, Windows Vista a Windows 7 (i RC). Podle odhadů se počítá s tím, že Microsoftu bude chtít MSE vypustit někdy v době, kdy na trh přijdou Windows 7, aby případným zájemcům nabídl další službu navíc. Připomeňme, že datum vydání nových Windows spadá na 22. říjen.

Instalace na podporované systémy nebude vyžadovat žádnou registraci a podle vyjádření zástupců Microsoftu v žádném případě nebude sbírat žádná citlivá data uživatelů. Jedinou podmínkou kromě správné verze systému bude legálně aktivovaná kopie Windows. V opačném případě nepůjde antivir nainstalovat. K dispozici bude jak 32, tak i 64bitová verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Uživatelské prostředí bude podobné Windows Defenderu. Aktuální podoba se může do budoucna ještě změnit. Hlavní ovládací prvek s rychlým přístupem k některým funkcím bude k dispozici na spodní liště v oznamovací oblasti. Zdroj obrázků: Neowin

U OEM partnerů to bude těžké, mají smlouvy jinde

V Redmondu plánují nabízet prodejcům OEM licencí možnost předinstalování MSE na nové počítače s Windows. Avšak podle svých tvrzení na tuto variantu příliš nespoléhají, výrobci počítačových sestav a notebooků totiž často mají vlastní smlouvy s výrobci bezpečnostních balíků a získávají za to nemalé peníze. Standardní součástí Windows MSE určitě nebude, Microsoft chce předcházet případným antimonopolním šetřením, které by je v tomto případě určitě neminuly.

Podle VIP zahraničních testerů aktuálního sestavení MSE rozhodně nepůjde o produkt, jehož cena odpovídá kvalitě. Microsoft nabízí technologii jakéhosi „real time antimalware řešení“, které skenuje datové pohyby na uživatelově počítači, posílá výsledky na vzdálené servery firmy, kde vše vyhodnotí a pošle zpět výsledek. Tento systém údajně funguje spolehlivě a navíc antivir nevytěžuje systémové prostředky do takové míry, jako to bývá zvykem.

V případě, že se rozhodnete Microsoft Security Essentials nainstalovat, zaváděcí proces automaticky odstraní ostatní bezpečnostní balíky na počítači a bude spolupracovat se službami Windows Firewall a Windows Defender. Podle Microsoftu je jádro MSE totožné s jádrem komerčního Forefrontu, front-end je však vyveden například ve stylu onoho Defenderu. O tom, jak MSE aktuálně vypadá, se ostatně můžete přesvědčit na přiložených obrázcích.

Oznámení Microsoft Security Essentials u zahraničních diskutujících vyvolalo velice kladné reakce. Mnoho uživatelů má totiž špatné zkušenosti s antiviry třetích stran, které jsou do Windows špatně integrovány a nadměrně zpomalují jejich chod. Právě skutečnost, že pokud člověk funguje především na nativních aplikacích Microsoftu, tak získá rychlý a stabilní systém, mluví spolu s nulovou cenou ve prospěch nového řešení.

Živě.cz komentuje

Hodnotit technologii prozatím nespatřeného produktu je samozřejmě předčasné, pokud však opravdu dojde k povedené integraci MSE do struktury Windows, jásejme. Bezpečnostní balíky jsou všeobecně známy svojí „nenažraností“, tento koncept by tedy konečně mohl být to pravé.

Nicméně si myslím, že se Microsoft v oblasti antivirů bude prosazovat jenom velice těžko, stejně jako to bylo například u zaniknuvšího Live OneCare. MSE už sice nebude placenou službou, je však zcela jasné, že zavedené světové značky jako Eset, McAfee, Norton či AVG se silným marketingem a podporou ze strany OEM výrobců, bude ohromně těžké porazit. Microsoft zde prostě nebude moci využít své tradiční výhody – přímé integrace programu do základní instalace Windows. A bude otázka, zda bude chtít investovat mnoho peněž do nákladných marketingových a prodejních aktivit.

I tak ale řekněme jedno: konečně! Konečně to vypadá na to, že poněkud stojaté a vyčpělé vody rozčeří nový zajímavý produkt.

Témata článku: Microsoft, Windows, Bezpečnost, Defender, Essentials, Windows Defender, Microsoft Windows, Security Essentials, Microsoft Security, Microsoft Security Essentials, Antimalware

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Vozka 27. 11. 2009 7:48:24
    Mám ho nainstalovaný v první stabilní verzi a oproti avast! home 2x...
  • Martin Vozka 27. 11. 2009 7:36:45
    je to blbost, má integrovanou databázi. Jeden z rozšířených blábolů o...
  • Big Muscle 12. 9. 2009 19:42:58
    Dnes jsem vyzkoušel. A hrůza. Sice po instalaci nebyl třeba restart jako...
reklama
Určitě si přečtěte

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 34

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 37

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 127


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama