Anonymous vyhlásili válku Islámskému státu

 • Anonymous vyhlásili válku teroristům ISIS.
 • Chlubí se, že mají lepší hackery.
 • Začíná operace #OpISIS. Není to jen hra?

Pamatujete ještě na Anonymous? Hacktivismus jako globální fenomén, kdy se desítky, stovky a v krajních případech i tisíce fanoušků kyberscény domluví a zorganizují primitivní (ale extrémně silný) DDoS třeba na stránky amerických institucí a filmových svazů, se na scéně ve větší míře poprvé objevil zhruba před pěti lety.

Anonymous se opět ozývá

Na rozdíl od běžných hackerských skupin nemá Anonymous formálně vzato žádnou organizaci. Za Anonymous se může jednoduše prohlásit každý a stejně tak může použít i všemožné podkladové materiály pro výrobu videa, které se potulují na internetu. Není tu žádný velitel, žádný majitel značky, žádná jednoznačná autorita. Ostatně i ve svých sloganech o sobě Anonymous tvrdí, že je samotnou internetovou komunitou – nespokojeným hlasem veřejnosti.

Společenství Anonymous je proto velmi pestré. Najdete zde jak skutečné profesionály, kteří umí zaútočit a zorganizovat funkční DDoS o síle až několika Gb/s, ale stejně tak i pouhé chvástaly, kteří na některém z profilů na Facebooku a Twitteru měsíc co měsíc kdekomu vyhrožují, aniž by byli v praxi schopni cokoliv spáchat.

Stejně pestré je i věkové složení od zkušených pracovníků v IT po romantické školáky, což dokládá i případ z Kanady a roku 2013, kdy úřady za účast v ilegálním DDoS útoku vyšetřovaly dvanáctiletého mladíka. Ostatně zapojit se dnes do DDoS zorganizovaného třeba skrze komunikační síť IRC není nic složitého, ke všemu totiž existují programy s primitivním ovládáním. Stačí klepnout na tlačítko.

Hromada úspěšných operací v minulosti

Anonymous se v minulosti povedlo zorganizovat mnoho úspěšných operací. Když před lety americké úřady chtěly získat autora Wikileaks Juliana Assangeho, Anonymous uspořádali masivní a úspěšný útok na federální weby.

Klepněte pro větší obrázek
Na počátku roku 2012 Anonymous shodili třeba web amerického Ministerstva spravedlnosti jako odplatu za Megaupload

Jistě, nedokázali proniknout do nitra a získat citlivé informace, ale prostou silou své členské základny nejeden web na doméně .gov vyřadili na dlouhé hodiny mimo provoz, a získali tak to nejdůležitější – zájem médií.

Později Anonymous zorganizovali i odplatu třeba za pád Megauploadu, útokem uctili památku internetového aktivisty Aarona Swartze a postupně se stále častěji začali vyjadřovat i k celospolečenským tématům – třeba k arabskému jaru a konfliktu v Sýrii.

Začíná operace #OpISIS

Naposledy se kdosi pod touto hacktivistickou značkou ozval před pár dny po pařížských teroristických útocích. V neděli podvečer se na twitterovém účtu @GroupAnon objevilo sebevědomé prohlášení, že Anonymous vyhlašují válku tzv. Islámskému státu a novou operaci s kódovým označením #OpISIS.

Těžko říci, zdali se jedná opět jen o jednu z mnoha prázdných proklamací, anebo tentokrát za operací stojí opravdu skupina schopných hackerů, stručná zprávička na Twitteru ale zároveň praví, že Anonymous jsou schopnější hackeři než fanoušci ISIS.

Už v sobotu se zároveň na čerstvém youtubovém kanálu Anonymous Nord objevilo video ve francouzštině v klasické šabloně se všemi atributy Anonymous – obvyklou znělkou, mluvčím v masce Guye Fawkese a tradičním hudebním podkresem.

Video je sice ve francouzštině, nicméně pokud si zapnete titulky a strojový překlad do angličtiny, dozvíte se, že obsahuje víceméně identické poselství jako zprávička na Twitteru: Anonymous (přinejmenším ti francouzští) tvrdí, že mají schopnější lidský kapitál než hackeři protistrany a v následujícím období slibují kybernetickou protiofenzivu.

Těžko říci, na co vlastně chtějí útočit – ISIS s veřejností komunikuje skrze hromadu profilů na sociálních sítích, které jsou zpravidla DDoS útokům imunní, v minulosti však Anonymous v podobných případech slibovali třeba odhalení identity některých osob a to díky úspěšných průnikům do všemožných interních databází.

Klepněte pro větší obrázek
Na jaře neznámí útočníci ovládli weby a sociální profily francouzské televize TV5Monde 

Samozřejmě se nabízí otázka, jak je na tom s hackery Islámský stát. V minulosti mu bylo připisováno hned několik útoků včetně odstavení webů francouzské televize TV5Monde a ovládnutí profilů na sociálních sítích letos na jaře. Jenže podle některých expertů třeba právě za tím posledním útokem ve skutečnosti stála ruská skupina APT28.

Mnohem úspěšnější jsou tedy příznivci IS na své vlastní půdě  0v arabském světě, kde často útočí na weby tamních médií.

Nyní se tedy mohou hacktivisté opravdu předvést v dobrém světle a ukázat, co opravdu umějí. Bylo by to nesporně praktičtější než některé útoky z minulosti – třeba průniky do ekosystému Sony Playstation Networks nebo masivní DDoS na stránky FBI. 

Témata článku: Web, Internet, Bezpečnost, Anonymous, Islámský stát

31 komentářů

Nejnovější komentáře

 • dolph1888 20. 11. 2015 20:55:34
  Problém není IS, problém je ISLÁM sám. Jak říkají muslimové ISLÁM JE JEN...
 • hnusak 18. 11. 2015 13:25:16
  Tak to mi vysvětlete. Už jím přece vyhlásili válku jednou. To s nimi...
 • Dasty03 17. 11. 2015 19:29:01
  Pokud je to seriozní informace, tak si myslím, že FB, Twitter a další...

Určitě si přečtěte


Microsoft představil novinky: Další velkou aktualizaci pro Windows 10 a zcela nový počítač

Microsoft představil novinky: Další velkou aktualizaci pro Windows 10 a zcela nový počítač

** Microsoft právě představil novou velkou aktualizaci pro Windows 10 - Creators update ** Surface Studio je nový stolní počítač od Microsoftu s úchvatným displejem ** Začátkem příštího roku se dočkáme řady levných býlí pro virtuální realitu ve Windows 10

26.  10.  2016 | David Polesný | 50

Apple představil nový Macbook Pro s dotykovým panelem. Základní model je o 6 tisíc dražší

Apple představil nový Macbook Pro s dotykovým panelem. Základní model je o 6 tisíc dražší

** Apple si na konec října přichystal další prezentaci novinek, tentokrát čistě počítačovou ** Dočkali jsme se nového Macbooku Pro ve dvou verzích ** Apple sáhl po znatelném zvyšování cen

Včera | Stanislav Janů | 117

12 tipů pro Mapy.cz: Používejte je jako profík

12 tipů pro Mapy.cz: Používejte je jako profík

** Věděli jste, že Mapy.cz skrývají katalog rekordů a kuriozit? ** Znáte pokročilé mapové API pro vývojáře? ** Víte, že Mapy.cz vědí, kolik stojí benzín?

26.  10.  2016 | Jakub Čížek | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání 14 Bluetooth reproduktorů

Velký test 4K televizorů

Jak se zbavit otravných hovorů

Radíme s výběrem nového mobilu